Prace montażowe na wysokości. Zadbaj o bezpieczeństwo instalatora

Kanały instalacji przemysłowych, takich jak systemy wentylacji i klimatyzacji hal produkcyjnych czy magazynów, położone są w trudno dostępnych miejscach, nierzadko na dużej wysokości. Wykonawca potrzebuje więc bezpiecznych i funkcjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych, by praca mogła przebiegać nie tylko szybko i sprawnie, ale również w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa.

Prace montażowe na wysokości. Zadbaj o bezpieczeństwo instalatora

Właściwy sprzęt podstawą bezpieczeństwa

W przypadku montażu instalacji w wysokich i trudno dostępnych partiach budynków, np. przy sufitach hal produkcyjnych, przydatne jest dobre rusztowanie. Jako że monter będzie na nim spędzał całe godziny, powinno ono z jednej strony umożliwiać swobodę ruchu i wykonywania instalacji, z drugiej - zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa znajdujących się na nim pracowników. Kwestii zabezpieczeń nie warto lekceważyć - jak informują statystyki Państwowej Inspekcji Pracy, średnio 60% wszystkich wypadków w szeroko pojętym sektorze budowlanym to upadki z dachów i rusztowań. Przyczyną takiego stanu rzeczy często bywa nieprzestrzeganie przez pracowników podstawowych zasad BHP, nierzadko wynika on jednak także z niedostatków w jakości i technologii zastosowanych zabezpieczeń. Na co warto więc zwrócić uwagę przy zakupie rusztowania?

Wybierając rusztowanie, przedsiębiorca instalacyjny powinien zwrócić uwagę nie tyle na suche dane zawarte w kartach produktowych, co na realny, widoczny gołym okiem poziom zabezpieczeń. Trudności w obiektywnej ocenie takich parametrów, jak np. nośność urządzenia, pozostawiają producentom "otwarte furtki" wartość ta nie określa np., przez jaki czas dane rusztowanie będzie wytrzymywać podany ciężar, podkreśla Bogdan Harmaty, ekspert firmy KRAUSE, pioniera na rynku drabin, pomostów i rusztowań. W wyborze odpowiedniego urządzenia pomóc mogą markowe rozwiązania, których właściwości potwierdzają niezależne instytucje badawczo-kontrolne. Takimi rozwiązaniami są rusztowania z serii STABILO Professional, które posiadają rygorystyczny atest niemieckiego Stowarzyszenia Kontroli Technicznej TÜV. Potwierdza on, że rusztowania zachowują nośność 200 kg/m2, nawet w najbardziej intensywnym użytkowaniu, typowym dla pracy profesjonalisty, dodaje.

Wygoda gwarancją jakości prac

Zabezpieczony monter to efektywny monter. Zwłaszcza, kiedy otaczają go wysoce funkcjonalne rozwiązania. Nowoczesne rusztowania, wbrew pozorom, są w stanie zaoferować naprawdę wiele - zarówno w kwestii usprawniania prac, jak też transportu narzędzi i elementów instalacji, np. rur czy kabli. Propozycją zyskującą na popularności w ostatnich latach są rusztowania jezdne, dzięki którym da się prowadzić prace nawet na nierównym podłożu. Urządzenia te są lekkie, dlatego też ich montażem może się najczęściej zająć jeden pracownik. Zmontowane konstrukcje jezdne można przemieszczać wzdłuż ściany, co znacznie usprawnia i skraca czas prac.

Rusztowaniom jezdnym poświęcona została cała rodzina produktów KRAUSE. Dzięki solidnym, stalowym stabilizatorom, zapewniają one wysokie bezpieczeństwo, specjalna konstrukcja pozwala zaś na regulację wysokości co 25 cm. Wielkopowierzchniowe pomosty, opcjonalnie wyposażone w klapy, umożliwiają sprawną organizację narzędzi i materiałów, monter może zaś się poruszać po rusztowaniu za pomocą profilowanych szczebli lub schodów wykonanych z blachy żeberkowej, tłumaczy Bogdan Harmaty.

Solidne zabezpieczenie to podstawa prac instalatorskich, nierzadko prowadzonych na znacznej wysokości. Sprawne roboty to gwarancja zadowolenia, zarówno montera, jak też inwestora. Wybierając odpowiednie rozwiązania, warto zatem kierować się jakością.

źródło i zdjęcie: KRAUSE

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT