Jak wydzielić osobne mieszkanie w domu?

Gdy stwierdzimy, że nasz dom zrobił się zbyt duży i drogi w utrzymaniu, można go podzielić. W ten sposób uzyskujemy dodatkowy lokal mieszkalny, który można wynająć lub oddać dzieciom czy wnukom. Jak technicznie sobie z tym poradzić? Do tego celu można wykorzystać system suchej zabudowy RIGIPS Duraline.

Jak wydzielić osobne mieszkanie w domu?

Podział mieszkania na dwa odrębne lokale to problem, z którym mierzą się przeważnie mieszkańcy bloków, ale i posiadacze domów jednorodzinnych mogą wpaść na podobny pomysł. Przedsięwzięcie takie łatwo przeprowadzić, sięgając po systemy ścian działowych w suchej zabudowie RIGIPS.

Lekka i cicha ściana działowa

Ściana działowa wydzielająca oddzielne mieszkanie w domu jednorodzinnym powinna być solidna i cicha. Musi zapewnić użytkownikom pomieszczeń po obu jej stronach wysoki komfort akustyczny oraz bezpieczeństwo pożarowe. Lekkie ściany działowe, czyli te o trzonie konstrukcyjnym z profili stalowych i okładzinie z płyt gipsowo-kartonowych podołają temu wyzwaniu.

Rozwiązaniem, które warto w tej sytuacji zaproponować to wykonanie ściany hybrydowej na konstrukcji z profili RIGIPS ULTRASTIL® CW i UW – np. system RIGIPS 3.40.05 DURA. Wypełnienie powinna stanowić mineralna wełna akustyczna (na przykład ISOVER Aku-Płyta/Akuplat+), a okładzina musi być grubsza i masywniejsza niż normalnie.

Do jej wykonania polecamy zastosować płyty RIGIPS PRO Duraline o wysokości 2600 mm, szerokości 1200 mm i grubości 12,5 mm. Są one płytami uniwersalnymi, ale wykazują szereg ponadstandardowych parametrów, co obrazuje ich oznaczenie: DFIREH1. Po jego rozszyfrowaniu dowiemy się, że płyty Duraline mają podwyższoną odporność na ogień i działanie wilgoci.

Odznaczają się też większą twardością w porównaniu z płytami zwykłymi, a zatem są odporne na wgniecenie lub zarysowanie. Wszystkie krawędzie tych płyt są spłaszczone dla szybszego i łatwiejszego spoinowania.

Mają też nadrukowaną na bokach miarkę, dwie linie dzielące płaszczyznę na odcinki 40 cm oraz punkty biegnące z góry na dół, dokładnie przez środek, a wskazujące miejsca mocowania wkrętów.

Dobre parametry akustyczne takiej ściany zapewnia podwójne opłytowanie i wełna mineralna. Wewnętrzna warstwa wykonana jest ze standardowych płyt RIGIPS PRO typ A o grubości 12,5 mm, a warstwa zewnętrzna z płyt RIGIPS PRO Duraline grubości 12,5 mm.

Ogromną zaletą takiej ściany działowej pozostaje możliwość łatwego jej demontażu, jeśli w przyszłości zapragniemy zlikwidować odrębne mieszkanie i powrócić do stanu pierwotnego.

Jak zbudować ścianę działową?

Po wytyczeniu linii przebiegu ściany ustala się liczbę profili i ich długość. Pamiętajmy, że przycinamy je tylko nożycami do blachy, aby nie uszkodzić ochronnej warstwy ocynku, zabezpieczającej przed korozją. Do podłoża i do sufitu przykręcamy profile UW, podklejone wcześniej taśmą akustyczną.

Do profili UW wstawiamy pionowe profile CW. Ich rozstaw to standardowo 60 cm. Profile CW stykające się ze ścianami konstrukcyjnymi także podkleja się taśmą akustyczna i mocuje do tych ścian mechanicznie, łącznikami dobranymi do typu podłoża.

Pamiętajmy, że profili CW nie skręcamy z profilami UW. Między ścianą działową RIGIPS a sufitem oraz przylegającymi ścianami masywnymi wykonuje się połączenie ślizgowe – idealnie do tego sprawdzi się specjalna taśma RIGIPS PRO do połączeń ślizgowych.

Jeżeli w ścianie przewidujemy poprowadzenie przewodów elektrycznych, należy ułożyć je przed montażem wełny mineralnej. Przewody powinny być poprowadzone w peszlach.

Teraz z jednej strony przykręcamy płyty używając wkrętów TN. Płyty po obu stronach ściany powinny być przesunięte względem siebie. Połączenia szpachlujemy z użyciem masy konstrukcyjnej Rigips.

Płyty drugiej warstwy mocujemy z przesunięciem względem płyt w pierwszej warstwie. Połączenia płyt w widocznej warstwie szpachlujemy z użyciem masy konstrukcyjnej RIGIPS VARIO oraz taśmy spoinowej.

Izolacyjność akustyczna ścian i stropów

Jest bardzo ważnym parametrem użytkowym wszystkich przegród budowlanych – ścian i stropów. Polega na redukcji natężenia dźwięku przechodzącego z jednego pomieszczenia do drugiego przez oddzielającą je przegrodę.

Jej odpowiednio wysoki poziom zapobiega przedostawaniu się hałasu z sąsiednich pomieszczeń, zapewniając komfort akustyczny w pomieszczeniu. Ściany działowe RIGIPS cechują się wysokimi parametrami akustycznymi, więc idealnie sprawdzą się w tego typu rozwiązaniu.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT