Równocześnie powietrze wywiewane ogrzewa świeże powietrze nawiewane na drodze wymiany ciepła w wymienniku płytowym przeciw prądowym, o wysokiej efektywności odzysku ciepła. To energooszczędne rozwiązanie dla domów prywatnych i mieszkań. Wszystkie modele przeznaczone są do łączenia z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi.
Obudowa
Obudowa centrali wykonana jest z wysokiej jakości stali z powłoką polimerową z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną z wełny mineralnej o grubości 20 mm.
Filtr
Centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry płyto we o klasie filtracji G4. Opcjonalnie zastosować można filtry o klasie filtracji F7.
Wentylatory
Zastosowane zostały silniki elektro komutatorowe prądu stałego (EC) o wysokiej sprawności, wyposażone w zewnętrzny wirnik i wygięte do tyłu łopatki. Tego typu silniki są na dzień dzisiejszy najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii. Silniki EC zapewniają wysoką wydajność i regulację w pełnym zakresie prędkości obrotowej wentylatora. Niewątpliwą zaletą silnika EC jest jego wysoki współczynnik KPD (do 90%).
Wymiennik ciepła
W centralach wentylacyjnych zastosowano polistyrenowy wymiennik przeciwprądowy o wysokiej efektywności wymiany ciepła. Pod blokiem rekuperatora znajduje się taca ociekowa, której zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie kondensatu. Centrala wyposażona jest w system zabezpieczający urządzenie przed zamarznięciem. Czujnik temperatury może spowodować zatrzymanie wentylatora nawiewnego. Wymiennik można łatwo wyjąć w celu jego oczyszczenia.
By-pass
Wszystkie centrale wyposażone są w by-pass, zapewniający w razie potrzeby możliwość schłodzenia pomieszczenia dzięki bezpośredniemu dopływowi chłodnego powietrza do pomieszczeń z zewnątrz.
Sterowanie i automatyka
Centrale posiadają wbudowany system automatyki. System ochrony przed zamarzaniem pracuje wg następującego schematu: w przypadku wykrycia zagrożenia zamarznięcia czujnik temperatury doprowadza do zatrzymania wentylatora nawiewnego, gdy ciepłe, wywiewane powietrze nieprzerwanie ogrzewa wymiennik. Po ustąpieniu zagrożenia następuje ponowne uruchomienie wentylatora nawiewnego, zaś centrala kontynuuje pracę w dotychczasowym trybie. W zestawie znajduje się wielofunkcyjny panel sterujący i kabel komunikacyjny o długości 10 m.
Dotykowy panel sterujący (A14)
Centrale VUT 160 VB EC A14, VUT 350 VB EC A14 i VUT 550 VB EC A14 wyposażone są w panel sterujący A14 z ekranem dotykowym LED.
Funkcje panelu sterowania:
- Sterowanie wydajnością wentylatorów w trybach: Wył., Minimalna, Średnia i Maksymalna
- Ręczne otwieranie i zamykanie by-passu
- Powiadomienie o konieczności obsługi serwisowej filtrów
- Sygnalizacja błędów
Centrale VUT 160 VB EC A14, VUT 350 VB A14 i VUT 550 VB EC A14można podłączyć do komputera za pomocą kabla USB. Po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania dostępne są następujące funkcje:
- Aktualizacja programu centrali;
- Indywidualna regulacja obrotów dla trybów Wył., Minimalna, Średnia i Maksymalna w przedziale od 1 do 100% dla wentylatora nawiewnego i wywiewnego;
- Regulacja poziomu wilgotności oraz obrotów, osiąganych w przypadku zadziałania opcjonalnego czujnika wilgotności HV2;
- Regulacja obrotów, osiąganych w przypadku zadziałania opcjonalnego przekaźnika zewnętrznego;
- Ustawienie temperatury uruchomienia systemu zabezpieczającego urządzenie przed zamarznięciem ;
- Ustawienie timera powiadomienia o konieczności obsługi serwisowej filtrów;
- Kontrola pracy timera powiadomienia obsługi serwisowej, poziomu wilgotności, przekaźnika zewnętrznego i by-passu;
- Wyświetlenie kodów błędów.
Panel dotykowy (A11)
Centrale VUT 160 VB EC A11, VUT 350 VB EC A11 i VUT 550 VB EC A11wyposażone są w dotykowy panel sterowania z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem – PS SENSE 01.
Funkcje panelu sterowania:
- Włączenie i wyłączenie centrali;
- Wybór wydajności (Minimalna – Średnia – Maksymalna) oraz odrębna regulacja obrotów wentylatora nawiewnego i wywiewnego w zakresie od 0 do 100%;
Montaż
Centrale wentylacyjne przeznaczone są do montażu naściennego. Dostęp dla obsługi serwisowej i wymiany filtrów od strony przedniego panelu. W czasie montażu panel serwisowy można wstawić zarówno z lewej jak i z prawej strony centrali w kierunku nawiewanego strumienia powietrza.
źródło i zdjęcia: VENTS GROUP
Komentarze