Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli Klose

Pompy ciepła Danfoss to innowacyjne rozwiązanie, pozwalające nie tylko na oszczędności, ale również na redukcję zużycia energii elektrycznej i emisji CO2. Takie rozwiązanie doskonale sprawdziło się w fabryce mebli KLOSE na Pomorzu.

Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli Klose

Firma KLOSE postanowiła obniżyć koszty produkcji ciepłej wody dla pracowników. Firma ECO-Synergia, którą inwestor wybrał do realizacji zlecenia, zaproponowała innowacyjne rozwiązanie - wykorzystanie pomp ciepła i odpadowego ciepła, które powstaje w wyniku procesów produkcyjnych. Taki projekt umożliwia nie tylko produkcję ciepłej wody, ale może być również wykorzystany do celów produkcyjnych fabryki - zasilania ciągów technologicznych do suszenia mebli lakierowanych.

Ciepło jest odzyskiwane za pomocą powietrznych pomp ciepła Danfoss montowanych przy sprężarkowni. Ciepłe powietrze odpadowe ze sprężarkowni jest kierowane do pomp ciepła, gdzie następuje zamiana nośnika z powietrza na wodę, podwyższenie temperatury wody i skierowanie jej do suszarni lakierniczych. Ciąg technologiczny suszenia mebli po lakierowaniu wykorzystuje 9 powietrznych pomp ciepła Danfoss o łącznej mocy 158 kW. Dotychczas zakład musiał latem utrzymywać pracę kotła o mocy 1,5 MW, którego sprawność ze względu na częściowe obciążenie latem była obniżona. Jego praca, pomimo że wykorzystywane były odpady poprodukcyjne, wymuszała dokupowanie paliwa na zimę. Obecnie zakład odłącza kotłownię wiosną i oszczędza własne paliwo. Użyte powietrzne pompy ciepła DHP-AQ pracują w bardzo korzystnych warunkach, ponieważ temperatura powietrza ze sprężarkowni osiąga 40°C. Ciepło zasila nagrzewnice wodne zamontowane w kabinach lakierniczych i w liniach produkcyjnych fabryki mebli, a pełna automatyka systemu utrzymuje stałą temperaturę 30 - 45 st. C w kabinach. Typowo, w warunkach zimowych pompy ciepła tracą na sprawności przy ujemnych temperaturach. Innowacyjne wykorzystanie ciepła odpadowego z zakładu produkcyjnego, które wprowadzone zostało bezpośrednio na wymiennik ciepła w pompie Danfoss, spowodowało, że DHP-AQ 18 pracują przez cały rok z bardzo wysoką i stałą sprawnością. Oszczędności z tytułu inwestycji dają jej zwrot już w 1,5 roku. Podobne modernizacje zostały przeprowadzone w innych zakładach produkcyjnych Klose.

Za wdrożenie rozwiązania odpowiada autoryzowany instalator pomp ciepła i innych systemów Danfoss w Polsce - firma ECO Synergia. Jest ona pomysłodawcą pierwszego innowacyjnego rozwiązania wykorzystania ciepła odpadowego do stworzenia optymalnych warunków pracy pompy ciepła Danfoss, która produkuje ciepło potrzebne w procesach technologicznych klienta.

Danfoss jest liderem w zakresie energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów energii i redukcję emisji CO2. Produkty Danfoss są wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia budynków, chłodzenia w przemyśle spożywczym, sterowania pracą silników elektrycznych oraz zasilania dużych maszyn rolniczych i budowlanych.

źródło i zdjęcie: Danfoss

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT