Współpraca nauki i biznesu się opłaca

Pozyskiwanie nowych technologii i wiedzy niezbędnej do prowadzenia nowoczesnego biznesu jest podstawą współczesnej przedsiębiorczości. Jak uprawnić transfer wiedzy, przyspieszyć wdrożenia nowych technologii, jaki jest potencjał naukowy branży wod-kan i czy stać branżę na projekty strategiczne?

Współpraca nauki i biznesu się opłaca

Bez systemowych rozwiązań w zakresie finansowania i współpracy pomiędzy nauką i biznesem nie jesteśmy w stanie w perspektywie kilkunastu lat utrzymać oczekiwanego poziomu rozwoju gospodarczego naszego kraju, uważa dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska. Weźmie on udział w kongresie Envicon Water 2018 w sesji dotyczącej współpracy nauki, przedsiębiorstw wod-kan i samorządów.

Według Krystiana Szczepańskiego przewaga konkurencyjna w Polsce w stosunku do innych, bardziej rozwiniętych krajów, wynikająca zasadniczo z niskich kosztów pracy, zmniejsza się, czego dobrym przykładem jest obecna i prognozowana sytuacja na rynku pracy. Dlatego nie powinniśmy zaprzepaścić tej szansy i musimy wykorzystać jak najlepiej, celowo i efektywnie dostępne środki finansowe.

Autor uważa, że musimy wypracować uczciwe zasady współpracy pomiędzy nauką i biznesem, nauczyć się wybierać najlepsze projekty, ale również je odpowiednio monitorować. Co najważniejsze - nie należy bać się podejmowania trudnych decyzji, np. o zamknięciu realizacji projektu, ponieważ uzyskiwane wyniki nie pozwolą osiągnąć zdefiniowanego celu. Wydaje się, że tylko w taki sposób wykorzystamy potencjał rozwojowy, który przyniesie wymierne efekty ekonomiczne.

Szczepański wskazuje na działania rządu wprowadzające ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. tzw. Pakiet 100 Zmian dla Firm, którego celem jest zniesienie najbardziej uciążliwych przepisów utrudniających prowadzenie biznesu.

Na drugie ważne rozwiązanie - Konstytucję Biznesu, czyli największą zmianę prawa gospodarczego przeprowadzoną w ostatnich latach - składa się pakiet ustaw, których celem jest przede wszystkim zmiana relacji przedsiębiorców z administracją na bardziej partnerskie.

Nauka i branża

Pozyskiwanie nowych technologii i wiedzy niezbędnej do prowadzenia nowoczesnego biznesu jest podstawą współczesnej przedsiębiorczości. Jak uprawnić transfer wiedzy, przyspieszyć wdrożenia nowych technologii, jaki jest potencjał naukowy branży wod-kan i czy stać branżę na projekty strategiczne? To tematy jednej z sesji zaplanowanych w czasie Envicon Water 2018, który odbędzie się od 5 do 6 czerwca w Bydgoszczy.

Krystian Szczepański przedstawi modele finansowania, możliwości rozwoju i współpracy środowiska naukowego z biznesem. Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak przedstawi to, w jaki sposób ekoinnowacje w branży wod-kan są motorem jej rozwoju i fundamentem budowy smart city, a dr hab. inż.  Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej opowie o innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach w gospodarce wodno-ściekowej, o wizjach i kierunkach rozwoju.

Możliwości dofinansowania projektów dla branży wod-kan zostanie omówiona przez Oktawiana Makowskiego z Narodowego Centrum Badań. Poznamy też dobre przykłady inwestycji branży wod-kan oraz nowe technologie, które powstały przy współpracy wspomnianych dwóch środowisk, o których opowie Kamil Janiak z MPWiK Wrocław.

źródło: PortalKomunalny.pl
zdjęcie: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT