Drzwi stalowe w obiektach przemysłowych – wszystko, co warto wiedzieć

Drzwi stalowe kojarzą się z trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Jakie są zalety drzwi stalowych w kontekście drzwi przemysłowych? Jakie są ich walory estetyczne? Czym różnią się od drzwi drewnianych?

Drzwi stalowe w obiektach przemysłowych – wszystko, co warto wiedzieć

Co wyróżnia drzwi stalowe?

Stal nie bez powodu jest utożsamiana z twardością i co za tym idzie – trwałością. Drzwi techniczne wykonane z tego materiału na pewno będą odznaczać się ponadprzeciętnymi właściwościami w kontekście wytrzymałości mechanicznej.

Wszystko to przekłada się nie tylko na długi czas użytkowania takiego skrzydła, ale również na trudność jego sforsowania przez ewentualnego włamywacza – zwłaszcza jeśli zostanie w nim zastosowane dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, np. dobrej jakości zamek lub elektroniczna kontrola dostępu.

Omawiając atuty drzwi technicznych stalowych, nie można też zapomnieć o ich odporności na działanie czynników pogodowych. Właściwie zabezpieczone przed wilgocią, nie będą narażone na korozję.

Może na to wpłynąć m.in. specjalna konstrukcja złożona z arkuszy ocynkowanej blachy, która została poddana zginaniu i nitowaniu. O ile drzwi techniczne pełnią jednocześnie funkcję drzwi zewnętrznych, ma to duże znaczenie.

Czy drzwi stalowe techniczne mogą być jednocześnie termoizolacyjne? Oczywiście. Zapewni to wypełnienie z wełny mineralnej przyklejonej do blach klejem poliuretanowym. Dodatkowo można postawić też na ciepłe ościeżnice, a nawet progi o właściwościach izolacyjnych.

Przysłuży się to również izolacji akustycznej, czyli ochronie przed hałasem dobiegającym z zewnątrz lub z wewnątrz, w zależności od indywidualnej sytuacji.

Drzwi stalowe vs drewniane – porównanie w pigułce

Wybierając drzwi techniczne do obiektu przemysłowego, można spotkać się najczęściej z dwoma wariantami: stalowym i drewnianym. Zalety stalowych skrzydeł przedstawiliśmy już powyżej. Jak wyglądają w porównaniu z drewnianymi?

Chociaż oba materiały odznaczają się trwałością, w przypadku stali ten parametr ma większe znaczenie. Drzwi stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym trudniejsze do sforsowania nawet przy użyciu profesjonalnych elektronarzędzi.

Drzwi stalowe lepiej sprawdzą się również jako zewnętrzne, gdyż bez problemu znoszą kontakt z wilgocią i czynnikami atmosferycznymi.

O ile są wykonane z ocynkowanej blachy i wykończone przy użyciu nowoczesnych rozwiązań korozyjnych, nie powinna pojawić się na nich rdza. Drewno w kontakcie z wodą może z kolei stracić nie tylko na estetyce, ale również na funkcjonalności.

Przyjemna dla oka estetyka drzwi stalowych

Myśląc o drzwiach stalowych, z pewnością każdy ma przed oczami ich najbardziej klasyczny wariant, który kojarzy się raczej z obiektem o przeznaczeniu technicznym czy innym niewiążącym się z dostępem osób postronnych.

W rzeczywistości dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają nadać im estetyczny wygląd, który w niczym nie ustępuje eleganckim skrzydłom wykonanym z drewna czy materiału drewnopochodnego.

Jeśli pośrednim celem jest uzyskanie przyjemnego dla oka efektu, warto rozważyć chociażby wybór drzwi stalowych technicznych płaszczowych ASSA ABLOY Mercor Doors. Ich największym atutem jest możliwość pomalowania na każdy kolor z palety RAL. Dzięki temu można łatwo dopasować je do estetyki konkretnego wnętrza.

Co więcej, istnieje możliwość wyposażenia ich w przeszklenie o dowolnym rozmieszczeniu i kształcie, np. okrągłe lub prostokątne. Szkło nie tylko doda skrzydłu wrażenia lekkości, ale również nie obniży jego właściwości użytkowych.

Pomimo jego zastosowania nadal mogą spełniać funkcję drzwi antywłamaniowych, a nawet przeciwpożarowych czy kuloodpornych. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiedniego szkła, np. BR6 lub BR7.

Powyższy model może też występować w dwóch wariantach: przylgowym i bezprzylgowym. Pierwsze z nich to klasyczny model, w przypadku którego skrzydło częściowo zachodzi na ościeżnicę, a dokładnie na jej fragment zwany przylgą.

W modelu bezprzylgowym zamknięte drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Zapewnia to możliwość uzyskania ciekawego efektu, jeśli zarówno samo skrzydło, jak i ościeżnica będą utrzymane w tym samym kolorze co ściana.

Standardowym rozwiązaniem są modele z ościeżnicą narożną. Na życzenie inwestora można jednak zmienić ją na wewnętrzną lub obejmującą.

Personalizacja drzwi może również obejmować akcesoria opcjonalne, jak chociażby dodatkowy zamek, zaczep elektromagnetyczny, samozamykacz, okucie antypaniczne, odbój, listwa automatycznie opadająca, wizjer, a nawet kratka wentylacyjna. Warto zapytać o taką możliwość przy składaniu zamówienia.

Drzwi stalowe doskonale sprawdzają się w obiektach przemysłowych ze względu na ponadprzeciętną trwałość oraz wytrzymałość mechaniczną. Chociaż to właściwości użytkowe są ich największym atutem, mogą również zaskakiwać estetyką.


źródło i zdjęcia: Donimet

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT