Tak naprawdę warto przyjrzeć się każdemu z podstawowych elementów, czyli ościeżnicom, skrzydłom, zamkowi i progowi. Całość musi współpracować ze sobą, tak aby zapewnić maksymalny efekt. Zaniedbując jeden z czynników, dajesz włamywaczowi dodatkową furtkę, z której może skorzystać.
W przypadku wielu produktów nie musisz jednak analizować wszystkich parametrów samodzielnie. Z pomocą przychodzi oficjalna klasyfikacja drzwi antywłamaniowych, która pomoże Ci przeprowadzić udany zakup drzwi.
Jakie są klasy drzwi antywłamaniowych?
Klasy opisujące drzwi wejściowe antywłamaniowe nie zawsze wyglądały tak samo. Jeszcze do niedawna obowiązywał podział na trzy grupy: A, B oraz C. Obecnie producenci posługują się jednak inną klasyfikacją.
Klasa RC1
W tym miejscu rozpoczyna się nowa skala określająca zdolności antywłamaniowe drzwi, a to jej najniższy szczebel. Drzwi klasy RC1 zapewniają podstawową ochronę w przypadku zastosowania siły fizycznej przez włamywacza.
Klasa RC2
Ta klasa gwarantuje ochronę przed włamaniem z wykorzystaniem prostych i niewielkich narzędzi.
Klasa RC3
Drzwi klasy RC3 mają zabezpieczyć wejście przed włamywaczem wyposażonym w łom lub podobne narzędzie.
Klasa RC4
Osoba wyposażona w łom, siekierę, młotek lub wiertarkę akumulatorową nie będzie w stanie sforsować takich drzwi.
Klasa RC5
W tym przypadku mowa o skutecznej ochronie przed osobami wyposażonymi w klasyczne elektronarzędzia o niskiej lub średniej mocy.
Klasa RC6
Oto najwyższa klasa odporności na włamania. Sygnowane nią drzwi mają zabezpieczyć wejście przed włamywaczami używającymi elektronarzędzi o dużej mocy.
Jak dobrać odpowiedni zamek do drzwi antywłamaniowych?
Zamek w drzwiach antywłamaniowych to jeden z najważniejszych elementów całości. Włamywaczom z reguły zależy na cichym i niezauważonym wejściu do budynku, dlatego w pierwszej kolejności próbują sforsować właśnie zamek.
Najwyższy poziom bezpieczeństwa drzwi wejściowych oferują zamki mechaniczne wielopunktowe. Solidne drzwi antywłamaniowe można wyposażyć równie dobrze w zamek elektromechaniczny, otwierany i zamykany za pomocą chipa, aplikacji lub wpisywanej ręcznie sekwencji znaków.
Ile kosztują drzwi antywłamaniowe?
Kupując drzwi, nie sposób pominąć kwestii ceny. Koszty takich produktów bywają różne, a ostatecznie zależą zawsze od oferowanego standardu bezpieczeństwa. Dobrej jakości drzwi antywłamaniowe do domu jednorodzinnego z reguły zaczynają się od 3500 zł. Oczywiście czasami należy przygotować się na większe koszty, związane na przykład z montażem lub wyborem dodatkowych elementów i akcesoriów.
Jak wybrać drzwi antywłamaniowe dopasowane do naszych potrzeb?
Najlepsze co możesz zrobić, to jasno ustalić swoje potrzeby. Na ogół domy jednorodzinne nie posiadają drzwi tak wytrzymałych, jak te wykorzystywane w bankach lub instytucjach rządowych. Bezpieczeństwo domu jest oczywiście ważne, ale wcale nie musi ono oznaczać wybierania najdroższych rozwiązań dostępnych na rynku.
Warto również rozsądnie połączyć drzwi zewnętrzne z resztą wyposażenia domu. Nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe nie ochronią Cię przed włamywaczami, jeśli okna, drzwi balkonowe oraz brama garażowa nie będą także oferowały właściwości antywłamaniowych.
Źródło i zdjęcie: Donimet (Assa Abloy)
Komentarze