Świąteczna pielęgnacja domowej stolarki - o czym pamiętać?

Wielu osobom okres świąteczny kojarzy się z domowymi porządkami, a w szczególności z myciem okien. Gdy już zbierzemy się do pracy, warto wykonać dodatkowe zabiegi, które zabezpieczą domową stolarkę przed siarczystym mrozem w kilku następnych tygodniach. 

Świąteczna pielęgnacja domowej stolarki - o czym pamiętać?

Jak myć okna, aby ich nie uszkodzić?

Większości z nas mycie okien kojarzy się z przygotowaniami do świąt. Warto jednak wiedzieć, że o tej porze roku nie jest to wskazane. Gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, myjąc okna narażamy szyby na uszkodzenia. Błyskawicznie zamarzająca woda może doprowadzić do pęknięcia szkła lub rozszczelnienia uszczelek. Poza tym wietrząc przez dłuższy czas mieszkanie, mocno je wychładzasz, przez co jego ponowne nagrzanie staje się bardzo energochłonne.

Jeżeli jednak nie możesz zrezygnować z mycia okien przed świętami, zróbmy to, kiedy będzie sprzyjała temu pogoda. Najlepsze warunki do mycia okien zimą panują wtedy, gdy na dworze jest sucho i nie ma mrozu. Zaplanujmy mycie okien w pochmurny dzień, kiedy temperatura wzrośnie powyżej zera. Do mycia okien użyjmy zimnej lub letniej wody. Gorąca woda powoduje gwałtowną zmianę temperatury szyby, co może prowadzić do jej pęknięcia. Zdecydujmy się na domowej roboty detergent i dodajmy do niego odrobinę alkoholu, który spowolni proces zamarzania wody. Przygotowanym preparatem i miękką ściereczką umyjmy szyby, a następnie profile. Choć po jesieni okna mogą być wyjątkowo brudne, nie sięgajmy po środki w postaci proszków lub mleczek zawierających materiały ścierne. Mogą one zarysować powierzchnię profili i szyby doprowadzając do łatwiejszego wnikania w nie kurzu i brudu. Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni profili, unikajmy również gotowych środków czyszczących, które zawierają amoniak lub wodę amoniakalną.

Na uwagę zasługują także uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy. Przynajmniej raz w roku warto posmarować je gliceryną albo specjalnym preparatem pielęgnującym opartym na żywicach silikonowych. Przeciwdziała to ich twardnieniu, a w konsekwencji powstawaniu drobnych nieszczelności na obwodzie okna. Nie wolno zapominać również o okuciach. Ich konserwacja powinna być dwuetapowa - najpierw należy oczyścić je ściereczką, a następnie naoliwić specjalnym preparatem do konserwacji elementów stalowych.

Jak myć okna w czasie zimy?
Mycie okien zdecydowanie lepiej odłożyć na cieplejsze miesiące fot. KRISPOL

Zdalne otwarcie bramy dla Świętego Mikołaja

Grudzień to czas intensywnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, że nie musimy robić wszystkiego sami - w niektórych obowiązkach jest w stanie pomóc nam inteligentny dom. Z poziomu jednej aplikacji możesz zarządzać wieloma urządzeniami, a dodatkowo integrować myKRISPOL ze światem IoT. Głosowe sterowanie przyda się, gdy będziesz miał zajęte ręce. Są sytuacje, kiedy zwyczajnie nie możemy zareagować, bo właśnie wyrabiamy ciasto, dekorujemy pierniki lub przystrajamy dom, wówczas z pomocą przychodzi asystent głosowy. Wykorzystajmy swój głos do sterowania, a automatyczne rolety, żaluzje czy brama garażowa wykonają zadanie samodzielnie.

Jak to działa w praktyce? Kiedy oczekujemy na Świętego Mikołaja, tzn. kuriera, nie trzeba bezczynnie siedzieć w domu. Wystarczy, że otworzymy zdalnie bramę garażową i poprosimy o zostawienie paczek. Aplikacja myKRISPOL to doskonała opcja, które zapewni bezpieczeństwo pozostawionym przesyłkom, a jednocześnie pozwoli sprawdzić, czy brama garażowa została ponownie zamknięta.

Obsługa aplikacji myKRISPOL
Aplikacja myKRISPOL jest intuicyjna i przyjazna niezaawansowanym użytkownikom fot. KRISPOL

Zabezpieczenie domu na czas świątecznego wyjazdu

Wiele osób decyduje się spędzić święta poza domem. Planując świąteczną podróż zabezpieczmy dom przed nieproszonymi gośćmi. Statystyki wyraźnie pokazują, że okres końca roku jest wyjątkowo gorący dla włamywaczy. Aplikacja myKRISPOL pozwala na szybką identyfikację czy brama jest zamknięta, a rolety opuszczone. Ponadto umożliwia imitowanie obecności domowników poprzez automatyczne otwieranie i zamykanie rolet i żaluzji zgodnie z cyklem dnia. Jeżeli natomiast podróż się przedłuży, z dowolnego miejsca na świecie, możemy nadać sąsiadowi dostęp, aby mógł wejść do domu i podlać bożonarodzeniowe drzewko. 

Przygotowanie domu z wyprzedzeniem, przy wsparciu nowoczesnych technologii, pozwoli przeżyć święta w harmonii i spokoju. Mądrze zaprojektowany i dopasowany do potrzeb lokatorów smart home wyręczy nas w wykonywaniu rutynowych zadań i pozwoli bardziej efektywnie korzystać z świątecznego czasu. 

Kontrola domowego bezpieczeństwa z aplikacją myKRISPOL
Dzięki aplikacji myKRISPOL możemy w łatwy sposób kontrolować stan domowego bezpieczeństwa fot. KRISPOL

źródło i zdjęcia: KRISPOL

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT