Ocieplenie mieszkania od wewnątrz

Rosnące ceny energii i związane z nimi koszty ogrzewania spędzają sen z powiek właścicielom nieruchomości. Wielu z Was szuka zapewne sposobów na to, jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz i zminimalizować utratę ciepła. Jakie są możliwości ocieplenia mieszkania od wewnątrz w bloku, kamienicy i domu jednorodzinnym?

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz

W budownictwie wielorodzinnym prace związane z wymianą lub modernizacją zewnętrznego ocieplenia wymagają zgody wszystkich lokatorów. Niezbędne jest też często działanie ze strony wspólnoty, spółdzielni czy innego zarządcy nieruchomości.

Często trzeba pójść na kompromis, a to sprawia, że decyzja o rozpoczęciu prac jest cały czas odwlekana. Termomodernizacja mieszkania spada więc na barki właścicieli poszczególnych lokali i sprowadza się często do ocieplenia ścian od środka.

Jakie zalety ma ocieplenie ścian od środka?

 • Znacznie podnosi wydajność energetyczną mieszkania i zmniejsza straty ciepłego powietrza.
 • Jest tańsza niż ocieplanie ścian od zewnątrz.
 • Nie trzeba czekać na decyzję innych lokatorów czy zarządcy budynku wielorodzinnego.
 • Prace dotyczą tylko ścian zewnętrznych.
 • Wykwalifikowana ekipa może przeprowadzić takie prace stosunkowo szybko.
 • Ocieplenie ścian od wewnątrz ma też jednak pewne mankamenty.
 • Jest mniej skuteczna niż kompleksowe ocieplenie ścian od strony zewnętrznej.
 • Nie pozwala całkowicie wyeliminować ewentualnych mostków termicznych.
 • Wykonuje się je kosztem przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Szczególnie ważne w przypadku mieszkań o małym metrażu.

Czym i jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Jedno z najważniejszych pytań brzmi: czym ocieplić mieszkanie od wewnątrz? To, jak wykonać ocieplenie ścian od środka, zależy w dużym stopniu właśnie od wybranego materiału. Macie kilka możliwości. Ocieplenie ściany szczytowej od wewnątrz możecie wykonać przy użyciu wełny mineralnej lub styropianu.

Alternatywę dla tych materiałów stanowi ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową.

Ocieplanie ścian wełną mineralną

Jedno z popularniejszych rozwiązań to ocieplenie ściany wełną mineralną, a konkretnie płytami izolacyjnymi z wełny szklanej. Oprócz materiału izolacyjnego do wykonania takiego ocieplenia ścian wewnętrznych będziecie potrzebowali również metalowe profile ścienne i sufitowe, a także płyty kartonowo-gipsowe.

Samo wykonanie takiego ocieplenia nie jest skomplikowane, prace te jednak lepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

 1. Usuńcie ze ściany wszystkie elementy, które nie mogą trafić pod izolację. Są to na przykład grzejniki czy gniazdka elektryczne. Jeśli na ocieplanej ścianie znajdują się okna starego typu, to zdecydowanie pomyślcie o ich wymianie na modele energooszczędne.
 2. W następnym kroku stwórzcie stelaż z metalowych profili i ułóżcie wewnątrz izolację z wełny. Stelaż posłuży również jako podstawa dla płyt kartonowo-gipsowych, które będą nową ścianę w pomieszczeniu.  Przed położenie płyt g-k pamiętajcie o warstwie paroizolacyjnej folii. Zapobiega ona wnikaniu wilgoci do wnętrza izolacji. Brak warstwy paroszczelnej może doprowadzić do szybkiej degradacji całego ocieplenia wewnętrznego. Bardzo ważna kwestia to szczelne przymocowanie folii do podłogi i sufitu. Zwykle wykorzystuje się do tego specjalne taśmy dwustronne.
 3. Ostatni etap ocieplenia ścian wewnętrznych wełną mineralną to montaż płyt kartono-gipsowych. Zamontujcie je na stelażu i zadbajcie o odpowiednie wykończenie ściany.
Ocieplenie ścian od wewnątrz przy użyciu styropianu.

Ocieplenie ścian styropianem

W bardzo zbliżony sposób przebiega ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem. Jeśli zdecydujecie się na płyty styropianowe, możecie zrezygnować z budowy stelaża. Płyty styropianowe przykleja się bezpośrednio do ściany.  Połączcie je szczelnie tak, aby stworzyły jednolitą, pozbawioną przerw warstwę.

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem nie wymaga też warstwy paroizolacyjnej. Styropian oraz stosowany czasem jako jego zamiennik styrodur same w sobie są nieprzepuszczalną barierą dla pary wodnej. Minusem ocieplania ścian wewnętrznych styropianem jest konieczność stosowania cienkowarstwowych tynków, które nakłada się na ułożone płyty.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT