Dom z piwnicą – jakie są zalety i wady? Ile to kosztuje?

Podczas budowy swojego wymarzonego domu, będziesz musiał podjąć wiele decyzji, w tym także tę dotyczącą podpiwniczenia. W przeszłości budowa domów z piwnicą była powszechną praktyką. Służyła ona do przechowywania opału, przedmiotów gospodarstwa domowego oraz często była miejscem, w którym instalowano duże piece grzewcze.

Dom z piwnicą – jakie są zalety i wady? Ile to kosztuje?

Dziś nowe systemy grzewcze oraz energooszczędne technologie takie jak IZODOM pozwalają na zmniejszenie potrzeby na opał i duże instalacje, przez co decyzja czy warto budować dom z piwnicą to nieco trudniejszy wybór.

Zalety domów z piwnicą

Niewątpliwą zaletą piwnicy jest dodatkowa przestrzeń, którą możesz zagospodarować tak naprawdę w dowolny sposób. Mogą to być dodatkowe pomieszczenia gospodarcze lub mieszkalne, a także miejsce do przechowywania sprzętów i innych rzeczy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w dobrze odizolowanej od wilgoci piwnicy (o czym piszemy dalej) przechowywać jedzenie i przetwory.

Kiedyś przechowywanie przetworów było bardziej popularne, ze względu na naturalnie chłodniejsze warunki (np. przez słabą izolację ściany), ale wykorzystując nowoczesne technologie, takie jak ściany IZODOM z pewnymi dodatkami, możesz z powodzeniem wykorzystać tą przestrzeń jako mieszkalną lub wspólną, np. domowa sala kinowa w piwnicy lub pokój zabaw.

Kolejną zaletą piwnicy jest fakt, że… znajduje się w środku. Nie musisz wychodzić nigdzie i np. ubierać się w zimie, żeby zejść do piwnicy. Teoretycznie nie jest to wielka zaleta, ale w przypadku bardzo chłodnych, zimowych dni, wyprawa do spiżarki w porównaniu z piwnicą zdecydowanie przegrywa.

Wracając do termoizolacji, kiedyś panowało przekonanie, że piwnica ochładza dom, ale obecnie może stanowić bardzo dobrą przegrodę termiczną, jeśli do budowy ścian użyjemy dobrych materiałów z wysoką termoizolacją.

Wady domów z piwnicą

Przy decydowaniu o piwnicy nie należy zapominać jednak o wadach, które mogą wpłynąć na finalne ,,być albo nie być” Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że piwnica może znacznie podnieść koszt budowy domu. Zaczynając od projektu, który również będzie droższy, cena może wzrosnąć nawet o 20-30% w stosunku do domu bez piwnicy.

Piwnice odradza się budować na terenach o podwyższonej wilgotności gruntu. Może to zwiększyć podmakanie, a przez to np. zniszczenia, czy zwiększoną wilgoć w domu.

Wreszcie, należy pamiętać, że jest to dodatkowa przestrzeń, która wymaga sprzątania i renowacji, co przekłada się na czas i z czasem dodatkowe wydatki.

Dom z piwnicą czy bez?

Decyzja o tym, czy budować dom z piwnicą lub bez jak zwykle – zależy od wielu czynników.

Domy bez piwnicy również posiadają wiele zalet takich jak:

  • zdecydowanie niższe koszty budowy i eksploatacji,
  • brak potrzeby izolowania ścian zewnętrznych w piwnicy lub dodatkowego ocieplenia (w przypadku elementów IZODOM ten krok jest zbędny, ale na terenach mocno wilgotnych przyda się dodatkowa warstwa izolująca styropian),
  • mniejsze ryzyko podmakania domu.

Finalnie piwnica sprawdzi się, jeśli planujesz zbudować np. mniejszy dom, gdzie może brakować przestrzeni magazynowej i technicznej lub gdy nie liczysz się z kosztami i chcesz zainwestować we własną piwnicę.

Jakie warunki muszą spełnić dom oraz działka?

Oczywiście, zanim zaczniesz planować, co postawisz w piwnicy, należy mieć na uwadze kilka czynników oraz podjąć decyzje.

W przypadku działki bardzo ważne jest zbadanie, w jakim stopniu jest narażona na dużą wilgoć lub nawet niewielkie zalania. Piwnica jest naturalnie bardziej narażona na takie czynniki i nawet bardzo szczelna izolacja może zawieść przy dużej wilgotności gruntu.

Nie mniej ważnie będzie położenie działki – piwnica nad urwiskiem czy w miejscu narażonym na częste trzęsienia ziemi może nie być zbyt dobrym pomysłem. Chociaż tu wchodzimy już w ekstremalne przypadki.

Warunki, jakie musi spełnić dom, w zasadzie opierają się na samym projekcie i wyborze materiałów. W przypadku piwnicy trzeba przemyśleć, z czego będą wykonane ściany oraz zapewnić odpowiednią izolację – zwłaszcza przed wilgocią.

Ile kosztuje podpiwniczenie domu?

Tak jak wspomnieliśmy, budowa piwnicy wpływa istotnie na takie koszty jak:

  • sam projekt, gdzie musi zostać ujęta dodatkowa przestrzeń ze specyficznymi warunkami, jak strop piwnicy czy inny rodzaj materiałów,
  • dodatkową ilość materiałów potrzebnych do wykonania piwnicy,
  • robociznę,
  • możliwa analiza gruntu i rodzaju gleby przed budową,
  • ewentualne koszty eksploatacji w późniejszym okresie.

Dom z piwnicą może kosztować nawet 20-30% więcej.

Alternatywy dla piwnicy

No właśnie – co jeśli nie chcemy piwnicy, ale jednak zależy nam na wydzielonej przestrzeni magazynowej czy też technicznej? Sporo projektów obejmuje tzw. pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarki, garderoby, pralnie, schowki. Wpływa to oczywiście na ilość powierzchni użytkowej domu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby budować zewnętrzne pomieszczenia gospodarcze, jak rozbudowane garaże czy domki narzędziowe lub spiżarki zakopane w ziemi. Zmniejsza to wygodę użytkowania, ale daje dodatkową przestrzeń do zagospodarowania wedle twoich potrzeb.

Dom podpiwniczony w technologii IZODOM

Materiały, z których stworzone są elementy IZODOM, również nadają się do budowy piwnicy czy zewnętrznych spiżarek zakopanych w ziemi. Dzięki połączeniu dwóch materiałów – styropianu oraz betonu – stanowią świetną izolację wnętrza od chłodu.

W przypadku gruntu o bardzo wysokiej wilgotności zalecamy dodatkową izolację zewnętrzną, która chroni styropian przed wilgocią. Zmniejszy to szanse na przenikanie wody.

Ze względu na napór gruntu należy również dodatkowo wzmocnić ściany piwnic zbrojeniem. Poza tymi dwoma aspektami, ściany piwnicy wznosimy analogicznie jak ściany zewnętrzne – szybko i prosto jak z klocków.


źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT