Kotły i pompy ciepła De Dietrich w programie "Czyste Powietrze"

Rządowy program "Czyste powietrze" ma na celu poprawę efektywności energetycznej w naszym kraju, a tym samym zmniejszenie smogu. Ekologiczne urządzenia marki De Dietrich wpisują się w założenia tego projektu.

Kotły i pompy ciepła De Dietrich w programie "Czyste Powietrze"

Słaba jakość powietrza w Polsce jest na tyle dokuczliwa i niebezpieczna, że konieczne było przedsięwzięcie poważnych kroków, aby zmienić zaistniałą sytuację. Stąd pomysł na program “Czyste Powietrze”, który ruszył 19 września 2018 roku.

Projekt ma na celu wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. Swoim zasięgiem obejmuje obecnych właścicieli domów oraz osoby budujące dom. Jego budżet opiewa na 103 mld zł - 63,3 mld zł w formie dotacji oraz 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych.

ZAKRES DOFINANSOWANIA W PROGRAMIE "CZYSTE POWIETRZE"

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych finansowana z programu “Czyste Powietrze” będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła oraz systemy ogrzewania elektrycznego.

Ponadto zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Dofinansowanie w nowo budowanych budynkach mieszkalnych obejmie z kolei zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych i pompy ciepła.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA W PROGRAMIE "CZYSTE POWIETRZE"

Wysokość przyznawanych dotacji zależy od dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Osoby zainteresowane mogą liczyć na pokrycie od ok. 30 do nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, których minimalna wartość wynosi 7 tys. zł. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

W przypadku odnawialnych źródeł energii dofinansowane zostaną mikroinstalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - tylko w formie pożyczki (nawet do 100 proc. kosztów). Tutaj także pomoc będzie stopniowana w odniesieniu do dochodu.

Dla osób o dochodach powyżej 1600 zł najniższa dotacja po wejściu w życie znowelizowanej ustawy podatkowej zostanie zmieniona na ulgę podatkową 23%. Pozostałą część - 7% będzie stanowić dotacja.

Kocioł kondensacyjny gazowy Evodens AMC marki De Dietrich.

EKOLOGICZNE URZĄDZENIA DE DIETRICH - KOTŁY I POMPY CIEPŁA

Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kondensacyjne kotły gazowe i pompy ciepła, idealnie wpisują się w założenia programu “Czyste Powietrze”. Są oszczędne, ekologiczne i wydajne. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, które zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie szkodliwego dla życia smogu.

Doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów może być, np. kondensacyjny kocioł gazowy Evodens AMC.

Urządzenie dostępne jest w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Wyróżnia się niską emisją zanieczyszczeń, roczną sprawnością eksploatacyjną wynoszącą aż do 109% oraz średnioroczną efektywnością energetyczną aż do 97%.

Dodatkowo kocioł został wyposażony w konsolę sterowniczą DIEMATIC Evolution, charakteryzująca się intuicyjnym dostępem do wszystkich ustawień urządzenia oraz czujnik zewnętrzny.

Składając wniosek w programie “Czyste Powietrze” dobrym krokiem będzie pozyskanie funduszy na zdobywające coraz większą popularność pompy ciepła. Urządzenia te są ekologiczne i co istotne, ich działanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Mogą wykorzystywać energię odnawialną z powietrza - w przypadku powietrznych pomp ciepła lub z gruntu, jak gruntowe pompy ciepła.

Zaletą tych pierwszych jest to, że mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których istnieje już system grzewczy. Spiszą się więc, zarówno w modernizacji, jak i domach nowo budowanych.

Urządzenia, takie jak powietrzna pompa Alezio S V200 są wydajne przez cały rok, a ich dodatkową zaletą jest możliwość chłodzenia latem. Zaletą wspomnianego urządzenia jest możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku.

Takie rozwiązanie docenią z pewnością inwestorzy, którzy dysponują niewielką ilością wolnego miejsca. Wnioski w programie “Czyste Powietrze” można już składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie.

Wnioski przyjmowane będą do 30 czerwca 2027 r.

Źródło i zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Warto przeczytać
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT