Czy należy przełączać okna z trybu zimowego na letni?

Przedwiośnie zachęca do gruntownych porządków, ale również do zmiany wystroju domu. Warto przy tym pamiętać nie tylko o umyciu okien i ustawieniu nowych dekoracji na parapecie. Wiosenne zmiany to także doskonała okazja, by zadbać o stan samych okien. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić.

Czy należy przełączać okna z trybu zimowego na letni?

Czym różni się tryb letni w oknach od trybu zimowego?

Opcja ustawienia trybu letniego i zimowego jest dostępna w większości okien. Pod kątem technicznym nie ma w niej nic skomplikowanego – to po prostu regulacja docisku uszczelki za pomocą odpowiedniego rygla. Dzięki temu można kontrolować ilość powietrza dostającego się przez okna do pomieszczenia.

Na wielu stronach internetowych możesz spotkać się z poradami „jak zmienić tryb okien z zimowego na letni”. Mówi się w nich, że taka zmiana zapewnia lepszą wentylację pomieszczenia i pozwala zadbać o komfort cieplny wiosną i latem.

Może Cię więc zaskoczyć, że samodzielna zmiana trybu w oknach jest… zdecydowanie niewskazana. Dlaczego? Przede wszystkim próby wprowadzania takich zmian na własną rękę grożą rozregulowaniem stolarki okiennej.

W rezultacie okno będzie trudniej się zamykać i otwierać, może także stracić szczelność. Ten problem rozwiąże już tylko wezwanie specjalistycznego serwisu, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Najlepsze praktyki konserwacji okien po zimie

Nie musisz (a właściwie nie powinieneś) zmieniać trybu w oknach, możesz jednak udekorować je na wiosnę. Zanim to zrobisz, odpowiednio o nie zadbaj – po zimie na pewno tego potrzebują!

Twoje okna przez kilka miesięcy były narażone na działanie wilgoci i mrozu. Najlepsze, co możesz dla nich zrobić wiosną, to konserwacja uszczelek. Właśnie teraz (a także jesienią) jest najlepszy czas, by się tym zająć.

Uszczelki okienne są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych nie tylko zimą, ale także latem – z uwagi na duże nasłonecznienie i wysokie temperatury. Dzięki wiosennej konserwacji poprawisz ich stan po zimie i przygotujesz je na lato.

W przypadku okien, najlepsze, co możesz zrobić wiosną, to konserwacja uszczelek.

Sprawdź, jak to zrobić:

  • zacznij od wyczyszczenia uszczelek – użyj do tego wilgotnej ściereczki, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możesz wykorzystać także patyczki kosmetyczne;
    poczekaj, aż uszczelki wyschną;
  • zastosuj odpowiedni środek: wazelinę techniczną, sztyft do uszczelek lub silikon w sprayu – podczas nanoszenia preparatu na gumę stosuj się do zaleceń producenta;
  • pozostaw uszczelki do wyschnięcia.

Jeśli porównasz stan uszczelek przed konserwacją i po jej zakończeniu, na pewno zauważysz, że mają one nieco inną strukturę – są miększe i elastyczniejsze. Dzięki temu będą mniej narażone na pękanie i kruszenie.

Zadbaj o wiosenną aranżację okna

Warto zadbać o to, by konserwacja uszczelek stała się jednym z wiosennych rytuałów, podobnie jak mycie okien po zimie. Wiosenna pogoda zachęca jednak także do innych czynności – tych, których efekty będą widoczne już na pierwszy rzut oka.

Prace związane z porządkami i zmianą trybu to dobra okazja, by wprowadzić do aranżacji wnętrza nieco świeżości i radosnej atmosfery.

Wybierz tekstylia pasujące do wiosennych aranżacji

Czego możesz użyć, by odmienić wygląd okna szybko i niewielkim kosztem? Postaw na dodatki, które w razie potrzeby szybko wymienisz na inne (np. takie, które będą pasowały do innych pór roku). Zmianą, która na pewno nie pozostanie niezauważona przez domowników i gości, jest powieszenie nowych zasłon.

Jakie wzory i kolory będą odpowiednie na wiosnę? Słowem kluczem jest tu lekkość. Wybierz jasne, pastelowe kolory i cienkie, lekko prześwitujące tkaniny. Jeśli meble i dodatki w pomieszczeniu są utrzymane w prostym, minimalistycznym stylu, możesz ożywić wnętrze za pomocą zasłon z materiału w duże kwiatowe wzory.

Osoby, które lubią firanki, mogą wybrać takie, które będą przesłaniały okno tylko do połowy wysokości. Dzięki temu do pomieszczenia będzie docierało więcej światła.

Udekoruj okno wiosennymi motywami

Masz na swoim parapecie ustawione kwiaty? Rośliny domowe same w sobie stanowią radosny, kojarzący się z wiosną akcent. Aby wzmocnić ten efekt, możesz zmienić osłonki doniczek na pastelowe: żółte, różowe, zielone. Niewielkim kosztem uzyskasz kolorową ozdobę, która nie będzie potrzebowała już żadnych dodatków.

Jeśli zasłony i kwiaty na oknie to za mało, możesz wprowadzić do aranżacji specjalne dekoracje. Jakie wzory najbardziej kojarzą się z wiosną? Nie musisz poprzestawać na najbardziej oczywistych skojarzeniach z kolorowymi pisankami.

Charakterystyczne wiosenne motywy to także motyle, gałązki pokryte młodymi listkami i – oczywiście – rozwijające się kwiaty. Takie elementy mogą pojawić się na oknie w postaci zawieszek, naklejek na szyby czy dekoracji na doniczki.

Ważne jest, by w ozdabianiu okna zachować umiar i zadbać o to, by dodatki pasowały kolorem do zasłon, rolet czy firanek. Lepiej będzie wprowadzić kilka charakterystycznych ozdób niż pokrywać całe okno drobnymi dekoracjami w różnym stylu.

Podczas mocowania dekoracji na oknach pamiętaj o jednej kwestii. Elementy ozdobne powinny znajdować się w pewnej odległości od szyby, tak aby umożliwiały swobodną cyrkulację powietrza. Przylegając do szyb mogą doprowadzić nawet do pęknięcia pakietu szybowego.

Kwiaty same w sobie stanowią radosny, kojarzący się z wiosną akcent.

Aranżacja okna spójna z wystrojem pomieszczenia

Wiosenna aranżacja okna to doskonały sposób na ożywienie wnętrza. Pamiętaj jednak, by wprowadzone zmiany były spójne z tym, co znajduje się już w pomieszczeniu. W szczególności należy zwrócić uwagę na dopasowanie kolorystyczne z innymi tekstyliami:

  • roletami;
  • dywanami;
  • obiciami krzeseł i kanapy;
  • pokrowcami na poduszki.

Jeśli dominują u Ciebie wzorzyste dodatki, lepiej będzie postawić na stonowaną dekorację okna. I odwrotnie – osoby, które mają u siebie pastelowe dywany i obicia, mogą wprowadzić do wnętrza nieco więcej koloru na zasłonach i innych akcesoriach.

Możesz także pokusić się o zastosowanie podobnych wzorów na poszczególnych elementach. Wymiana poszewek na poduszki czy zdejmowanych pokrowców na krzesła to stosunkowo niewielki koszt. Możesz łatwo dopasować ich wzory do tych, które znajdują się na zasłonach.

Wprowadź do domu energię i świeżość – zapewnij stały dopływ wiosennego powietrza dzięki zmianie trybu i zadbaj o to, by okno cieszyło oczy domowników!


źródło i zdjęcia: Vetrex

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT