W naszych warunkach klimatycznych podstawowym materiałem chroniącym nasze domy przed wymianą ciepła jest styropian. Ci, którzy przeprowadzą odpowiednią termoizolację markowym styropianem mogą latem schronić się przed upałem we własnych domach. Jest w nich po prostu chłodniej i to bez pracującej klimatyzacji. Zimą rachunki za ogrzewanie będą niższe, a w domu będzie ciepło. To się opłaca!
Ochrona temperatury pomieszczeń
Straty energii w około 50% spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Latem ciepło przenika do wewnątrz pomieszczeń, a zimą z nich ucieka. Kto w letni upał mógł odwiedzić znajomych, mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany przedwojennych budynków tworzą grubą warstwę izolacyjną. Dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach. Na szczęście okazuje się, że i nowoczesne budynki mogą oprzeć się upałom. Trzeba po prostu "otulić" ściany odpowiednio grubą warstwą styropianu, a wtedy osiągną walory izolacyjne takie, jak grube przedwojenne mury. Na przykład izolacja wykonana ze styropianu w kropki o grubości 15 cm, chroni skutecznie, jak betonowy mur o grubości ponad czterech metrów.
Chłodno bez klimatyzacji, ciepło bez dogrzewania
W dobrze ocieplonym domu nie będzie na szczęście aż tak zimno, jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej niż w budynku, który nie posiada odpowiedniej warstwy izolacji termicznej. Ci, którzy chcą mieć odpowiedni mikroklimat w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.
Sezon budowlany jest w pełni, warto więc go wykorzystać na termomodernizację budynku. Eksperci są zgodni, że to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która zwraca się bardzo szybko. Jej właściwe wykonanie zapewnia komfort mieszkańcom ocieplonego domu, a właścicielowi gwarantuje znaczne oszczędności.
Przedstawiamy kilka prostych, doraźnych sposobów na upały, nieuwzględniających stosunkowo drogiej i nie do końca zdrowej klimatyzacji:
- kupić wiatrak;
- ograniczyć nasłonecznienia okien przez żaluzje i specjalne rolety;
- zainstalować nawilżacz powietrza lub po prostu nalać wody do miski;
- unikać wietrzenia pomieszczeń w momencie największego nasłonecznienia;
- stworzyć kontrolowane przeciągi zwiększające cyrkulację powietrza;
- unikać długiego gotowania, ponieważ para wodna unosząca się w powietrzu powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca;
- ustawić dmuchany basen w ogródku;
- wziąć zimny prysznic i zjeść porcję pysznych lodów;
- pić dużo chłodnych napojów.
Zdjęcie: Termo Organika
Komentarze