Czy okno powinno być idealnie szczelne?

Szukasz okien, które zapewnią komfort cieplny i ograniczą wypływ powietrza na zewnątrz? Co oznacza pojęcie przepuszczalności powietrza? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy poszukiwaniu stolarki okiennej do domu? Oto porady, które pomogą wybrać energooszczędne okna.

Czy okno powinno być idealnie szczelne?

Co to jest przepuszczalność powietrza?

Ogólnie rzecz biorąc, jest to parametr określający ilość powietrza, jaka wydostaje się przez otwory okienne. W przepisach Polskiej Normy pojęcie przepuszczalności powietrza jest jednak potraktowane bardziej szczegółowo.

Przepuszczalność powietrza w przypadku okien to przepływ powietrza przez zamknięte okna. Wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę. Na tej podstawie można przyporządkować okna do określonej klasy przepuszczalności. Według przepisów Polskiej Normy PN-EN 14351, czyli normy okiennej, takich klas jest cztery.

Klasy przepuszczalności powietrza zostały stworzone także po to, by ułatwić inwestorom wybór właściwego rozwiązania. Zwróć uwagę na ten parametr, gdy szukasz odpowiedniej stolarki okiennej dla swojej inwestycji.

Klasa przepuszczalności dla poszczególnych rodzajów budynków jest określona przepisami Polskiej Normy. W przypadku budynków niskich, średniowysokich i wysokich stosuje się okna z klasy 3.

Dla budynków wysokościowych (powyżej 55 metrów) wymagania są wyższe. Należy w nich montować wyłącznie stolarkę okienną o najwyższej, 4 klasie przepuszczalności.

Czy potrzebne są idealnie szczelne okna?

Do niedawna panowało przekonanie, że szczelne okno, przez które wydostaje się minimalna ilość powietrza, uniemożliwia właściwą wentylację pomieszczenia. Zmieniło się to po wprowadzeniu Polskiej Normy PN-EN 14351.

Obecnie zaleca się produkowanie możliwie jak najbardziej szczelnych okien. A co z wymianą powietrza w pomieszczeniach wyposażonych w taką stolarkę okienną? Powinna się ona odbywać wyłącznie poprzez urządzenia nawiewne, np. system wentylacji.

Nie musisz się obawiać, że stolarka okienna uniemożliwi wymianę powietrza w domu. Całkowicie szczelne okno (na razie) nie istnieje. Szczelność nie jest jednoznaczna z hermetycznością.

Nawet w przypadku okien o najwyższej, czwartej klasie szczelności, w pewnym stopniu dochodzi do wypływu powietrza na zewnątrz.

Szczelne okna - oszczędności dla domu

Jeśli tylko masz taką możliwość, wybieraj okna o najwyższej klasie przepuszczalności powietrza. W ten sposób zapewnisz komfort cieplny sobie i domownikom. Ograniczysz też koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem domu.

Szczelność okien jest ważna, gdy chcesz spełnić wymogi dotyczące budownictwa energooszczędnego i uzyskać odpowiedni certyfikat dla budynku. Otwory okienne nie są jedynym miejscem, przez które może uciekać ciepło.

Nieodpowiednio dobrana stolarka okienna może jednak znacznie pogorszyć parametry związane z energochłonnością i obniżyć klasę energetyczną budynku.


źródło i zdjęcia: Vetrex

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT