Instalacja kotła wielopaliwowego
Już na etapie projektu można rozważyć zakup jednego urządzenia, które będzie spełniało swoje funkcje prze wiele lat, tutaj należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i dostępność do części zamiennych oraz oczywiście serwisu.
Kocioł wielopaliwowy jest idealnym rozwiązaniem w dobie kryzysu, kiedy każdy z nas szczególną uwagę skupia na kosztach utrzymania. Idealnie spełni swoją rolę przy zamianie paliwa z oleju na biopaliwa, paliwa stałe, generując użytkownikowi około 60% oszczędności. Zastosowanie możliwości spalania wielu paliw alternatywnych w jednym kotle tj. (pelletu, węgla ekogroszku, trocin, zrębek drewna, kłód drewna, ziaren zbóż, kukurydzy, pestek owoców etc.) daje swobodę wyboru w zależności zarówno od dostępności paliw, jak i od ich ceny.
Paliwa stałe można stosować zamiennie, a gaz i olej po zainstalowaniu palnika np. w sezonie letnim. Jego ergonomie potwierdzić może ilość dni bezobsługowej pracy (do 10 dni), jak i ilość referencji, jakimi może poszczycić się producent. Przy wyborze takiego kotła, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo - zabezpieczenia przeciwpożarowe. Istotnym elementem jest produkcja zgodna System Zarządzania Jakością ISO 9001:2008.
W wielu gminach nadal można ubiegać się o dofinansowanie na instalacje wielopaliwowych kotłów ekologicznych, nawet do 80% wartości inwestycji. Zdecydowanie odradzałabym kupowanie kotłów w marketach ze względu na zmieniane warunki gwarancji i brak obsługi serwisowej.
źródło i zdjęcie: Thermostahl Poland
Komentarze