W jaki sposób ocieplić strop?

Dostępne na rynku materiały budowlane pozwalają na taką konstrukcję budynków, które będą łatwe w wykonaniu, wytrzymale i jak najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu. W celu zminimalizowania strat ciepła w ogrzewanym budynku, konieczne jest ocieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją. Zamontowanie izolacji termicznej na stropie jest dużo tańsze niż ocieplanie połaci dachu. W przypadku, gdy poddasze jest nieużytkowane, jest to najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku przy możliwie najniższych kosztach.

W jaki sposób ocieplić strop?

Jaki materiał wybrać do ocieplenia stropu na strychu?

Zanim zdecydujemy, jaka wełna na strop będzie najbardziej odpowiednia, powinniśmy wiedzieć, jaka jest różnica między wełną mineralną szklaną i skalną. Obydwa typy termoizolacji mają podobną skuteczność termiczną i akustyczną, są również odporne na ogień. Właściwie różnią się tylko surowcem, z którego są wytwarzane. Wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej, wełna skalna - z bazaltu, z domieszką gabro i dolomitu.

Do ocieplenia stropu potrzebujemy ok. 25 cm materiału termoizolacyjnego (może być więcej). Najczęściej używa się dwóch warstw wełny mineralnej (każda po 15 cm). Można użyć także granulatu, który jeszcze dokładniej wypełni przestrzenie między belkami stropowymi. Granulat to inaczej strzępki wełny skalnej. Ten rodzaj surowca sprawdza się w przypadku powierzchni nieużytkowanych. Jeśli poddasze ma być zagospodarowane, bardzo funkcjonalne będą maty mineralne, które można w równych płatach ułożyć na stropie, pod powierzchnią podłogi.

W jaki sposób ocieplić strop na poddaszu?

Aby ocieplić strop drewniany należy ułożyć wełnę mineralną pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na całej ich wysokości. Zazwyczaj jest to ok. 20 cm. Można także osłonić belki od góry, kładąc drugą warstwę izolacyjną - jeśli metraż na to pozwoli, będzie to najbardziej skuteczne rozwiązanie. Jeśli planujemy położenie podłogi na poddaszu, pamiętajmy o ułożeniu wełny mineralnej pomiędzy belkami konstrukcyjnymi podłogi.

W jaki sposób ocieplić strop betonowy?

Betonowy strop ocieplamy, układając wełnę mineralną na całej jego powierzchni. Kładziemy dwie warstwy materiału termoizolacyjnego w taki sposób, aby dokładnie do siebie przylegały. Całość przykrywamy folią wiatroizolacyjną - w ten sposób jeszcze lepiej ocieplimy pomieszczenia znajdujące się poniżej.

Jeśli betonowy strop jest świeży, należy przed położeniem wełny mineralnej, ułożyć warstwę folii paroszczelnej, która zabezpieczy wełnę przed wilgocią. Wilgoć może naruszyć strukturę wełny mineralnej i obniżyć jest właściwości. Sposób na to, jak ocieplić strop betonowy na strychu, jest bardzo prosty.

Sytuacja odrobinę się komplikuje, jeśli chcemy na betonowym stropie zbudować podłogę. W takim przypadku wełnę mineralną kładziemy pomiędzy legarami oraz belkami konstrukcyjnymi podłogi. Jeżeli poddasze lub strych mają być zagospodarowane, ocieplamy również połacie dachu. W tym celu używamy płyt styropianowych, które układamy pomiędzy belkami. Całość przykrywamy płytami sufitowymi.

Ocieplając budynek, warto korzystać ze sprawdzonych, dobrych materiałów, które posiadają atest wytrzymałości i gwarancję producenta. Na stronie climowool.pl znajduje się oferta najlepszych gatunkowo materiałów termoizolacyjnych. Są to wełny mineralne szklane - idealne do izolacji akustycznej i przeciwpożarowej ścian oraz podwieszanych sufitów.

Źródło: Climowool

Zdjęcie: Budujemy Dom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT