Podatnicy, będący właścicielami lub współwłaścicielami domów (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), mają prawo do ulgi podatkowej w rozliczeniu PIT-36, PIT-37, PIT-36L i PIT-28.
Odliczenia można dokonać w pełnej kwocie poniesionych wydatków, tzn. tyle ile wydaliśmy, tyle możemy odliczyć od dochodu.
Odliczenie odnosi się do wydatków na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i wszelkiego rodzaju usług związanych z realizacją termomodernizacji.
Podatnicy, by móc skorzystać z ulgi powinni:
- rozpocząć proces termomodernizacji – nie jest wymagany audyt;
- zakupić produkty i usługi objęte zgodnie z wykazem „ulgi termomodernizacyjnej”;
- ukończyć termomodernizację w okresie trzech lat od pierwszego wydatku;
- odliczać wydatki na bieżąco za każdy rok w deklaracji rocznej PIT;
- posiadać faktury na wszystkie odliczane wydatki.
- Ulga termomodernizacyjna to jedna z lepszych zachęt Państwa do najbardziej opłacalnej inwestycji budowlanej, zapewniającej komfort cieplny w domu oraz ograniczającej zużycie energii na ogrzewanie. Termomodernizacja najlepiej by była wykonana kompleksowo, czyli z wymianą pieca oraz termoizolacją dobrej jakości izolatorem. Taka gwarantuje największą oszczędność pieniędzy i jest najbardziej efektywnym sposobem ograniczającym smog – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organika
– Ci, którzy jeszcze nie rozpoczęli ocieplenia domu i nie mogą niestety skorzystać z ulgi w tym roku, nie powinni jednak załamywać rąk, tylko rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tegorocznym sezonie budowlanym.
Podatnicy muszą pamiętać, że nie można odliczyć wydatków, które zostały wcześniej zrefinansowane, np. dotacją uzyskaną w ramach programu „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, bądź z funduszy gminnych. Ulga nie dotyczy również nowych, dopiero budowanych budynków.
Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.
źródło i zdjęcia: Termo Organika
Komentarze