5 błędów, jakich należy unikać przy instalacji zaworów obrotowych ESBE

Zawory obrotowe firmy ESBE (np. serii VRG130) charakteryzują się doskonałą regulacją, jednak zły montaż może znacznie obniżyć ich sprawność. Jakich błędów instalacyjnych należy unikać?

5 błędów, jakich należy unikać przy instalacji zaworów obrotowych ESBE

Podstawowe błędy można popełnić już na etapie projektowania instalacji. Należy przemyśleć, jaką funkcję będzie pełnił dany zawór obrotowy oraz jakie są maksymalne, minimalne i nominalne parametry projektowanej instalacji. Montaż zaworu zawsze powinien odbywać się zgodnie z wymogami i instrukcją obsługi, a także być poprzedzony sprawdzeniem układu instalacji.

Istnieje kilka „szkolnych” błędów instalacyjnych. Oto przykłady:

  1. Dobór zaworu obrotowego wyłącznie na podstawie wielkości przyłącza (DN). Oczywiście, wspomniany parametr jest ważny i należy brać go pod uwagę, jednakże dobierając zawór, należy kierować się głównie wartością współczynnika Kvs.
  2. Niedoszacowanie lub przewymiarowanie zaworu to najpopularniejszy błąd pojawiający się przy doborze zaworu. W przypadku przewymiarowania zaworów mieszających mała zmiana położenia zawieradła zaworu będzie powodować większą różnicę mieszanego medium. Z kolei w przypadku innych zaworów (np. zaworów przełączających) należy kierować się większą wartością współczynnika Kvs, w celu zmniejszenia oporów hydraulicznych w instalacji.
  3. Montaż siłownika pod zaworem obrotowym to błąd, którego konsekwencje są szczególnie odczuwalne podczas awarii. Zawory obrotowe serii VRG130 charakteryzują się niskim przeciekiem wewnętrznym. W sytuacji, gdy zawór jest jednak nieszczelny, woda może, np. uszkodzić siłownik. W momencie przewymiarowania zaworu z siłownikiem, siłownik będzie cały czas dążył do utrzymania żądanej temperatury / parametru, ale nigdy jej finalnie nie osiągnie, przez co jego żywotność będzie diametralnie skrócona (nawet do 80%).
  4. Montaż zaworu obrotowego bez siłownika skutkuje brakiem kontroli nad aktualną pozycją zawieradła w zaworze, przez co w efekcie instalacja może pracować w sposób nieprawidłowy (przekładając się bezpośrednio na spadek sprawności całego układu).
  5. Wybór produktów niskiej jakości, które cechuje krótki okres eksploatacji oraz często brak akcesoriów i części zamiennych.

Decydując się na zawór obrotowy ESBE, instalator ma pewność, że stawia na niezawodne, szczelne rozwiązanie dla instalacji grzewczych, chłodniczych i CWU. Odpowiedni wybór i montaż zaworu obrotowego to klucz do trwałej i energooszczędnej instalacji, a co za tym idzie zadowolenia inwestora.

Źródło i zdjęcie: ESBE

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT