Jak wykończyć dom - poradnik dla inwestorów

W niniejszym tekście dokładnie omówimy proces wykończenia, aby umożliwić Ci precyzyjne zarządzanie wydatkami, przygotowanie budżetu budowlanego oraz podjęcie decyzji o samodzielnym wykończeniu domu lub powierzeniu tej pracy zespołowi specjalistów.

Jak wykończyć dom - poradnik dla inwestorów

Standardy wykończenia domu

Standardy wykończeniowe domu to kluczowe aspekty, które obejmują:

 • Elewacja: prace związane z wykończeniem zewnętrznym budynku, w tym malowanie, tynkowanie oraz stosowanie okładzin z różnorodnych materiałów jak cegła, kamień, drewno.
 • Dach: dobór i montaż pokryć dachowych, np. dachówki, blachy czy gontów.
 • Okna i drzwi: instalacja okien i drzwi zgodnych z normami izolacyjności, zapewniających efektywność energetyczną.
 • Podłogi: realizacja posadzek z wykorzystaniem różnorodnych materiałów – od drewna, przez kafelki, po wykładziny dywanowe i panele.
 • Ściany: wykańczanie ścian wewnętrznych przy użyciu farb, tapet, okładzin ściennych, tynków dekoracyjnych.
 • Sufity: wykańczanie sufitów, w tym gipsowanie, malowanie, instalacja sufitów napinanych, kasetonowych oraz systemów oświetleniowych.
 • Instalacje: wykonanie instalacji elektrycznych i hydraulicznych zgodnie z normami.
 • Wyposażenie łazienek i kuchni: kompleksowe wykończenie łazienek i kuchni, w tym montaż armatury i mebli.
 • Systemy ogrzewania i wentylacji: zapewnienie odpowiedniej temperatury i cyrkulacji powietrza poprzez instalację systemów ogrzewania i wentylacji.
 • Zewnętrzne elementy aranżacyjne: realizacja tarasów, werand, ścieżek i ogrodzeń.
 • Izolacja: zastosowanie izolacji termicznej i akustycznej, by spełnić obowiązujące standardy.
 • Dekoracje i wyposażenie: dodanie elementów dekoracyjnych i mebli, podkreślających charakter wnętrza.
 • Instalacje sanitarno-grzewcze: modernizacja lub naprawa istniejących systemów wodno-kanalizacyjnych i ogrzewania.

Personalizacja tych standardów jest możliwa i zalecana, by dom odpowiadał na indywidualne oczekiwania i potrzeby właścicieli. Ważne jest jednak, aby wszystkie prace spełniały lokalne wymogi prawne i budowlane.

Wybierając materiały wysokiej jakości oraz doświadczonych wykonawców, można znacznie podnieść standard mieszkania, jego trwałość oraz komfort użytkowania.

Kolejność prac wykończeniowych w domu

Sekwencja prac wykończeniowych w domu może ulec zmianie zależnie od charakteru projektu oraz specyficznych wymagań, lecz zazwyczaj istnieje pewien standardowy porządek działań, który zapewnia płynność i efektywność realizacji.

Oto typowa kolejność wykonania prac wykończeniowych:

Prace wstępne:

 • Porządkowanie terenu i usuwanie niepotrzebnych materiałów.
 • Rozpoczęcie prac nad instalacjami elektrycznymi, hydraulicznymi, grzewczymi i wentylacyjnymi.

Izolacja:

 • Aplikacja izolacji termicznej i akustycznej na ścianach, sufitach i podłogach.

Instalacje:

 • Instalacja i podłączenie systemów elektrycznych i oświetleniowych.
 • Montaż systemów wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych.
 • Instalacja systemów ogrzewania i wentylacji.

Ściany i sufity:

 • Gipsowanie i tynkowanie ścian.
 • Malowanie lub tapetowanie ścian.
 • Wykończenie sufitów, np. przez malowanie.

Podłogi:

 • Układanie podłóg, takich jak panele, parkiety, płytki lub wykładziny.
 • Montaż listew przypodłogowych i progów.

Drzwi i okna:

 • Instalacja okien i drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Wyposażenie:

 • Montaż stałego wyposażenia łazienek i kuchni.
 • Instalacja armatury łazienkowej i oświetlenia.

Zakończenie prac:

 • Montaż listew przypodłogowych, oświetlenia dekoracyjnego, gniazdek i innych akcesoriów.
 • Sprzątanie i porządkowanie po zakończeniu prac.

Prace zewnętrzne (o ile dotyczy):

 • Finalizacja prac na elewacji.
 • Budowa tarasów, ścieżek, ogrodzeń i innych elementów zewnętrznych.

Należy podkreślić, że przedstawiona kolejność prac jest ogólna i może wymagać modyfikacji adekwatnych do indywidualnych potrzeb projektu. Istotne jest również stosowanie się do lokalnych norm budowlanych i zasad bezpieczeństwa.

Czynniki wpływające na koszt wykończenia

Ostateczny koszt budowy domu w dużym stopniu zależy od standardu wykończenia, przy czym wybór materiałów wysokiej jakości wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi.

Dołączyć należy również wydatki na umeblowanie domu oraz zakup sprzętu AGD, które zależą od indywidualnych preferencji. Na przykład kompleksowe wyposażenie kuchni może wiązać się z kosztem od 20 do 60 tysięcy złotych, w zależności od wyborów takich jak blat z marmuru, lodówka premium czy płyta grzewcza od znanego producenta.

Zanim przystąpi się do prac wykończeniowych, kluczowe jest dokładne przeanalizowanie potrzeb, opracowanie szczegółowego planu i ustalenie budżetu. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie całkowitych kosztów i identyfikację potencjalnych oszczędności.

Realizacja części prac na własną rękę, takich jak malowanie, układanie podłóg czy montaż mebli, może przyczynić się do znaczącego zmniejszenia wydatków.

Warto też rozważyć oferty różnych wykonawców, by wybrać tę z najbardziej atrakcyjną ceną. Należy jednak pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego zawsze zaleca się weryfikację dotychczasowych realizacji firmy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zakupy przed pracami wykończeniowymi

Rodzaj zakupów, jakie będą potrzebne przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, zależy od naszej wcześniejszej decyzji o samodzielnej realizacji prac czy powierzeniu ich profesjonalnej ekipie.

Decydując się na samodzielne wykonanie prac, będziemy musieli zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały dla każdego z etapów wykończenia, o których wspomniano wcześniej.

Lista potrzebnych rzeczy, począwszy od gruntów, poprzez tynki, a na farbach kończąc, wraz z niezbędnymi narzędziami i przyrządami, może być długa. Ilość oraz koszt zakupów stają się kluczowymi aspektami, które mogą skłonić do przekazania pracy zespołowi specjalistów.

Zlecając wykończenie „pod klucz”, zwykle nie martwimy się o zakupy, ponieważ wszystko jest wliczone w cenę usługi. Mamy możliwość wyboru stylów, rodzajów i kolorów wykończeń.

Jednak taka opcja może ograniczać naszą elastyczność – na przykład zmiana decyzji co do wybranego koloru w trakcie realizacji może być trudniejsza do wprowadzenia niż w przypadku indywidualnej realizacji projektu.

Układanie instalacji w domu

Montaż niezbędnych instalacji w trakcie wykończenia domu jest kluczowym elementem budowy. Proces ten zaczyna się od opracowania projektów dla instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych oraz wentylacyjnych.

W dalszej kolejności, instalatorzy zabierają się za układanie przewodów elektrycznych i montowanie gniazdek, przestrzegając przy tym norm dotyczących odstępów i wymaganej liczby punktów zasilających.

Prace nad instalacjami wodno-kanalizacyjnymi zawierają rozmieszczanie rur oraz instalację elementów sanitarnych, takich jak umywalki, toalety, wanny czy kabiny prysznicowe.

Systemy ogrzewania, w tym ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, są instalowane z myślą o efektywności energetycznej i zapewnieniu optymalnego komfortu cieplnego. Wentylacja ma na celu zapewnienie ciągłego dopływu świeżego powietrza oraz odprowadzanie wilgoci i zanieczyszczeń.

Po zakończeniu montażu wszystkich systemów przeprowadza się szczegółowe testy i kontrole, by zagwarantować ich prawidłowe i bezpieczne działanie. Następnie przystępuje się do prac wykończeniowych ścian, sufitów, podłóg oraz instalacji okien i drzwi.

W tym czasie mogą odbywać się również prace związane z montażem mebli, oświetlenia oraz innych elementów wyposażenia.

Projekt kończy się dokładnym finałowym przeglądem, mającym na celu potwierdzenie gotowości wszystkich instalacji do użytkowania i zapewnienie, że budynek jest w pełni przygotowany na zamieszkanie.

Systemy ogrzewania, w tym ogrzewanie podłogowe są instalowane z myślą o  zapewnieniu optymalnego komfortu cieplnego.

Wykończenie domu w technologii IZODOM

W kontekście naszej technologii IZODOM skupiamy się głównie na dwóch aspektach, które często budzą zainteresowanie:

 • Łatwość montażu instalacji w styropianie: używając specjalnych kołków, które były wielokrotnie testowane pod dużym obciążeniem, montaż półek czy nawet cięższych elementów nie stanowi problemu. Co więcej, przeprowadzenie okablowania, rur i innych instalacji jest wykonalne bez przeszkód, zarówno w betonie, jak i w murze przed jego zalaniem.
 • Gęstożebrowy strop: to rozwiązanie jest nie tylko idealne do układania wszelkiego rodzaju instalacji, ale także charakteryzuje się lekkością i prostotą montażu. Dla przykładu, instalacja ogrzewania podłogowego może być łatwo zrealizowana poprzez położenie jej na płycie fundamentowej przed wylaniem posadzki.

Pomimo że technologia IZODOM łączy beton ze styropianem – co mogłoby wydawać się wyzwaniem w kontekście instalacji – nasze 30-letnie doświadczenie pokazuje coś zupełnie innego. Dzięki naszym rozwiązaniom, każdy kompetentny wykonawca poradzi sobie z montażem bez trudu.


Źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT