Ile kosztuje montaż bramy garażowej? Poznaj czynniki wpływające na cenę

Gdy rozważamy zakup nowej bramy garażowej, często pierwsze pytanie dotyczy jej ceny. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wydatki na samą konstrukcję to jedynie początkowe koszty. Ostateczna cena zakupu będzie również zależała od kosztów montażu. Rodzaj bramy, jej rozmiary czy złożoność mechanizmu otwierającego także wpływają na cenę różnych modeli.

Ile kosztuje montaż bramy garażowej? Poznaj czynniki wpływające na cenę

Choć teoretycznie możliwe jest ograniczenie się tylko do zakupu konstrukcji bramy i przeprowadzenie instalacji we własnym zakresie, aby uniknąć kosztów związanych z wynajmowaniem fachowców, istnieją okoliczności, które mogą uniemożliwić realizację tego planu.

Przeszkodą nie jest brak umiejętności, ale specyfika mechanizmu otwierania wybranej bramy. W przypadku bram otwieranych automatycznie, instalacja napędu elektrycznego wymaga zaangażowania osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia SEP.

Czynniki wpływające na koszt montażu bramy

Aby pomóc Ci przygotować się na koszty, które Cię czekają, przygotowaliśmy krótki przewodnik. Zaznajomienie się z nim i staranne zaplanowanie zakupu oraz instalacji, wybierając opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Rodzaj konstrukcji bramy

Jeśli regularnie czytasz nasze artykuły blogowe, to na pewno znasz trzy główne typy bram garażowych, które często omawiamy: segmentowe, rolowane i uchylne. Każdy z tych typów różni się budową, co wpływa na metodę ich montażu. Brama segmentowa jest montowana przy nadprożu i węgarku.

Brama uchylna wymaga specjalnych prowadnic zamontowanych pod stropem, natomiast montaż bramy rolowanej potrzebuje wysokiego nadproża.

Koszt montażu rośnie wraz z wymaganiami dotyczącymi doświadczenia, wiedzy specjalistycznej i umiejętności potrzebnych do prawidłowej instalacji danego typu bramy.

Rozmiar bramy garażowej

Rozmiar bramy jest jednym z głównych czynników wpływających na jej początkowy oraz ostateczny koszt. Brama pojedyncza, ze względu na mniejszą ilość materiału i krótszy czas montażu, jest tańsza w porównaniu do bramy podwójnej.

Jeżeli twoje wymagania przekraczają standardowe oferty i rozważasz zakup bramy o niestandardowych wymiarach lub dostosowanej do indywidualnych potrzeb, musisz być przygotowany na znaczne wydatki.

Bramy garażowe na zamówienie mogą zawierać dodatkowe elementy takie jak okna czy poziome panele, które dodatkowo podnoszą ich cenę. Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, konieczne jest znalezienie równowagi między kosztami a przewidywanymi korzyściami.

Materiał

Nie jest zaskoczeniem, że na finalny koszt bramy garażowej wpływa materiał, z którego wykonano konstrukcję. Za najtańsze uznaje się bramy aluminiowe. Nieco więcej trzeba zapłacić za wersję ze stali. Decydując się na zakup bramy drewnianej, trzeba liczyć się z dosyć dużym obciążeniem finansowym.

Sposób otwierania bramy

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, możesz rozważyć zakup manualnie otwieranej bramy. Należy jednak pamiętać, że automatyczna wersja bramy zapewnia większą wygodę, oszczędność czasu i lepsze bezpieczeństwo, co jest nieocenione.

Niestety, dodanie automatyki do bramy, co wymaga zaangażowania specjalistów, zwiększa koszt instalacji.

Rodzaj napędu do bramy

Napęd do bramy garażowej jest kluczowym składnikiem wpływającym na ostateczny koszt instalacji. Musi być odpowiednio dobrany do rozmiaru i wagi bramy oraz do preferencji użytkownika co do szybkości otwierania i zamykania.

Napędy różnią się również funkcjami dodatkowymi, takimi jak systemy bezpieczeństwa czy możliwość sterowania za pomocą smartfonu, co dodatkowo wpływa na ich cenę.

Wiele modeli oferuje również takie udogodnienia jak system spowalniający zamykanie bramy, co zapobiega uszkodzeniom i śladom użytkowania, wpływając na cenę napędu i całkowity koszt bramy.

Funkcje zwiększające bezpieczeństwo

Przy zakupie bramy garażowej możesz zdecydować się na model wyposażony w szereg funkcji zwiększających bezpieczeństwo.

Do tych funkcji należą: automatyczne blokowanie drzwi po każdym zamknięciu, fotokomórka zatrzymująca bramę, gdy wiązka podczerwieni natrafi na przeszkodę, np. osobę stojącą w drodze bramy, a także automatyczny rygiel i kontroler bramy, który pozwala na monitorowanie i sterowanie bramą za pomocą aplikacji.

Chociaż te funkcje bezpieczeństwa mogą podnieść cenę bramy, warto pamiętać, że zapewniają one spokój ducha, który jest bezcenny, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami.

Technika montażu bramy

Jeśli masz w planach wykorzystanie garażu nie tylko do przechowywania samochodu i po cichu marzysz o stworzeniu przydomowego warsztatu lub miejsca, w którym będziesz oddawać się swej pasji, musisz pomyśleć o termoizolacji, która pozwoli na zachowanie komfortu cieplnego przez cały rok.

Twoje plany będą mieć niemałe przełożenie na koszt całej inwestycji.

Lokalizacja bramy

Gdy warunki techniczne w miejscu, w którym ma zostać zamontowana brama, nie są standardowe i wiążą się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych czy instalacyjnych, koszt instalacji szybuje w górę.

Usługa montażu bramy

Cena usługi montażowej bramy garażowej zależy nie tylko od zakresu prac, ale również od wielkości firmy oraz jej lokalizacji. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup bramy wraz z montażem od firmy specjalizującej się w sprzedaży i instalacji bram.

Wybierając pakiet „brama plus montaż”, skorzystasz z niższej stawki VAT, wynoszącej 8% zamiast standardowych 23%.

Dodatkowo unikniesz kosztów związanych z dojazdem zewnętrznego fachowca, który zazwyczaj wymaga osobnej wizyty na wstępną wycenę, a następnie kolejnej do realizacji montażu.

Montaż bramy garażowej – ile kosztuje?

Ponieważ ostateczny koszt bramy garażowej zależy od wielu czynników, a także od Twoich specyficznych potrzeb, trudno jest ustalić jednolitą stawkę.

Można jednak szacować, że średni koszt montażu stanowi około 20-30% wartości samej bramy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z fachowcami, aby uzyskać indywidualną wycenę, która uwzględni dodatkowe elementy i specyficzne warunki techniczne obowiązujące na miejscu.

Źródło: Beninca

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT