Montaż instalacji podtynkowej

Nowoczesny, oszczędny design oraz uzyskanie większej powierzchni użytkowej stanowią główną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami nadtynkowymi. Z punktu widzenia użytkownika istotne jest także łatwiejsze utrzymanie armatury w czystości oraz jej wyższa trwałość. Ukryte komponenty nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia oraz nie są poddawane długotrwałemu działaniu wilgoci. Co więcej, stosując takie rozwiązanie mamy dowolność wyboru w zakresie części składowych instalacji oraz ich rozmieszczenia.

Montaż instalacji podtynkowej

Właściwy montaż instalacji podtynkowej jest podstawą jej bezawaryjnego działania. Ewentualne błędy popełnione na tym etapie obarczone są ryzykiem ponownego kucia ścian i płytek ceramicznych. Dlatego przed przystąpieniem do prac remontowych niezbędne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta i wnikliwe przemyślenie rozmieszczenia elementów instalacji.

Armatura podtynkowa zyskuje zwolenników zarówno wśród instalatorów, projektantów wnętrz, jak i użytkowników. Dzięki ukryciu wszelkich podłączeń i rur w zabudowie uzyskujemy znacznie większe możliwości aranżacyjne. Widoczne pozostają jedynie dekoracyjne elementy nadtynkowe, takie jak rozety i pokrętła baterii, głowice dysze i słuchawki natryskowe oraz wylewki.

Fachowy montaż instalacji podtynkowej

Instalacja armatury wymaga uprzedniego przygotowania wnęki w ścianie, dlatego zazwyczaj stosuje się ją w nowo urządzanych łazienkach lub przy ich gruntownym remoncie. Do montażu elementów podtynkowych przystępujemy jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, a części zewnętrzne nakładane są po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w łazience.

Najpierw należy doprowadzić instalację wodociągową i osadzić korpus baterii we wnęce o dostosowanych wymiarach. Pomocne będą oznaczenia przygotowane przez producentów, określające głębokość montażu w ścianie, radzi Aneta Dziedzina ekspert z Grupy Armatura - Bardzo istotne jest pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów chromowanych armatury, stosując dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.

W przypadku montażu korpusu natryskowego konieczne będzie także wyprowadzenie przyłączy na powierzchnię ściany i zamocowanie przewodu instalacyjnego z łącznikiem natrysku. Przed ostateczną zabudową należy upewnić się co do poprawności instalacji oraz sprawdzić jej szczelność. Ostatnim etapem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza, a następnie uszczelnienie ich silikonem.

Odpowiednie rozmieszczenie instalacji podtynkowej

Prawidłowe rozmieszczenie części składowych instalacji podtynkowej w bezpośredni sposób przekłada się na komfort użytkowników. Poza zaleceniami producentów i ulokowaniem innych elementów wyposażenia łazienki warto wziąć pod uwagę także wzrost domowników oraz ich indywidualne preferencje. Przyjmuje się, że wylewka baterii wannowej powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. W przypadku baterii natrysku wysokość umieszczenia korpusu określa się na ok. 120 cm, a głowicy lub dysku natryskowego na ok. 210 cm od dna brodzika.

Projektując wyposażenie prysznica, należy pamiętać o możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań i o zastosowaniu odpowiednich przełączników, które umożliwią uruchamianie pojedyncze lub grupowe elementów składowych. Na rynku dostępny jest bogaty wybór  dysz, głowic, deszczowni i słuchawek natryskowych, które możemy dowolnie łączyć i montować na ścianie, bądź suficie. Szczególnie istotne jest także zwrócenie uwagi na odpowiednie rozmieszczenie dysz do hydromasażu, aby precyzyjnie stymulowały okolice barków i lędźwi użytkowników.

Konserwacja instalacji podtynkowej

Większość dostępnych na rynku baterii podtynkowych umożliwia bezproblemową konserwację części mechanicznych, które podlegają zużyciu, bez potrzeby kucia ścian. W przypadku konieczności wymiany regulatora należy ściągnąć umieszczoną w nim zaślepkę, uprzednio odcinając dopływ wody. Następnie powinno się usunąć wkręt mocujący, zdjąć uchwyt dźwigni regulatora, usunąć chromowaną osłonę i zakrętkę mocującą. W tym momencie regulator możemy wyjąć, aby zastąpić go nowym, wykonując powyższe czynności w odwrotnej kolejności.

Pamiętać należy o użyciu smaru silikonowego do konserwacji części uszczelniających oraz płytek regulatora. Okresowej wymiany może wymagać także wkład napowietrzacza znajdujący się w wylewce. Jeśli zaobserwowano spadek wydatku wody, należy najpierw sprawdzić czy nie jest konieczne przeczyszczenie tego elementu.

Niezbędnym czynnikiem, który warunkuje trwałość instalacji podtynkowej jest przede wszystkim jej właściwa pielęgnacja. Baterie należy czyścić łagodnymi środkami pielęgnującymi, nie stosując preparatów z drobinkami ściernymi, szorujących myjek ani żrących środków czystości zawierających np. chlor. Niewłaściwa pielęgnacja  grozi bezpowrotnym uszkodzeniem chromowanych powierzchni, a także możliwością utraty gwarancji.

źródło i zdjęcie: Armatura Kraków

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT