Energooszczędna brama garażowa – czy warto w nią zainwestować?

Bramy garażowe ewoluowały znacząco, aby przyczynić się do redukcji strat ciepła z budynku. Jako właściciel domu z garażem, który zainwestował w termomodernizację ścian, podłóg, stropu, a także w szczelne drzwi między garażem a częścią mieszkalną, finalnym elementem twoich działań w kierunku oszczędności energetycznej powinien być wybór energooszczędnej bramy garażowej.

Energooszczędna brama garażowa – czy warto w nią zainwestować?

Choć izolowane bramy garażowe są droższe niż bramy standardowe, pozwalają na oszczędności do 30% na kosztach energii cieplej w garażu, dodatkowo zwiększając ochronę Twojego samochodu.

To inwestycja, która z pewnością szybko się zwróci. Zanim odpowiemy na pytanie o to, jaki typ bramy garażowej zapewnia najlepszą izolację, przyjrzymy się kilku powodom, dla których warto zainwestować w energooszczędną bramę, abyś poczuł się całkowicie przekonany do nowego pomysłu na oszczędzanie.

Inwestycja w energooszczędną bramę garażową

Istnieją przynajmniej 4 bardzo dobre powody, dla których warto rozważyć zakup energooszczędnej bramy garażowej.

Utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym nad garażem

Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystujesz swój garaż – czy jest to wyłącznie miejsce do przechowywania samochodu, czy może jednak przydomowy warsztat – ważną kwestią jest ograniczenie strat cieplnych, pojawiających się w momencie otwierania i zamykania bramy garażowej, a także utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz garażu. 

Jest to szczególnie ważne, gdy nad nim znajduje się pomieszczenie mieszkalne. Jeśli Twój garaż będzie nieizolowany, będziesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w części nad garażem (nieprzyjemne ciągi powietrza), przez co mimo ogrzewania w pomieszczeniu na górze nie będzie zbyt przytulnie.

Chęć obniżenia rachunków za energię cieplną

Opłacanie rachunków za ogrzewanie domu zimą zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Jeśli zastanawiasz się, jak płacić mniej, nie decydując się na skręcenie kaloryferów i chodzenie po domu ubranym na cebulkę, warto pomyśleć o wymianie bramy garażowej.

Nieizolowana brama nie chroni zarówno przed ucieczką ciepła, jak i przedostawaniem się zimnego powietrza przez przylegające do garażu wejścia, otwory wentylacyjne i ściany.

To z kolei sprawia, że system grzewczy w domu musi pracować wydajniej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Energooszczędna brama garażowa może rozwiązać ten problem.

Masz dosyć wsiadania do zimnego samochodu

Wsiadanie do zimnego samochodu w mroźny poranek nie jest zbyt przyjemne. Chroniony przez energooszczędną bramę garaż to garaż, który nie przyprawia o dreszcze. Ciepłe pomieszczenie pozytywnie wpływa nie tylko na nasze odczucia, ale również żywotność samochodu.

Niskie temperatury (poniżej 0°C) powodują, że z oleju silnikowego wytrącają się woski i zachodzi zjawisko gęstnienia. Taki stan utrudnia pracę silnika (obracanie się), powodując dodatkowe obciążenie ruchomych części.

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do sytuacji, w które akumulator nie będzie w stanie wygenerować odpowiednio dużej mocy, by móc uruchomić samochód.

Spędzasz dużo czasu w garażu, więc chcesz zadbać o komfortowe warunki

Jeśli część garażu przekształciłeś w przydomowy warsztat, siłownię, pokój do pracy czy też przestrzeń do oddawania się pasji, na pewno zależy Ci na tym, by czas spędzony w tym miejscu był nie tylko efektywny, ale i przyjemny.

Inwestując w energooszczędną bramę garażową, zadbasz o to, aby zimową porą utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a latem przyjemny chłód.

Jaki typ bramy zapewnia najlepszą izolację?

Na rynku dostępne są konstrukcje jedno, dwu- lub trzywarstwowe. Jak nietrudno się domyślić, pierwszy typ nie jest dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na ograniczeniu strat ciepła.

W bramach dwuwarstwowych zastosowano izolację styropianową, a w trójwarstwowych poliuretanową i to właśnie ostatni rodzaj bramy zapewnia najwyższy poziom energooszczędności.

Płynna izolacja piankowa rozszerza się podczas wtryskiwania, wypełniając każdą szczelinę w konstrukcji. Decydując się na zakup bramy energooszczędnej, należy zwrócić uwagę również na współczynnik przenikania ciepła.

Im niższa wartość U, tym mniejsze ubytki i lepsza efektywność cieplna. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, współczynnik U bramy garażowej nie może przekraczać 1,3 W/(m2*K).

Odpowiedni współczynnik U to w praktyce brak oszronionych szyb, ograniczenie kosztów ogrzewania budynku, lepsze zabezpieczenie przed wilgocią i przyjemny chłód letnią porą, który eliminuje konieczność pospiesznego włączania klimatyzacji w samochodzie.

Energooszczędna brama garażowa segmentowa

Jeśli Twój garaż nie wymaga specjalnego podejścia do kwestii bramy garażowej (niskie nadproże lub jego brak, krótki podjazd, mało miejsca wewnątrz garażu itp.), warto zdecydować się na automatycznie sterowaną energooszczędną bramę garażową segmentową.

Ze względu na swoją konstrukcję (oddzielne sekcje otwierane pionowo) może być instalowana w niemal każdym otworze garażowym, zapewniając do 14 cm większą szerokość przejazdu niż bramy uchylne.

Maksymalnie ogranicza straty ciepła, gdyż ościeżnica ściśle przylega do ściany. Stalowy panel o grubości co najmniej 40 mm, wypełniony poliuretanem znakomicie poradzi sobie z zatrzymaniem ciepła wewnątrz garażu, a napęd do bramy skróci czas otwierania i zamykania konstrukcji, ograniczając straty ciepła.

Źródło: Beninca

Grafika: wygenerowana przez AI

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT