Wełny produkowane są z myślą o konkretnym zastosowaniu. Inne wymagania stawiane są produktom dedykowanym ma poddasze, inne na fasady, a jeszcze inne na ściany działowe. Dzięki tej specjalizacji od początku wiesz, gdzie możesz zastosować konkretny produkt.
Wełnę wykorzystasz je do izolacji dachu skośnego, sufitów podwieszanych, elewacji lub ścian działowych. Chcesz się upewnić, że wybrany przez Ciebie produkt spełni swoją funkcję? Zobacz, jaką grubość wełny mineralnej wybrać do ocieplenia i wyciszenia domu. Optymalne rozwiązania dla różnych rodzajów budynków.
Jaka grubość wełny do ocieplenia domu?
Grubość izolacji zależy od tego, w którym miejscu budynku ma się znaleźć i jakie parametry cieplne ma spełnić dana przegroda. Inne wymagania stawiane są dla ścian zewnętrznych, a inne dla ścian działowych, poddaszy czy stropów.
Wełna mineralna o grubości 5 cm
Polecana jest jako izolacja termiczna i akustyczna do wypełnienia ścian działowych wykonanych w technologii suchej zabudowy o szerokości 5 cm. Ściany takie dzięki niewielkiej szerokości nie zmniejszają za bardzo kubatury pomieszczenia.
Cienki materiał sprawdzi się również do izolacji akustycznej stropu, jako warstwa tzw. „podłogi pływającej”. Nawet niewielka grubość wełny mineralnej pozwoli na zaizolowanie stropu od dźwięków uderzeniowych, jak kroki, uderzenia, czy dźwięk upuszczanych przedmiotów.
Wełna mineralna o grubości 10 cm
Wykorzystywana do izolacji akustycznej stropów, jako wypełnienie sufitu podwieszanego. Bardzo często jest to maksymalna grubość wełny, jaka może być zastosowana, aby nie obniżyć za bardzo wysokości pomieszczenia.
Stosowana jest również do izolacji termicznej i akustycznej dachu skośnego, jako druga warstwa - pod krokwiami. Często stanowi wypełnienie ścian działowych szkieletowych o grubości 10 cm.
Wełna mineralna o grubości 15 cm
Znakomicie sprawdzi się na poddaszu, gdzie stanowić będzie skuteczną barierę przed ucieczką ciepła przez dach. Najlepiej zastosować ją w układzie dwuwarstwowym - pierwsza warstwa między krokwiami, druga prostopadle pod krokwiami. Dzięki takiemu układowi zminimalizujesz mostki termiczne i zwiększysz skuteczność izolacji.
W ten sposób warstwa ocieplenia wynosi ok. 30 cm, co przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania. Jeśli na poddaszu znajdują się ściany, je również należy ocieplić, zachowując ciągłość izolacji ścian i dachu, aby uniknąć wystąpienia mostków termicznych.
Wełna mineralna o grubości 20 cm
Stosowana jest do ocieplania ścian zewnętrznych. Jeśli natomiast potrzebujesz grubszej izolacji, stosuj dwie warstwy ocieplenia, sumując grubości (np. wełna mineralna o grubości 20cm + 5 cm).
Współczynnik przewodzenia ciepła
Współczynnik przewodzenia ciepła lambda określa izolacyjność termiczną wełny mineralnej. Poszczególne materiały różnią się jego wysokością, dlatego warto pamiętać, że im jest niższy, tym dana wełna ma lepsze właściwości termoizolacyjne i można użyć cieńszej warstwy izolacji. Tak jest w przypadku np. ISOVER Multimax 30, dla której lambda wynosi 0.030 W/m*K.
Dotyczy to zarówno termoizolacji ścian zewnętrznych, zabudowy poddasza, jak i stropów. Zmniejszenie grubości materiału izolacyjnego wpływa na redukcję kosztów prac i odciąża konstrukcję budynku.
Poprawa efektywności cieplnej budynku
Wełna szklana i skalna pozwala się łatwiej formować niż styropian i lepiej od niego dociera w trudno dostępne przestrzenie. W razie potrzeby możesz zastosować kilka warstw wełny mineralnej, która w dodatku nie jest palna i stanowi bardzo dobrą izolację akustyczną budynku.
Planujesz termomodernizację? W ofercie ISOVER znajdziesz wełny szklane i skalne różnych grubości - łatwo wybierzesz konkretne produkty, dzięki którym stworzysz ocieplenie na lata.
źródło i zdjęcia: ISOVER
Komentarze