Bardzo dobre wyniki Danfoss

W roku 2017 sprzedaż netto wzrosła o ponad 4 miliardy DKK (550 milionów euro) i osiągnęła poziom 43,3 miliarda DKK (5,8 miliarda euro), co stanowiło 12-procentowy wzrost w lokalnej walucie. Wysoki wzrost i nieustanne usprawnienia w obszarze operacyjnym zwiększyły zysk przedsiębiorstwa, wyłączając pozostałe przychody i koszty operacyjne, o 700 milionów DKK (95 milionów euro), dzięki czemu osiągnął on poziom 5,1 miliarda DKK (685 milionów euro).

Bardzo dobre wyniki Danfoss

Zysk netto zwiększył się o 13% i osiągnął 3,3 miliarda DKK (445 milionów euro). Przepływy pieniężne utrzymywały się na dobrym poziomie porównywalnym z tym z zeszłego roku.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, jakie osiągnęliśmy w 2017 roku. W ciągu roku obserwowaliśmy zadziwiająco wysoki wzrost i wypracowaliśmy bardzo dobry wynik finansowy. W tym samym czasie poczyniliśmy znaczne inwestycje w inicjatywy związane z rozwojem i digitalizacją, jak również zyskaliśmy kilka kluczowych technologii, które pomogą nam utrzymać naszą pozycję lidera w obszarze dostaw technologii i co za tym idzie, dostarczać jak najlepsze korzyści naszym klientom, mówi Prezes i CEO Kim Fausing.

Segment biznesowy Danfoss Power Solutions osiągnął w 2017 r. bardzo dobre wyniki, a pozostałe trzy segmenty również rosły szybciej niż rynki i gospodarka światowa. Poziom wzrostu sprzedaży i przychodów na poszczególnych rynkach, na których obecna jest firma Danfoss, był zróżnicowany, jednakże wyjątkowo wysoki w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) oraz w USA.

Jednym z kilku czynników, które przyczyniły się do wzrostu osiągniętego w Chinach były inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, które miały na celu wyjście naprzeciw wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem powietrza. W Indiach Danfoss koncentruje się na rozwiązaniach zapewniających dostawy świeżej żywności dla wciąż rosnącej populacji. Natomiast w USA, które są największym rynkiem firmy Danfoss, siłą napędową wciąż rosnącej sprzedaży są inwestycje w infrastrukturę.

Rozpoczynamy 2018 napędzeni pozytywnym rozwojem wydarzeń w każdym z naszych segmentów biznesowych. Nasze produkty i rozwiązania idealnie dopasowane są do światowych trendów, takich jak elektryfikacja, urbanizacja oraz coraz większe skoncentrowanie na efektywności energetycznej w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W połączeniu ze stabilnym zapleczem finansowym oraz przewagą konkurencyjną w obszarze łańcucha dostaw, mamy bardzo dobrą pozycję wyjściową do kontynuowania naszej tendencji wzrostowej oraz ogromnych inwestycji w przyszłość, mówi Kim Fausing.

Danfoss w Polsce

W 2017 roku sprzedaż netto Danfoss w Polsce wzrosła o 13%. Danfoss Poland utrzymuje dalsze dobre tempo wzrostu poprzez wzrost organiczny oraz akwizycyjny w wyniku nabycia przez Grupę Danfoss firmy Sondex, która w Polsce ma cztery spółki i zatrudnia około 400 osób. W roku 2017 firma Danfoss Poland odnotowała również dalszy rozwój spółek, w których Danfoss posiada udziały, tj. Elektronika SA oraz Danfoss Saginomiya. W obu przypadkach udało się powiększyć przychody powyżej średniej rynkowej w branży. Dodatkowo w 2018 r. kontynuowane są inwestycje w istniejące parki maszynowe oraz środki trwałe, w celu zapewnienia najbardziej efektywnego wykorzystanie energii w procesach produkcyjnych oraz wykorzystania synergii oraz skali związanej z naszą infrastrukturą.

Najważniejsze informacje finansowe z raportu rocznego Danfoss

  • Wzrost sprzedaży netto o 10% do 43,3 mld DKK (5,8 mld euro) w porównaniu do 39,2 mld DKK (5,3 mld euro) w roku poprzedzającym, co odpowiada 12% wzrostowi w lokalnej walucie.
  • Wzrost zysku operacyjnego, wyłączając pozostałe przychody i koszty operacyjne, o 16 % do 5,1 mld DKK (685 mln euro) w porównaniu do 4,4 mld DKK (589 mln euro) w roku poprzedzającym, co daje marżę EBIT, wyłączając pozostałe przychody i koszty operacyjne, w wysokości 11,8% w porównaniu do 11,2% w roku poprzedzającym.
  • Wzrost zysku operacyjnego (EBIT) o 13% do 4,8 mld DKK (645 mln euro) w porównaniu do 4,3 mld DKK (572 mln euro) w roku poprzedzającym, co daje marżę EBIT w wysokości 11,1% w porównaniu do 10,9% w roku poprzedzającym.
  • Wzrost zysku netto o 13% do 3,3 mld DKK (445 mln euro) w porównaniu do 2,9 mld DKK (394 mln euro) w roku poprzedzającym. Wolne przepływy pieniężne przed uwzględnieniem fuzji i przejęć osiągnęły poziom 3,3 mld DKK (445 mln euro) w porównaniu do 3,4 mld DKK (459 mln euro) w roku poprzedzającym.

Przewidywania Danfoss na rok 2018

Firma spodziewa się, że utrzyma lub zwiększy udział w rynku, a zarazem zachowa poziom zyskowności na wysokości marży z roku 2017 po przeprowadzeniu znacznych inwestycji w proces digitalizacji.

źródło i zdjęcie: Danfoss

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT