Wymiennik w centrali wentylacyjnej - który wybrać?

Decydując się na rekuperator, powinno się zwracać uwagę na parametr określany jako sprawność odzysku ciepła. Zależy on od zastosowanego w nim wymiennika ciepła. Na polskim rynku dostępne są centrale z trzema podstawowymi rodzajami wymienników ciepła. Różnią się one sprawnością cieplną, ceną, poziomem hałasu oraz odzyskiem wilgoci.

Wymiennik w centrali wentylacyjnej - który wybrać?

Wymiennik obrotowy

Ma kształt walca, do którego wpada na przemian świeże i zużyte powietrze, napędzanego dodatkowym silnikiem, może dochodzić do znikomego mieszania strumienia powietrza, skuteczność - do 80%.

W ofercie firmy Centrum Klima urządzenia wyposażone w obrotowy wymiennik ciepła to centrale wentylacyjne marki Vental System z serii VERO. Wydajności 300 - 4000 m3/h, wyposażone w nagrzewnice elektryczne lub wodne, wersje pionowe i poziome, standardowo wyposażone w silniki typu AC - opcjonalnie energooszczędne silniki EC.


A - powietrze zewnętrzne
B - powietrze nawiewane
C - powietrze wywiewane
D - powietrze odprowadzane na zewnątrz
IV - wentylator wywiewu
PV - wentylator nawiewu
RR - wymiennik obrotowy
R - silnik wirnika
KE - nagrzewnica elektryczna
PF - filtr świeżego powietrza (klasa EU5)
IF - filtr wyciągu powietrza (klasa EU5)
TJ - czujnik temperatury powietrza
TL - czujnik temperatury powietrza


Wymiennik krzyżowy

Zbudowany z prostopadle ułożonych płytek, a przepływające strumienie powietrza krzyżują się wewnątrz wymiennika, dlatego nie mieszają się strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, wilgoć jest skraplana na wymienniku i odprowadzana w formie skroplin oraz niestety sprawność cieplna nie jest wysoka - dochodzi do 70%.

W ofercie Centrum Klima urządzenia wyposażone w krzyżowy wymiennik ciepła to centrale wentylacyjne marki Vental System z serii VEKU. Wydajności 260 - 5500 m3/h, wyposażone w nagrzewnice elektryczne lub wodne, wersje pionowe, poziome i podwieszane, standardowo wyposażone w silniki typu AC - opcjonalnie energooszczędne silniki EC.


A - powietrze zewnętrzne
B - powietrze nawiewane
C - powietrze wywiewane
D - powietrze odprowadzane na zewnątrz
IV - wentylator wywiewu
PV - wentylator nawiewu
PR - krzyżowy wymiennik ciepła
KE - nagrzewnica elektryczna
PE - nagrzewnica do wymiennika ciepła zapobiegająca zamarzaniu
PF - filtr powietrza nawiewanego (klasa EU5)
IF - filtr wyciągu powietrza (klasa EU5)
TJ - czujnik temperatury powietrza nawiewanego
TL - czujnik temperatury powietrza świeżego
TE - czujnik temperatury powietrza wywiewanego
DTJ - czujnik temperatury + wilgotności


Wymiennik krzyżowy przeciwprądowy

Działa na podobnej zasadzie co wymiennik krzyżowy, ale strumienie ułożone są równolegle a nie prostopadle, dzięki temu odzyskiwane jest do 95% ciepła, również w tym przypadku strumienie powietrza nie mieszają się, w ofercie Centrum Klima na takiej zasadzie działają urządzenia marki Vent-Axia. Kinetic B i Kinetic B Plus (do nowoczesnych mieszkań). Wydajności odpowiednio  250 m3/h i 400 m3/h oraz Vent-Axia Totus (do sal konferencyjnych, szkół, hoteli) o wydajnościach od 750 - 2000 m3/h.
Decydując się na rekuperator, powinno się zwracać uwagę na parametr określany jako sprawność odzysku ciepła. Zależy ona od zastosowanego w nim wymiennika ciepła. Im większa sprawność wymiennika tym więcej ciepła odzyskujemy. Niestety działa to też w druga stronę, im urządzenie ma większy odzysk ciepła tym większy jest koszt jego zakupu.

źródło i zdjęcie: Centrum Klima

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT