Ociepl stary dom i zmniejsz rachunki za ogrzewanie

Stare domy, mimo swego niewątpliwego uroku i potencjału, zwykle nie są odpowiednio zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Aby można było w takim miejscu bezpiecznie zamieszkać, konieczna jest termomodernizacja. Czy jest to jednak opłacalne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak ocieplić stary dom i tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Ociepl stary dom i zmniejsz rachunki za ogrzewanie

Efektywność energetyczna w starym domu

Bryły nowoczesnych domów zaplanowane są tak, by zapewniały jak największą efektywność energetyczną. Kiedy decydujemy się na zakup starego domu, musimy liczyć się z tym, że jego projekt nie będzie spełniał najnowszych norm w zakresie energooszczędności. Czy to oznacza, że konieczna będzie jego przebudowa? Zdecydowanie nie musimy się o to martwić.

Bez względu na to, jak skonstruowany jest budynek, jesteśmy w stanie dokonać termomodernizacji bez wielkiej rewolucji. Wystarczy, że zadbamy o ocieplenie domu we wszystkich miejscach, przez które potencjalnie może uciekać ciepło.

Musimy pamiętać, że ok. 30% energii cieplnej wydostaje się przez źle zaizolowany dach, a ok. 25% przez ściany. Dodatkowo punktami newralgicznymi są okna oraz drzwi zewnętrzne. Jeżeli zatem chcemy, by ocieplenie domu przyniosło nam realne oszczędności, musimy zabezpieczyć nie tylko ściany, ale również dach czy strop nad nieogrzewanym poddaszem.

Konieczna może okazać się także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Nie możemy też zapomnieć o pomieszczeniach, w których utrzymujemy niższą temperaturę, takich jak garaż, piwnica czy pomieszczenia gospodarcze. Konieczne jest ich odpowiednie odizolowanie od reszty domu.

Materiał izolacyjny - dlaczego wełna mineralna?

Bardzo popularne w technologii ocieplania domu jest stosowanie wełny mineralnej. Nie bez powodu w procesie termomodernizacji bardzo często sięga się po ten właśnie materiał. Ocieplanie szklaną wełną mineralną, ze względu na jej bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła, jest wyjątkowo skuteczne. Parametr ten wynosi nawet 0,034W/mK, co sprawia, że ciepło wygenerowane w naszym domu przez urządzenia grzewcze nie będzie niepotrzebnie wydostawać się na zewnątrz.

Wełny mineralnej możemy użyć zarówno do ocieplenia dachu, jak i ścian, a nawet fundamentów. Kolejnym niewątpliwym atutem szklanej wełny mineralnej jest jej klasa ogniowa A1. Co to oznacza w praktyce? Materiał ten jest całkowicie niepalny. Proces topienia się wełny zaczyna się dopiero w temperaturze ok. 1000ºC, zatem w budynku ocieplonym w ten sposób możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

Wełna mineralna ma bardzo niski opór dyfuzyjny, dzięki czemu pozwala na swobodne odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku. Jest to szczególnie ważne w starych domach, w których system wentylacji często pozostawia wiele do życzenia.

Decydując się na termomodernizację z użyciem wełny, zapewniamy też sobie izolację akustyczną. Nawet mieszkając przy ruchliwej ulicy, nie będziemy musieli martwić się hałasami dobiegającymi z zewnątrz.

W przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasza czy niewielkie pomieszczenia o nieregularnych kształtach, świetnie sprawdzi się wełna do wdmuchiwania. Produkty te ma w swojej ofercie firma URSA, która udowadnia, że izolacja wdmuchiwana to metoda skuteczna i wygodna. W ten sposób można ocieplić stary dom znacznie szybciej i z mniejszym wysiłkiem.

Ocieplenie starego domu - najważniejsze etapy

Zanim przystąpimy do układania warstwy izolacyjnej, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie budynku. Po pierwsze konieczne jest sprawdzenie, czy w ścianach nie pojawiła się wilgoć. Odchodzący, kruszący się tynk czy ślady pleśni na ścianach mogą być oznaką, że musimy zastosować specjalne preparaty, które pomogą nam pozbyć się wilgoci.

W następnym kroku należy dokładnie oczyścić ściany z zanieczyszczeń i usunąć wszelkie nierówności. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię możemy zacząć ocieplać.

Układane płaty wełny mineralnej powinny ściśle do siebie przylegać, aby nie tworzyły się między nimi mostki termiczne. Należy oczywiście używać zalecanego przez producenta wełny kleju, a w celu lepszego przytwierdzenia wełny poleca się zastosowanie dodatkowych kołków mocujących i listwy cokołowej w dole ściany.

Po nałożeniu warstwy wełny, powierzchnię trzeba wygładzić, położyć zaprawę zbrojącą oraz zagruntować. Zabezpieczona w ten sposób ściana jest gotowa do położenia nowego tynku.

Ociepl stary dom i oszczędzaj na ogrzewaniu

Ocieplenie starego domu wymaga sporych nakładów finansowych. By zwiększyć efektywność całego procesu termomodernizacji, warto bowiem połączyć ocieplanie z wymianą urządzeń grzewczych.

Możemy skorzystać z dopłat, które oferują nam fundusze unijne i krajowe. Z Programu Czyste Powietrze możemy uzyskać nawet 37 tys. zł. Z kolei ulga termomodernizacyjna pozwoli nam odzyskać z podatku nawet powyżej 50 tys. zł.

Warto zatem zdecydować się na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w swoim domu. Inwestycja ta bowiem zwróci nam się bardzo szybko. Jednocześnie wdrożymy tak ważne obecnie działania proekologiczne.

źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT