7 powodów dla których warto pić zimą więcej wody

Wydawać by się mogło, że zimą nie potrzebujemy aż takiej dużej ilości wody jak latem. O ile w gorące i upalne dni pamiętamy, aby odpowiednio nawadniać organizm, to zimą, kiedy pragnienie odczuwamy znacznie rzadziej   i nie pocimy się tak jak bardzo jak latem, zupełnie zapominamy o dostarczaniu organizmowi niezbędnej ilości płynów.

7 powodów dla których warto pić zimą więcej wody

W rzeczywistości jednak w okresie zimowym tracimy podobną ilość wody do tej, którą wytracamy w okresie najcieplejszych dni w roku. Ryzyko odwodnienia organizmu zimą jest z kolei znacznie wyższe. Dzieje się tak z powodu mniejszego poczucia pragnienia, zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, w których jest centralne ogrzewanie.

Oto 7 powodów, dla których warto pić więcej wody w okresie zimowym.

1. Gładka i świeża skóra
Niski poziom nawodnienia organizmu od razu widoczny jest gołym okiem na naszej twarzy. Woda wydalana jest z organizmu i odpowiednimi ścieżkami opuszcza nasze ciało. W przypadku gdy poziom nawodnienia nie jest wystarczający, organizm zaczyna poszukiwać innych sposobów (ścieżek), aby pozbyć się szkodliwych substancji i wybiera pory na skórze! Przez to skóra traci swoją świeżość i nie wygląda już tak dobrze. Aby tego uniknąć należy wypijać 8 szklanek wody dziennie!

2. Lepsze trawienie
Spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia korzystnie wpływa na układ trawienny. Zimą zwykle spożywamy ciężkostrawne i tłuste potrawy, mniej się ruszamy, jemy dużo słodyczy. Dlatego też należy zadbać, aby nasz organizm był odpowiednio nawilżony. Regularne picie wody ułatwi trawienie i pozbycie się toksyn z organizmu.

3. Więcej energii
Pewnie nie każdy wie, że najważniejszym powodem odczuwania przez nas zmęczenia, czy znudzenia jest niewystarczająco nawodniony organizm. Dlatego zamiast sięgać po kolejną filiżankę kawy, która działa odwadniająco, należy zadbać o to, aby wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra wody.

4. Walka z nadwagą
Jak wiemy zimą bardzo często przybywa nam dodatkowych kilogramów. Nasz metabolizm jest wówczas spowolniony, częściej sięgamy po słodycze, w przeciwieństwie do okresu wakacyjnego, mamy zimą ograniczony czas, a wolne chwile rzadko decydujemy się spędzić na świeżym powietrzu. Bardzo często jest tak, że nasz mózg nieprawidłowo odczytuje nasze pragnienie, interpretując je jako głód, zmuszając nas do sięgania po kolejną przekąskę. Jeżeli uczucie głodu występuje w krótkim czasie po spożyciu posiłku albo pomiędzy posiłkami, wtedy zanim cokolwiek włożymy do ust, lepiej wypijmy szklankę wody.

5. Detoksykacja
Spożycie przez nas odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia sprzyja naturalnej detoksykacji organizmu. Woda pitna doskonale usuwa szkodliwe substancje z organizmu oraz toksyny, pochodzące ze wszystkich komórek naszego ciała. W ten sposób woda pomaga oczyścić organizm na najwyższym poziomie, na poziomie komórkowym. Jest to bardzo ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy nasz styl życia nie jest wystarczająco aktywny.

6. Zdrowa, czysta skóra oraz włosy
Nie tylko skóra na twarzy cierpi z powodu braku odpowiedniego nawilżania organizmu, ale też skóra na całym ciele. Chowamy ją pod grubą warstwą ciepłych ubrań, nie pozwalając swobodnie oddychać. Niestety wtedy skóra traci swój naturalny blask i zdrowy wygląd. Gwałtowne zmiany temperatur niestety również nie sprzyjają dobrej kondycji naszej skóry. Często też pojawia się problem z włosami, które nadmiernie wysuszone i przetłuszczone pod czapkami i beretami, którymi przykrywamy głowy zimą, stają się matowe i pozbawione życia. Dlatego w chłodne i mroźne dni, oprócz inwestycji w dobre kremy, czy balsamy, warto też pamiętać o systematycznym piciu wody.

7. Utrata wody
Błędne jest myślenie, że skoro nie pocimy się zimą, to nie tracimy wody. Rzeczywiście zimą o wiele mniej się pocimy, ale nasz organizm ciągle traci wodę. W okresie zimowym dzieje się tak z powodu wdychania zimnego powietrza. Para, którą wypuszczamy z ust na zimnych powietrzu jest to nic innego jak woda, którą nasz organizm traci.

Nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu o każdej porze roku.

8 szklanek wody dziennie, bez względu na to, czy zimą czy latem, pozwoli uniknąć odwodnienia organizmu i ułatwi utrzymanie zdrowego wyglądu oraz dobrego samopoczucia.

źródło i zdjęcia: Aquaphor


Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT