Jak wyposażyć okno dachowe w sterowanie elektryczne?

Na polskich poddaszach znajduje się wiele okien dachowych VELUX. Jednak nie każdy ich użytkownik wie, że w łatwy sposób można przerobić zwykłe okno VELUX na okno elektryczne i operować nim zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji pobranej na telefon komórkowy.

Jak wyposażyć okno dachowe w sterowanie elektryczne?

Doprowadź zasilanie do okna

Wyposażenie już zamontowanego okna dachowego w automatykę wiąże się z doprowadzeniem do niego zasilania. Bardzo często na etapie budowy nie przewidujemy takich rozwiązań i niestety później musimy liczyć się z remontem i ingerencją we wnękę okienną. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód zasilający. Nie będzie to wielki wydatek, jedynie nakład pracy połączony z ceną zwykłego przewodu elektrycznego.

W związku z tym, że produkty elektryczne VELUX są niskonapięciowe (zasilane prądem 24 V DC) wystarczy przewód dwużyłowy (2x1,5 mm2). Drugi koniec przewodu musi być podłączony ze sterownikiem, dlatego dobrze wyprowadzić go do miejsca, w którym będzie on w przyszłości zamontowany.

Zainstaluj zestaw adaptacyjny KMX 110

Gdy do okna obrotowego VELUX z górnym otwieraniem jest doprowadzone zasilanie, instalacja elektrycznego zestawu adaptacyjnego KMX 110 jest szybka i prosta. Warto zwrócić uwagę na to czy nasze okno jest oknem Nowej Generacji, czy poprzedniej. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje on niewidoczny, gdy okno jest zamknięte.

Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. To właśnie dzięki niej możemy przewietrzyć pomieszczenie bez faktycznego otwierania okna. System wentylacyjny wbudowany jest w okno i posiada wymienny, łatwy w konserwacji filtr zatrzymujący kurz i owady.

Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu, w razie opadów zamknie okno automatycznie. Czujnik znajduje się w pakiecie standard, co oznacza, że jest już wliczony w cenę okna. Sterownik wielofunkcyjny umożliwia podłączenie innych elektrycznych akcesoriów VELUX, takich jak markiza lub roleta zewnętrzna, a także dowolna roleta wewnętrzna.

Po zamontowaniu sterowania elektrycznego okno dachowe można otwierać i zamykać zdalnie. System sterowania VELUX INTEGRA® działa na zasadzie fal radiowych, dlatego oknem można operować z dowolnego miejsca w domu. Protokół komunikacji io-homecontrol® jest jedną z najbezpieczniejszych form przekazu informacji między produktami inteligentnymi. Za jego pomocą możemy zaprogramować zasłonienie rolet czy otworzenie okna na konkretną godzinę.

Latem zaprogramowane rolety zewnętrzne zasłonią się, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczenia, natomiast zimą podniosą się - zapewniając dopływ naturalnego światła i energii słonecznej.

Pobierz VELUX ACTIVE

VELUX ACTIVE jest to system bazujący na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie na zewnątrz. Samodzielnie zarządza oknami i roletami VELUX. Inteligentne czujniki wewnętrzne nieustannie mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie CO2 i na tej podstawie zamykają lub otwierają okna. Jeśli system wyczuje, że w pokoju robi się zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy, dzięki czemu chroni przed przegrzaniem.

System wentyluje pomieszczenie co najmniej 3 razy dziennie. Dodatkowo aplikację VELUX ACTIVE można zainstalować na swoim smartfonie i z tego poziomu operować elektrycznie sterowanymi produktami VELUX. System jest na tyle intuicyjny, że jego instalacja i zaprogramowanie nie wymaga wsparcia specjalisty. Aplikacja dostępna jest dla użytkowników systemu iOS oraz Android.

źródło i zdjęcie: VELUX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE