Płyty mogą być produkowane w wersji z bokami płaskimi lub frezowanymi umożliwiającymi układanie ich „na zakładkę”. Płyty standardowo produkowane są w wymiarach: długość: 1000 mm, szerokość: 500 mm, grubość: od 10 mm, a następnie co 10 mm.
Zastosowanie:
- zewnętrzna izolacja cieplna wykonywana metodą ETICS (lekka-mokra, BSO);
- zewnętrzna izolacja cieplna wykonywana metodą lekką-suchą;
- izolacja cieplna na powierzchni ściany szkieletowej;
- izolacja cieplna w szczelinie zamkniętej ściany trójwarstwowej;
- izolacja cieplna w szczelinie wentylowanej ściany trójwarstwowej;
- ocieplenie wieńców, nadproży i innych mostków cieplnych;
- ocieplenie loggi balkonowych;
- izolacja cieplna ościeży okiennych;
- izolacja cieplna wszelkich ścian warstwowych;
- izolacja cieplna w postaci ciągłej warstwy zewnętrznej na ścianie cokołowej;
- wypełnienie dylatacji;
Montaż płyt styropianowych
Płyty styropianowe należy stosować zgodnie z poniższymi zaleceniami, Rekomendacją Techniczną i Jakości RTQ ITB 1260/2020 oraz wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym.
- Do przyklejania płyt styropianowych DALMATYŃCZYK fasada stosować klej poliuretanowy do styropianu TO-KPS (razem z łącznikami mechanicznymi) lub klej do styropianu TO-KS, lub klej uniwersalny do styropianu i siatki TO-KU.
- Jeżeli będą stosowane łączniki mechaniczne to muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju podłoża i zgodne z projektem technicznym ocieplenia. Do wykonywania warstwy zbrojonej stosować klej uniwersalny TO-KU lub klej uniwersalny biały TO-KUB oraz siatki zbrojące z włókna szklanego: TO-GOLD lub TO-TERMONIUM.
- W systemach ociepleń ETICS po przymocowaniu płyt do ściany zewnętrznej lub innych elementów budynku, kolejne etapy prac ociepleniowych należy wykonać niezwłocznie, jednak z zachowaniem odpowiedniej przerwy technologicznej. Jest to konieczne do uzyskania wystarczającej przyczepności/wytrzymałości kleju, którym mocuje się styropian do podłoża.
- Zbyt szybkie rozpoczęcie kolejnych etapów prac na przyklejonym styropianie, szczególnie wykonywanie warstwy zbrojonej, może mieć wpływ na osłabienie wiązania i utratę przyczepności kleju do podłoża lub do styropianu.
- Zachowanie ciągłości izolacji termicznej i eliminację ewentualnych szczelin na połączeniu płyt (po ich przyklejeniu) należy zapewnić używając Piany Montażowej Termo Organika.
Zabezpieczenia i ochrona środowiska
W trakcie prowadzonych prac ociepleniowych należy stosować siatki ochronne na rusztowaniach, które zabezpieczają wykonywaną elewację przed bezpośrednim oddziaływaniem warunków atmosferycznych (słońce, wiatr, deszcz, itp.) oraz ograniczają wpływ prowadzonych prac na środowisko i ułatwiają utrzymanie porządku na budowie.
Do cięcia i obróbki płyt najlepiej używać narzędzi termicznych, a pozostałości po cięciu lub szlifowaniu odseparować ręcznie lub - w przypadku drobnych cząstek - przy użyciu urządzeń mechanicznych, np. odkurzacza przemysłowego (lub ogrodowego). Odpady zaleca się poddawać odzyskowi bądź recyklingowi.
Nie stosować płyt w bezpośrednim kontakcie z substancjami działającymi destrukcyjnie na styropian, np. rozpuszczalniki organiczne (aceton, benzen, nitro), itp. Ewentualne różnice w odcieniach płyt nie wpływają na parametry techniczne.
Pakowanie, przechowywanie i transport
Płyty styropianowe DALMATYŃCZYK fasada są dostarczane w opakowaniach producenta. Opakowania opatrzone są etykietą zawierającą oznakowanie CE i wymagane informacje techniczne dotyczące wyrobu.
Płyty należy transportować i przechowywać w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniami i oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Należy unikać długotrwałego nasłonecznienia.
źródło i zdjęcia: Termo Organika
Komentarze