Połączenie ścian murowanych i z bali

Obecnie mieszkam w dość nietypowym miejscu. Budynek mieszkalny z cegły datowany jest na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Całość zabudowań umiejscowiona jest w kształcie litery L. Wymarzyłem sobie dobudowanie nowej części domu właśnie w załamaniu tej litery. Chciałbym, by nowa część była wykonana z bali, a nie murowana. I tu pojawia się problem: jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą, bo drewno "pracuje" znacznie bardziej niż mur.

Połączenie ścian murowanych i z bali

Połączenie ścian: murowanej i z bali nie jest trudne jeśli pamięta się o podstawowych zasadach - oddzieleniu ich izolacją przeciwwilgociową oraz zapewnieniu drewnu możliwości swobodnego kurczenia się i rozszerzania.

Jak w każdym przypadku przebudowy istniejącego domu konieczne będzie opracowanie projektu architektoniczno-budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Sposób połączenia starej murowanej ściany z drewnianą dobudówką powinien więc rozwiązać projektant przygotowujący dokumentację przebudowy. Niemniej praktycznie nie są wymagane żadne specjalne rozwiązania przy łączeniu konstrukcji murowanej z drewnianą. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby drewniane elementy konstrukcyjne nie były sztywno "uwięzione" w murze - powinien pozostawać pewien luz pozwalający na swobodne rozszerzanie się i kurczenie drewna pod wpływem zmian wilgotności, jak też umożliwiające odparowanie wilgoci.

Miejsca oparcia elementów drewnianych na cegle lub betonie powinny być zaizolowane podkładką z papy bitumicznej, co uchroni przed wchłanianiem wilgoci z muru. Oczywiście całą konstrukcję drewnianą należy zaimpregnować preparatem chroniącym przed zagrzybieniem i owadami.

Zdjęcie: Blachotrapez

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT