Maksymalna cena gazu w 2023 r. Rząd przyjął projekt

W związku z sytuacją na rynku gazu, rząd zaproponował kolejne rozwiązania dla gospodarstw domowych, tym razem skierowane do wszystkich korzystających z gazu ziemnego.

Maksymalna cena gazu w 2023 r. Rząd przyjął projekt

Na stronach Sejmu opublikowano komunikat o przyjęciu przez rząd projektu ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Zamrożona taryfa gazu będzie obowiązywała wszystkich bez względu na próg dochodowy.

Ustawa ma na celu utrzymanie w przyszłym roku ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh, zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych za gaz oraz wypłatę dodatku gazowego dla najuboższych.

W przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu wynosząca około 200 zł/MWh. Ponadto ma być zamrożona wysokość stawek opłat dystrybucyjnych, co ma spowodować, że w 2023 roku koszty gazu nie wzrosną.

Z ceny maksymalnej gazu skorzystają  gospodarstwa domowe ogrzewające się gazem ziemnym, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa (szkoły, uczelnie, żłobki, opieka zdrowotna, pomoc społeczna oraz kościoły).

Dodatek gazowy 2023

W 2023 roku będzie wprowadzony dodatek gazowy, którego wysokość będzie uzależniona od dochodu. Gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych, otrzymają refundację poniesionych kosztów podatku VAT.

Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury. Zwrot dotyczyć będzie osób, które ogrzewają dom gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego:

  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe - 2100 zł
  • Gospodarstwa wieloosobowe - 1500 zł na osobę

 

Autor: Sebastian Malinowski

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT