Oczywiście bloczki z betonu komórkowego odmiany przynajmniej 600 (kg/m3) mogą zastąpić pustaki keramzytobetonowe. Ich dolne krawędzie powinny być ukształtowane w taki sam sposób jak w pustakach, co pozwoli na uzyskanie równej powierzchni spodniej stropu.
W miejscach gdzie standardowe pustaki stropowe są za szerokie, można zastąpić je przyciętymi bloczkami z betonu komórkowego.
Jednak rozwiązanie takie może przysporzyć kłopotów przy tynkowaniu sufitu, gdyż niejednorodność podłoża będzie sprzyjać pękaniu tynku.
Również przy betonowaniu stropu duża chłonność wody przez beton komórkowy nie sprzyja prawidłowemu wiązaniu betonu. Alternatywnym rozwiązaniem, i na dodatek mniej pracochłonnym będzie "wstawienie" podczas betonowania bloczków z betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych na cienkiej warstwie betonu sięgającego 2-3 cm powyżej stopki belki. Beton komórkowy przed ustawieniem należy dobrze namoczyć. Inne rozwiązanie może polegać na ułożeniu rur o średnicy 100-150 mm (kanalizacyjnych z PCW lub karbowanych) które utworzą po zabetonowaniu kanały odciążające wylewkę.
Zdjęcie: Konbet
Komentarze