Z decyzji Komisji wydanej w dniu 1 marca 2013 r. wynika, że przy sprawności produkcji energii ustalonej na poziomie 45,5% minimalna wartość SPF (ang. Seasonal Performance Factor) dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5 aby energia została uznana za energię odnawialną zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE. Oznacza to, że prawie wszystkie pompy ciepła dostępne obecnie na polskim rynku traktowane będą jako odnawialne źródła energii łącznie z pompami ciepła wykorzystującymi powietrze jako dolne źródło ciepła. Dla pomp ciepła zasilanych energią cieplną minimalna wartość SPF musi wynosić 1,15.
Określone przez Komisję wartości domyślne godzin pracy urządzenia w ciągu roku i współczynników SPF różnią się w zależności od warunków klimatycznych. Według sugerowanych w dokumencie obszarów warunków klimatycznych, Polska znajduje się w obszarze warunków klimatu chłodnego odpowiadającego warunkom temperaturowym właściwym dla Helsinek.
Według PORT PC decyzja Komisji Europejskiej jest przełomowym momentem dla znaczenia pomp ciepła w sektorze odnawialnych źródeł w Polsce. Jest to niewątpliwie duża szansa dla rozwoju rynku oraz dla wzrostu ogólnej świadomości w społeczeństwie w zakresie technologii pomp ciepła jako atrakcyjnej pod względem ekonomicznym i ekologicznym alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii.
źródło: PORT PC
Komentarze