Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Okres letni wykorzystywany jest do prowadzenia wszelakich prac remontowo-budowlanych. Należy pamiętać, że okna są bardzo wrażliwe na kurz oraz pył budowlany i nie jest potem prosto usunąć z nich zabrudzenia. Dlatego warto jest przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac prawidłowo zabezpieczyć stolarkę okienną.

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Lepiej zabezpieczyć, niż czyścić

Niezależnie od tego, czy rozpoczynamy remont wewnątrz pomieszczeń, czy też prowadzimy prace na zewnątrz budynku, stolarka okienna potrzebuje prawidłowego zabezpieczenia. Ocieplenie czy tynkowanie i malowanie to czynności generujące pył budowlany o niekorzystnym dla komponentów okiennych PH.

W połączeniu z wilgocią może on prowadzić do korozji okuć, rdzewienia i rozregulowania działania okna.

Podczas prac budowlanych nie brakuje substancji, które mogą zabrudzić okna – tynki, farby, zaprawa, pianka montażowa, lakier, klej. Zabezpieczenie okien przed remontem jest więc bardzo istotne i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie uległy zniszczeniu.

Zabezpieczenie przed malowaniem i tynkowaniem

Przed rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych należy zaopatrzyć się w przezroczystą folię typu stretch, folię malarską lub samoprzylepną folię ochronną z klejem akrylowym i papierową taśmę, które nie pozostawiają śladów kleju.

Jeśli okna są świeżo zamontowane, można folie zabezpieczające oraz osłonki z zawiasów pozostawić jako dodatkowe zabezpieczenie. Następnie można przystąpić do starannego zabezpieczenia zawiasów i okuć taśmami, a w następnym kroku zabezpieczeniu całego okna folią, tak aby żadne niekorzystne substancje nie osiadły na profilu ani szybie.

W taki sam sposób należy zabezpieczyć drzwi tarasowe z systemem przesuwnym, z tym że w ich przypadku zabezpieczenia wymagają także próg oraz mechanizmy jezdne. Ułatwione zadanie mają posiadacze okien z ukrytymi zawiasami Designo, które zostały całkowicie ukryte pod przylgą skrzydła.

Dzięki temu utrzymanie okien w czystości jest znacznie łatwiejsze, bo elementy zbierające kurz są ukryte, a w czasie remontów zabezpieczone przed pracami budowlanymi. Ostatnią istotną kwestią, o którą należy zadbać podczas remontu są klamki. Pamiętajmy o ich starannym osłonięciu.

Mycie i czyszczenie okien

Warto pamiętać, aby remont przeprowadzać przy otwartych oknach. Częste wietrzenie niweluje wilgoć, która w połączeniu z pyłem budowlanym działa bardzo szkodliwie na komponenty okien. Jeśli nie udało nam się uniknąć zabrudzeń – należy je natychmiast myć delikatnym detergentem, unikając silnych środków czyszczących.

Najlepiej nada się do tego miękka ściereczka i detergent z naturalnym PH, lub płyn dedykowany do czyszczenia PVC. Silne detergenty mogą spowodować odbarwienie okleiny. Szczególnie uciążliwa jest pianka montażowa, którą najlepiej zmywać zanim zaschnie.

Zaschniętej farby nie należy zdrapywać, gdyż grozi to zarysowaniem stolarki, lecz użyć specjalnego preparatu, który ją rozpuści. Warto przed użyciem wykonać próbę w mało widocznym miejscu i upewnić się, że preparat nie odbarwi okleiny.

Po skończonym remoncie

Po remoncie ściągamy folie malarskie i odklejamy taśmy. Warto odkurzyć zawiasy, okucia i profil, aby usunąć ewentualny pył budowlany. Następnie gruntownie myjemy okna. Ten etap to również dobry moment, żeby naoliwić okucia i zakonserwować uszczelki. Czynności te powinniśmy wykonywać raz w roku. Na szczęście nie są tak uciążliwe jak remont.


źródło i zdjęcia: Vetrex

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT