Efektywna dystrybucja ciepła z Flexalen 600 Compact

Wraz ze wzrostem zainteresowania inwestorów alternatywnymi źródłami energii na znaczeniu zyskują instalacje wykorzystujące ciepło niskotemperaturowe. Z racji prostego montażu i osiągania coraz wyższych sprawności na znaczeniu zyskują pompy powietrze-woda, które w niedalekiej przyszłości mają realną szansę stać się wiodącym źródłem energii odnawialnej w gospodarstwach domowych.

Efektywna dystrybucja ciepła z Flexalen 600 Compact

Pompy ciepła typu powietrze-woda, działające na zasadzie odzysku ciepła ze środowiska, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wysoka efektywność i dużo niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi podgrzewaczami na gaz, olej opałowy czy węgiel to atrybuty, które przekładają się na wzrost zainteresowania instalacjami, dla których źródłem jest wszechobecne i łatwe do wykorzystania powietrze, zwłaszcza, że stosowanie tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej opłacalne. Z 1 kW energii elektrycznej pobieranej przez wentylator i sprężarkę zamontowane w pompie można uzyskać prawie 4 kW energii do podgrzewu c.w.u., co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe.” - mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji.

Współczesne pompy powietrze-woda wyróżnia ponadto szeroki zakres temperaturowy – graniczna temperatura ich pracy zeszła w ciągu kilku lat z -10°C do -25°C, dzięki czemu mogą sprawnie pracować nawet w warunkach zimowych. Skutkuje to ich większym uniezależnieniem od warunków atmosferycznych i wydłużeniem czasu, w jakim urządzenie produkuje darmową energię. Do tego dochodzą oczywiste atuty w postaci prostej instalacji  i braku konieczności wykonywania jakichkolwiek odwiertów, co czyni te urządzenia tanimi pod względem inwestycyjnym.

Coraz więcej zwolenników zyskują systemy oparte na jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Na ich korzyść przemawia choćby fakt, że nie trzeba martwić się o hałas w domu ani o to czy pompa zmieści się w piwnicy czy innym małym pomieszczeniu gospodarczym. Nie ma też potrzeby posiadania rozległej działki, która pomieściłaby kolektory poziome.

Izolacja robi różnicęPreizolowane rury Flexalen 600 Compact znalazły szerokie zastosowanie przy podłączeniu instalacji grzewczej i c.w.u. budynku z jednostką zewnętrzną pompy ciepła typu powietrze-woda, Fot. Thermaflex

"Ogrzewanie pompą ciepła oznacza pobieranie energii z otoczenia i transportowanie jej do budynków. Dla systemów opartych na pompach ciepła przystosowanych do pracy w warunkach zewnętrznych nie musimy wykonywać żadnej instalacji, aby ciepło mogło być pobierane z powietrza. Jego przepływ wymuszany jest przez zabudowany w urządzeniach wentylator. Ciepło przesyłane jest do domu poprzez systemy rurowe ułożone w gruncie. Dla uzyskania odpowiedniej wydajności i sprawności systemu ważne jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej rurociągów. Bardzo ważna jest również kwestia zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wilgocią – jeżeli przenika przez izolację cieplną, traci ona niemal całą swoją skuteczność. Dlatego już na etapie projektowania instalacji grzewczej opartej na zewnętrznej pompie ciepła warto zadbać o ważny czynnik eksploatacyjny, jakim jest skuteczność termiczna rurociągów doprowadzających ciepło do budynku." – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex, producenta rozwiązań zapewniających wyższą efektywność .

Kompaktowa forma dla techniki grzewczej

Doświadczenie pokazuje, że jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zastosowaniu jednostki zewnętrznej pompy ciepła jest niewłaściwa izolacja przewodów rurowych z wodą, skutkująca zwiększeniem strat ciepła do otoczenia. W konsekwencji efektywność instalacji, która w założeniu miała generować oszczędności, spada a koszty eksploatacji rosną. Do transportu ciepła w ziemi przy krótkich odcinkach idealnie sprawdzą się wysokoelastyczne rury preizolowane Flexalen 600 Compact firmy Thermaflex, uznanego producenta rozwiązań oszczędzających energię i środowisko. Rury w trwałej obudowie z HDPE skutecznie chronią przed przenikaniem wilgoci i gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat. Dzięki tym zaletom instalacja oparta na zewnętrznej jednostce pompy ciepła jest jeszcze bardziej opłacalna, a straty ciepła ograniczone do minimum.

Płaszcz zewnętrzny Flexalen 600 Compact stanowi karbowana rura osłonowa z HDPE o wysokiej elastyczności i dużej wytrzymałości mechanicznej. Z kolei rura przewodowa wykonana jest z polibutelynu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych i temperaturowych - odpornego na temperaturę do 95°C i na ciśnienie do 8 bar. Odporność na korozje eliminuje zjawisko zarastania ścianek osadem, umożliwiając wyższe prędkości przepływu. Znakomitą izolację termiczną zapewnia odporna na wodę wysokiej jakości pianka poliolefinowa o zamkniętej strukturze komórek. Ponadto, wodoszczelne połączenie pomiędzy rurą osłonową a materiałem izolacyjnym tworzy skuteczną barierę antydyfuzyjną. Szczególne właściwości techniczne produktu sprawiają, że rozwiązanie Flexalen 600 Compact jest trwałe, a izolacja gwarantuje niezmienną redukcję strat energii w długim okresie eksploatacji instalacji.

Gotowe zestawy rur o średnicach DZ 25x2 DZ 32x2 oraz DZ 40x2 wraz z kompletem złączek przejściowych mogą współpracować ze wszystkimi pompami ciepła typu powietrze-woda. Wykonawcy docenią prosty i szybki sposób podłączenie pompy cieplnej umieszczonej na zewnątrz budynku, z instalacją grzewczą i c.w.u.  Specjalna konstrukcja ślizgowa systemu Flexalen 600 Compact firmy Thermaflex  zapewnia samokompensację rury roboczej, pozwalając dowolnie kształtować trasę rurociągu. Przewody dostępne są w stałych, określonych odcinkach a do ich zgrzewania wystarczy standardowa zgrzewarka polifuzyjna.

Preizolowane rury Flexalen 600 Compact znalazły szerokie zastosowanie przy podłączeniu instalacji grzewczej i c.w.u. budynku z jednostką zewnętrzną pompy ciepła typu powietrze-woda. Dobre parametry fizyczne i techniczne, trwałość w długim okresie eksploatacji, przyjazność środowisku oraz łatwość montażu sprawiają, że kompaktowy, pełnoizolowany system  do domów jedno i wielorodzinnych znajduje uznanie wśród inwestorów, projektantów i instalatorów w Polsce, a także poza granicami naszego kraju.

źródło i zdjecia: Thermaflex

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT