Pomoc eksperta - jak wyregulować drzwi w domu?

Częstym problemem w domu są skrzypiące lub obluzowane drzwi, których róg ociera się o podłogę. Bywa też, że drewniane drzwi, które dotychczas nie sprawiały problemów w sezonie grzewczym, latem opornie, ocierając się o ościeżnicę. Pozornie drobne problemy mogą stać się niezwykle uciążliwe.

Pomoc eksperta - jak wyregulować drzwi w domu?

Jak właściwie wyregulować drzwi?

W większości przypadków wystarczy jedynie regulacja, a podcinanie drzwi zazwyczaj jest kiepskim rozwiązaniem. Pierwszym krokiem, gdy drzwi skrzypią powinno być nasmarowanie zawiasów. Dopiero, gdy to nie pomoże warto podłożyć podkładki pomiędzy trzpień zawiasu (zamocowany na ościeżnicy) oraz jego tuleję (przy skrzydle).

Prawidłowe wypoziomowanie skrzydła jest kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę. Wystarczy przyłożyć poziomicę do jego pionowej krawędzi przy przyldze. Nieprawidłowe wypoziomowanie skutkuje opuszczaniem się drzwi. 

Do korygowania położenia skrzydła można użyć podkładek lub po prostu wykręcić zawiasy - o ile ich konstrukcja to umożliwia. Dla przykładu wkręcając górny zawias głębiej w skrzydło, przyciągamy je bliżej ościeżnicy i nieco unosimy jego górny róg, położony po przeciwnej stronie niż zawias. Sporadycznie trzeba poza tym nieco wkręcić, lub przeciwnie - wysunąć - zawias wkręcony w ościeżnicę.

Wkręcając go, przysuwamy skrzydło do ościeżnicy, uszczelka po zamknięciu drzwi będzie bardziej ściśnięta. Efekt naturalnego pęcznienia drewna wpływa na sezonowe problemy z domykaniem drzwi. W okresie letnim naturalne jest, że w powietrzu obecna jest większa ilość wilgoci, co wpływa na powstawanie efektu "puchnięcia" drzwi.

Aby temu zapobiec warto często wietrzyć pomieszczenia. Choćby dlatego, że utrzymująca się długotrwale podwyższona wilgotność grozi rozwojem pleśni w budynku. Warto też podregulować zawiasy, zwiększając nieco luz pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Ostatecznie można również lekko oheblować drzwi w płaszczyźnie prostopadłej do przylgi po stronie zawiasów. Najlepiej nadaje się do tego specjalny, wąski strug.

Autor: Jarosław Antkiewicz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT