Czyste Powietrze 2025: nowa odsłona programu wsparcia

Program Czyste Powietrze powróci w odświeżonej wersji 31 marca 2025 roku. Celem jest jeszcze skuteczniejsza walka ze smogiem i wsparcie dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Główne założenia programu to poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i wsparcie modernizacji domów jednorodzinnych.

Czyste Powietrze 2025: nowa odsłona programu wsparcia

Program Czyste Powietrze to rządowy program dofinansowania, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Program wspiera wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Program działa od 2018 roku i był wielokrotnie modyfikowany.

Początkowo skupiał się na wymianie pieców węglowych, ale z czasem został rozszerzony o dofinansowanie pomp ciepła, kolektorów słonecznych i termomodernizacji budynków.

Dofinansowanie montażu rekuperacji jest możliwe w ramach programu Czyste Powietrze od samego początku. Wysokość dofinansowania zależy od dochodu beneficjenta i rodzaju prac.

Główne założenia programu to:

  • poprawa jakości powietrza
  • zmniejszenie zużycia energii
  • poprawa efektywności energetycznej budynków
  • wsparcie dla polskich przedsiębiorców.

Beneficjentami programu są przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Warunki uczestnictwa w programie są określone w regulaminie dostępnym na stronie internetowej programu.

Program Czyste Powietrze to ważny instrument polityki energetyczno-klimatycznej w Polsce. Pomaga w transformacji energetycznej w sektorze mieszkaniowym i osiągnięciu celów klimatycznych.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2025

Koniec dotacji na piece gazowe

Od 2025 roku program skupi się na odnawialnych źródłach energii (OZE), takich jak pompy ciepła, fotowoltaika i kotły na biomasę. Dotacje na piece gazowe i ulga termomodernizacyjna na ich zakup zostaną wycofane.

Osoby, które zakupiły piece gazowe, ale nie mogły złożyć wniosku o dofinansowanie ze względu na wstrzymanie programu 28 listopada 2024 roku, będą miały okres przejściowy, aby skorzystać z dotacji na starych zasadach.

Nowe warunki aplikacji

Właściciele nieruchomości będą musieli posiadać je przez co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku (z wyjątkami np. w przypadku spadku). Aby uzyskać najwyższy poziom wsparcia, budynek musi mieć zapotrzebowanie na energię powyżej 150 kWh/m² rocznie.

Ocena energetyczna zamiast audytu

Audyt energetyczny stanie się dobrowolny. Wymagane prace termomodernizacyjne oceni uprawniony specjalista podczas wizyty w domu. Specjalistą tym może być wykonawca, który będzie również rozliczany ze wskazanych prac remontowych.

 

Większa swoboda w wyborze prac modernizacyjnych

Beneficjent programu będzie mógł sam wskazać zakres prac modernizacyjnych.

Więcej kontroli

Zwiększona liczba kontroli ma wyeliminować nadużycia w wypłacie dotacji. Kontrole będą dotyczyć zarówno beneficjentów, jak i wykonawców prac.

Wypłata zaliczek

Zaliczki będą trafiały bezpośrednio do beneficjentów, a nie do wykonawców. Powstanie lista rzetelnych wykonawców. Prefinansowanie zmniejszy się z 50% do 20%.

 

Kryteria dochodowe i limity

Progi dochodowe zostaną podniesione, aby umożliwić skorzystanie z programu większej liczbie gospodarstw domowych. Osoby o niższych dochodach, rodziny z dziećmi i osoby niepełnosprawne otrzymają wyższe wsparcie.

Wprowadzone zostaną nowe limity dotacji dla różnych kategorii kosztów. Warunkiem dopłaty będzie osiągnięcie zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m².

Konsultacje społeczne w sprawie programu Czyste Powietrze trwają do 27 grudnia 2024 roku. Opinie i uwagi można przesyłać na adres: konsultacjePPCP@nfosigw.gov.pl (w tytule: „Konsultacje społeczne Czyste Powietrze”).

Więcej informacji o programie na stronie Czyste Powietrze.


Źródło i zdjęcia: aeroVent

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT