Szkło - recepta na wyzwania współczesnego budownictwa!

W obliczu licznych wyzwań, przed jakimi stoi dzisiejsze budownictwo, kluczowym aspektem jest zwrócenie uwagi na wellbeing użytkowników przestrzeni. W erze, gdy na pierwszy plan wysuwa się troska o zdrowie psychiczne, nasuwa się konieczność tworzenia miejsc, które poprawiają samopoczucie i harmonię wewnętrzną.

Szkło - recepta na wyzwania współczesnego budownictwa!

Rozwiązaniem na te wyzwania jest wykorzystanie multifunkcyjnego szkła, które odgrywa kluczową rolę w przestrzeniach o różnym przeznaczeniu. Odpowiednio zaprojektowane detale mogą przekształcić każde miejsce w przyjazną oazę dla ducha i ciała, sprzyjającą życiu, relaksowi oraz pracy.

Pytanie, jak z pomocą nowoczesnego szkła osiągnąć tę równowagę we wnętrzach, jednocześnie dbając o dobrostan planety, otwiera drogę do odkrycia szeregu możliwości.

Znaczenie dobrego samopoczucia

Utrzymanie zdrowia psychicznego staje się coraz bardziej wyzwaniem w świecie pełnym nadmiernych bodźców i zagrożeń środowiskowych, takich jak smog czy hałas. Troska o stan psychiczny często rozpoczyna się w naszym najbliższym otoczeniu, zwłaszcza że statystycznie spędzamy w nim aż 90% naszego czasu.

W odpowiedzi na te potrzeby pojawiają się nowoczesne szyby zespolone, wyposażone w specjalne powłoki. Takie multifunkcyjne rozwiązania szybowe zapewniają nie tylko ciepło i bezpieczeństwo, ale również pozwalają na zachowanie prywatności, maksymalizują wykorzystanie naturalnego światła i chronią przed niechcianym hałasem.

Komfort ciszy nabiera szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę, że stała ekspozycja na dźwięki przekraczające 75 dB może skutkować stresem, problemami z koncentracją, bezsennością, a nawet przyczyniać się do rozwoju zaburzeń lękowych i depresji.

Osiągnięcie spokoju w przestrzeni mieszkalnej jest więc ściśle powiązane z dobrze zaplanowanym i zrealizowanym projektem.

Szkło bezpieczne laminowane ze specjalną folią PVB Silence posiada optymalne parametry akustyczne i niweluje hałas docierający z zewnątrz, dlatego sprawdzi się doskonale m.in. w budynkach położonych w centrum miasta, w pobliżu lotniska, torów kolejowych czy autostrad oraz wszędzie tam, gdzie znaczenie ma zarówno izolacja od nadmiernych dźwięków, jak i odporność na uderzenia – precyzuje Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska.

W tym kontekście polecam naszą nowość – szyby zespolone CLIMATOP® PRIME ze szkłem laminowanym z folią akustyczną STADIP® SILENCE, wykonane na bazie szkła ORAÉ® (pierwsze na rynku szkło o niskim śladzie węglowym). To produkt unikatowy w skali rynkowej, który zapewnia komfort ciszy, bezpieczeństwo, a dodatkowo pomaga zmniejszyć ślad węglowy budynków oraz przyczynia się do przyspieszenia rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.

Zapewnienie komfortu termicznego

Komfort termiczny ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia codziennego, wpływając na dobrostan w domach, miejscach pracy, szkołach oraz innych przestrzeniach publicznych.

Ze względu na zmieniający się klimat, pojawia się potrzeba adaptacji temperatury wnętrz do zewnętrznych warunków atmosferycznych, co ma na celu zapewnienie komfortowego i zdrowego środowiska dla naszego umysłu i ciała.

Problematyka ta wiąże się również z optymalizacją zużycia energii i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko, jak np. nadmierną eksploatacją paliw kopalnych, prowadzącą do powstawania smogu. Nieskuteczna termicznie nieruchomość generuje znaczne koszty energii, obciążając budżety domowe i firmowe.

Dlatego też, inwestycja w termomodernizację oraz rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, które skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz, staje się coraz bardziej istotna.

Kluczowym elementem termomodernizacji jest wymiana starych okien na nowe, szczelne modele, z szybami dwukomorowymi zapewniającymi niski współczynnik przenikalności cieplnej Ug.

Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność termiczna okna, co pozwala na zachowanie większej ilości ciepła wewnątrz pomieszczeń. Współczesne technologie okienne oferują wartości Ug na poziomie 0,4–0,5 W/m2K, co umożliwia spełnienie rosnących wymogów prawnych dotyczących efektywności energetycznej budynków.

W naszym kraju okres grzewczy spędza sen z powiek społeczeństwu. Wysokie rachunki, wychłodzone pomieszczenia i wszechobecny smog niebezpieczny dla zdrowia. Warto więc zrobić krok w kierunku poprawy izolacji wnętrz, zaczynając od wymiany okien na energooszczędne – zaznacza Maciej Mańko.

Właściwości termoizolacyjne szkła niskoemisyjnego CLIMATOP® PRIME ECLAZ® są równe 0,5 W/m2K (Ug) oraz 0,6 (g), dlatego zastosowanie tego typu pakietów szybowych w domach czy mieszkaniach będzie zgodne z wymaganiami Warunków Technicznych 2021 oraz założeniami programu Czyste Powietrze. Szkło niskoemisyjne korzystniej oddziałuje na środowisko naturalne, ponieważ dzięki niemu ograniczamy zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków, a to przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wysoka przepuszczalność światła (LT=77%) z kolei redukuje zużycie energii elektrycznej, wykorzystywanej na poczet doświetlania pomieszczeń. CLIMATOP® PRIME ECLAZ® wyznacza więc tory myślenia długoterminowego o człowieku i klimacie oraz umożliwia realne obniżanie naszego wpływu na Ziemię.

Strategia na obniżenie kosztów operacyjnych

Dla inwestorów i właścicieli budynków kluczowym wyzwaniem pozostają rosnące rachunki za energię i wzrastające koszty utrzymania. Aby przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się budynków w okresie letnim i jednocześnie zmniejszyć potrzebę ich chłodzenia przy użyciu klimatyzacji, warto rozważyć zastosowanie szkła przeciwsłonecznego.

Jego wyjątkowe właściwości termoizolacyjne pomagają zredukować wydatki na ogrzewanie zimą, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Szkło przeciwsłoneczne, dzięki swojej innowacyjności, jest idealnym rozwiązaniem, które sprosta oczekiwaniom nowoczesnych budynków, oferując równowagę między funkcjonalnością a efektywnością kosztową.

Osłonę przeciwsłoneczną, gdy temperatura za oknem wzrasta, skutecznie zapewniają szyby z rodziny COOL-LITE® – tłumaczy Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Specjalna powłoka z tlenków srebra blokuje ciepło słoneczne i chroni pomieszczenia przed przegrzewaniem, a połączenie niskiego współczynnika g, wysokiej selektywności (S) przy zachowaniu neutralnego wyglądu szyby gwarantuje najwyższą przepuszczalność światła dziennego. Szkło przeciwsłoneczne pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzach, co jest zbawienne nie tylko dla wygody użytkowników, ale i środowiska naturalnego – ograniczenie korzystania z klimatyzacji to zarazem niższe rachunki za prąd, jak i pozytywne działanie z myślą o planecie. Sekret jednak kryje się w umiejętnej kompozycji pakietów szybowych – ich rodzaj musi być dostosowany do umiejscowienia danego przeszklenia w projekcie, jak również całościowego usytuowania budynku względem stron świata czy jego lokalizacji.

Nowoczesne szkło fasadowe i pakiety szybowe odpowiadają na szereg dzisiejszych wyzwań i problemów – od dbałości o wellbeing, poprzez zapewnienie komfortu termicznego i akustycznego, aż po redukcję kosztów eksploatacyjnych budynków oraz obniżenie ich emisyjności.

Inwestowanie w innowacyjne rozwiązania szklane to krok milowy w kierunku stworzenia obiektów zgodnych z zasadami zrównoważonego budownictwa, bezpiecznych dla użytkowników i neutralnych dla klimatu. Poprawa jakości życia oraz koncentracja na dobrym samopoczuciu człowieka zaczyna się dziś wraz z odpowiednio dobranym przeszkleniem.


Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT