Jak działa tarcza antysmogowa CLEAN R Pro-Vent?

Firma PRO-VENT opracowała kompletny system wentylacji antysmogowej budynków - tzw. tarczę antysmogową CLEAN R o skuteczności filtracji cząstek stałych na poziomie 99,95%. Jakie elementy wchodzą w skład systemu? 

Jak działa tarcza antysmogowa CLEAN R Pro-Vent?

System, jakim jest tarcza antysmogowa zapewnia stały i kontrolowany dopływ wyłącznie świeżego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń, nawet pomimo wysokiego zapylenia PM1, PM2.5 czy PM10. W istocie rozwiązanie polega na zintegrowanej współpracy dwóch innowacyjnych urządzeń. Są to: rekuperator PRO-VENT MISTRAL oraz elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy PRO-VENT CLEAN R o skuteczności filtracji cząstek stałych na poziomie 99,95%!

Tarcza antysmogowa przede wszystkim dostarcza do budynku wyłącznie powietrze oczyszczone - bez smogu. Dodatkowo zabezpiecza budynek przed niekontrolowanym napływem zanieczyszczeń z zewnątrz. Zapewnia również wydajną i energooszczędną pracę całego systemu wentylacji mechanicznej.

Jak działa tarcza antysmogowa CLEAN R?

System tarczy antysmogowej, krótko mówiąc, polega na ścisłej współpracy dwóch innowacyjnych urządzeń firmy PRO-VENT. Mianowicie są to: rekuperator PRO-VENT MISTRAL oraz elektro-jonizacyjny antysmogowy filtr powietrza PRO-VENT CLEAN R.

Zanieczyszczone powietrze trafia najpierw do rekuperatora. Następnie podlega niezwykle skutecznej filtracji cząstek stałych przez urządzenie CLEAN R, na poziomie nawet do 99,95%! Za pomocą automatyki rekuperatora można uruchomić specjalną funkcję, czyli właśnie tarczę antysmogową. Rekuperator utrzymuje wtedy kontrolowane nadciśnienie, zatem pilnuje, aby do budynku w sposób niekontrolowany nie napływało zanieczyszczone powietrze bezpośrednio z zewnątrz. Dodatkowo, specjalnie zaprojektowana automatyka rekuperatora może w sposób zintegrowany sterować urządzeniem CLEAN R.

Tarcza antysmogowa jest więc rozwiązaniem idealnym dla inwestorów, którzy planują budowę lub modernizację obiektu wyposażonego w rekuperację. Po pierwsze zapewni skuteczną i oszczędną wentylację budynku. Wyeliminuje również ryzyko niekontrolowanego napływu powietrza zanieczyszczonego do budynku. Po trzecie zapewni napływ wyłącznie oczyszczonego i zdrowego powietrza do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Dzięki temu cały budynek będzie wypełniony jedynie powietrzem uzdatnionym, czystym i zrewitalizowanym bez smogu.

Skuteczność tarczy antysmogowej na przykładzie

Jako przykład prezentujemy pomiary, które wykonał klient korzystający z systemu tarczy antysmogowej w swoim domu jednorodzinnym.

Pomiary stężenia pyłu zawieszonego na zewnątrz przedstawiały się tak, jak widać poniżej:

  • PM 2,5 : 110 µg/m3 (norma: 25 µg/m3),
  • PM10: 159 µg/m3 (norma średniodobowa: 50 µg/m3).

Natomiast pomiary stężenia pyłu zawieszonego w salonie z działającym systemem tarczy antysmogowej ukazywały:

  • PM 2,5 : 3,3 µg/m3,
  • PM10: 5,0 µg/m3.

Redukcja zanieczyszczeń o 97%!

Z jakich elementów składa się tarcza antysmogowa CLEAN R?

PIERWSZY ELEMENT - REKUPERATOR PRO-VENT MISTRAL

Nowoczesne rekuperatory z serii MISTRAL PRO, a także MISTRAL SMART z wymiennikami przeciwprądowymi, jako jedyne na rynku, mogą być wyposażone w specjalnie zaprojektowaną automatykę tarczy antysmogowej.

Rekuperatory PRO-VENT MISTRAL i MISTRAL SMART są składową tarczy antysmogowej CLEAN R.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL PRO i MISTRAL SMART:

  • wyposażone w przeciwprądowy wymiennik do odzysku ciepła,
  • wysoki realny odzysk ciepła 85% ÷ 96%,
  • 100%-szczelny bypass wymiennika,
  • niski pobór energii elektrycznej,
  • ciche i niezawodne wentylatory EC,
  • wygodna, intuicyjna automatyka z funkcją tarczy antysmogowej.

DRUGI ELEMENT: ELEKTRO-JONIZACYJNY ANTYSMOGOWY FILTR POWIETRZA CLEAN R

Elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy PRO-VENT CLEAN R służy - ogólnie rzecz biorąc - do głębokiej rewitalizacji powietrza wentylowanego. Należy pamiętać, że montuje się go za rekuperatorem PRO-VENT MISTRAL. W przeciwieństwie do tradycyjnych oczyszczaczy powietrza, swoim działaniem obejmuje wiele pomieszczeń w budynku jednocześnie. W niezwykle skuteczny sposób oczyszcza powietrze z cząstek stałych (PM10, PM2.5, PM1), mianowicie nawet o 99,95%! Należy pamiętać, że wielkość filtra antysmogowego powinna być dopasowana do wielkości rekuperatora.

Filtr antysmogowy działa na zasadzie elektroaktywnej neutralizacji, a następnie separacji wszelkich zanieczyszczeń w opatentowanej technologii Stopfield®. Powietrze może być również nasycone zdrowymi ujemnymi aerojonami.

Oczyszczone, a także uzdatnione powietrze przepływa systemem kanałów wentylacyjnych do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Przepływ powietrza przez CLEAN R jest wymuszony w wyniku pracy rekuperatora MISTRAL.

DZIAŁANIE URZĄDZENIA PRO-VENT CLEAN R:

  • niezwykle skuteczna filtracja cząstek stałych (PM1, PM 2.5, PM10),
  • likwidacja bakterii i wirusów,
  • redukcja uciążliwych zapachów i szkodliwych gazów,
  • ujemna prozdrowotna jonizacja powietrza,
  • monitoring jakości powietrza,
  • skuteczność filtracji na poziomie 99,95%!

ELEMENT OPCJONALNY: BEZPRZEPONOWY GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA PRO-VENT GEO

Wentylacja budynku z systemem tarczy antysmogowej i bezprzeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła PRO-VENT GEO.

Za wyborem GWC PROVENT-GEO przemawia szereg korzyści. Jest to choćby komfort cieplny, bezobsługowa praca instalacji, a co najważniejsze, oszczędności energii.

Mówiąc o komforcie cieplnym, wynikającym ze stosowania wymiennika gruntowego, należy mieć na uwadze przede wszystkim radykalne ograniczenie strat wentylacyjnych zimą. GWC warunkuje bowiem optymalną pracę wymiennika do odzysku ciepła w centrali. Chroni przed mrozem, ponieważ dostarcza do rekuperatora powietrze o stabilnej, dodatniej temperaturze. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy korzystamy z funkcji tarczy antysmogowej, ponieważ utrzymanie nadciśnienia w budynku wiąże się ze spadkiem sprawności temperaturowej odzysku ciepła na wymienniku.

GWC PRO-VENT GEO w rzeczywistości w sposób znaczący poprawia jakość pracy rekuperatora. Natomiast użytkownikowi daje oszczędności z tytułu obniżonych kosztów ogrzewania obiektu w porównaniu do systemu bez GWC.

Cennym atutem bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO jest jego efektywna praca w okresie letnich upałów. Mianowicie przez całą dobę mogą dostarczać do budynku powietrze chłodne, o temperaturach nawet +16°C, +17°C, znacznie redukując koszty związane z chłodzeniem budynku.

Co bardzo istotne, GWC PRO-VENT GEO również oczyszcza powietrze z zarodników pleśni i grzybów w ponad 86% i 97%. W związku z tym, nawet gdy użytkownik wyłączy urządzenie CLEAN R, do budynku nieprzerwanie dostarczane będzie powietrze czystsze niż na dworze. Co więcej, GWC PRO-VENT GEO jest wyrobem bezpiecznym - posiada pełną rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej oraz atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny.

W jaki sposób montować GWC PRO-VENT GEO? 

Wymienniki gruntowe PROVENT-GEO mogą być umieszczone na przykład na terenie zielonym obok budynku. Jednak coraz powszechniejszy staje się montaż w obrysie fundamentowym budynku lub pod płytą fundamentową. W szczególności dla budynków użyteczności publicznej, gdy działka jest niewielka. Jeżeli i tak jest wykonywany wykop pod fundament, obniża się wtedy kosz robocizny. Wymienniki projektowane pod budynkami mają rozstawy pomiędzy wybranymi rzędami płyt. Są więc nieco większe niż te montowane pod terenem zielonym. Po drugie, dzięki powiększonemu buforowi pracują efektywniej. Inne możliwe miejsca posadowienia GWC to tereny pod parkingami, podjazdami itp.

Źródło i zdjęcia: Pro-Vent

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT