Okna narożne - wady i zalety

Okno narożne to stosunkowo nowe rozwiązanie w budownictwie, które dobrze akcentuje nowoczesny charakter domu. Okna tego typu szczególnie często wybierane są do salonów oraz do kuchni. Z czego wynika ta moda i jakie są plusy takiego rozwiązania?

Okna narożne - wady i zalety

Okna narożne najczęściej stosowane są w kuchniach. Tworzą duże przeszklenia, które nie tylko świetnie współgrają z modernistyczną bryłą, ale również z tradycyjną architekturą. Sprawiają, że wnętrza są jaśniejsze i sprawiają wrażenie przestronniejszych.

O oknie narożnym należy pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Należy ono bowiem do tych elementów budynku, których montaż wymaga specjalnych rozwiązań projektowych. Związane są one np. ze wzmocnieniem stropu.

Bez odpowiednich działań na etapie budowy montaż okien narożnikowych w gotowym budynku może się okazać niemożliwy ze względu na bariery konstrukcyjne.

Okna narożne ze słupkiem

Dwie kwatery okna na ścianach bocznych są połączone narożnym profilem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość otwierania jednego ze skrzydeł, dzięki czemu bez problemu wywietrzymy pomieszczenie.

Łączenie tych okien jest możliwe pod wieloma kątami: od 45 stopni, aż do kąta rozwartego. Okna ze słupkiem, ze względu na sposób otwierania, dzielimy na: rozwierane, uchylne, rozwierano-uchylne, odstawne oraz fix (stałe, bez możliwości otwierania).

Okna narożne ze stepem

Złożone z dwóch tafli szkła, które nachodzą na siebie i nie są przedzielone żadną belką czy profilem. Tego typu zespolenie nazywamy łączeniem na step.

Zaletą tych okien jest większa szklana powierzchnia, co sprawia, że do pomieszczenia trafia więcej światła, a sam dom wygląda dzięki temu bardziej nowocześnie. W przeciwieństwie do okien ze słupkiem nie mogą się one jednak otwierać.

Okno narożne w kuchni - czy warto?

Inwestorzy coraz częściej instalują okna narożne w kuchni, co daje dużą możliwość doświetlenia tego pomieszczenia. Większe przeszklenia podczas cieplejszych dni mogą jednak powodować mocniejsze nagrzewanie się kuchni, dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowo rolet, żaluzji czy wybór szyb przeciwsłonecznych np. stopsol.

Możemy również tak zaplanować ekspozycję naszych pomieszczeń, żeby kuchnia była ulokowana od północy lub wschodu, dzięki temu również ograniczymy ilość promieni słonecznych, która wpada do tego pomieszczenia.

A jak ograniczyć zapachy, które unoszą się w trakcie gotowania? Tutaj dobrze sprawdzą się okna ze słupkiem, które możemy otwierać. Polecamy też naniesienie na okna innowacyjnej powłoki Pure Air, która skutecznie niweluje wszelkie zapachy i zanieczyszczenia powietrza w domu.

Warto odnotować, że coraz większą popularnością cieszą się także duże, narożne okna w salonie. Zamontowane w sąsiedztwie systemu tarasowego, mogą stworzyć efektowne, szklane przestrzenie.

Zalety i wady rozwiązania

Okna narożne to przede wszystkim rozwiązanie bardzo nowoczesne i eleganckie. Wnosi więcej przestrzeni, „lekkości” i naturalnego światła. Sprawia, że nasz dom może wyróżnić się na tle innych.

Są jednak droższe od tradycyjnej stolarki, a sam montaż musi być poprzedzony zastosowaniem odpowiednich rozwiązań projektowych.

Źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT