Wygodne oprogramowanie IP Installer pozwala na szybkie wyszukanie kamer w sieci (całkowicie niezależnie od adresu IP kamery), przypisanie im adresów IP, a także przejście do konfiguracji za pomocą przeglądarki.
Kamery XNET mają bogate oprogramowanie w tym program: CMS, NVR, Axxon Smart Start oraz Mobile Viewer. Mobile Viewer występuje w wersji na urządzenia z system Android oraz iOS (czyli na iPhone'y).
Instalacja kamer stacjonarnych jest ułatwiona dzięki obsłudze PoE (standard IEEE 802.3af), gdyż unikamy prowadzenia dodatkowych kabli zasilających - zasilanie i transmisja danych odbywa się po jednej skrętce. W najbliższym czasie także kamery obrotowe będą mieć możliwość zasilania PoE, lecz ze względu na większy pobór prądu (mechanizm obrotowy, wentylatory, grzałka) będzie to wymagać zasilania z urządzeń zgodnych z nowym standardem IEEE 802.03at (High Power PoE albo PoE Plus).
Kamery serii XNET HD wyposażone są dodatkowo we włączający się automatycznie wentylator - zapewniający równomierne rozpraszanie ciepła w obudowie nawet w warunkach upałów, dzięki czemu unikamy przegrzewania elementów elektronicznych w kamerze.
Wszystkie kamery wyposażone są w technologię Hybrid IP, pozwalającą na równoczesne udostępnianie obrazów z kamery zarówno w sieci IP, jak i poprzez wyjście analogowe.
W odróżnieniu od tańszych kamer, kamery XNET HD mogą pracować z rozdzielczością full HD (2 Mpx) przy 25 kl/s oraz generują obraz panoramiczny 16:9 (taki jak w telewizji wysokiej rozdzielczości). Zaletą kamer z przetwornikiem 16:9 jest szerszy kąt widzenia w poziomie, co w wielu przypadkach pozwala na redukcję ilości stosowanych kamer.
Wybieranie progresywne wraz prędkością 25 kl/s przy rozdzielczości 1920 x 1080 gwarantuje płynność ruchu bez smużeń czy urywanych krawędzi, co ma miejsce w typowych kamerach o prędkości 15 kl/s albo z wybieraniem z przeplotem.
Wiele kamer IP 2 MPx przy maksymalnej rozdzielczości ma odświeżanie tylko 15 kl/s, a nawet mniej - niektóre w tej rozdzielczości wykorzystują tylko kompresję MJPEG (duże zapotrzebowanie na pasmo). Dla porównania kamery XNET mają 25 kl/s nawet w rozdzielczości 2 MPx i kodeku H.264.
Można zadać sobie pytanie, czy kamery full HD mają rację bytu, gdy na rynku jest dostępnych coraz więcej kamer o rozdzielczości 5 czy więcej megapixeli. Jednak pamiętajmy, że jest to rozdzielczość przetwornika.
Jakość obrazu obserwowanego zależy od wielu innych czynników, takich jak:
- jakość obiektywu,
- moc obliczeniowa procesora,
- rodzaj i stopień kompresji,
- dynamika kamery,
- czułość,
- jakość kompensacji światła z tyłu,
- odwzorowanie koloru,
- skuteczne działanie redukcji szumów.
Dlatego rozdzielczość przetwornika wcale nie musi przekładać się na wzrost efektywnej rozdzielczości. Może się okazać, że kamera z przetwornikiem 5 Mpx będzie miała taki sam obraz jak kamera 2 Mpx m.in. ze względu na bardzo trudno dostępne i drogie obiektywy 5-megapixelowe oraz zbyt duży stopień kompresji.
Wybierając kamerę megapixelową należy kierować się wieloma parametrami, a nie tylko rozdzielczością przetwornika. Trzeba też zwrócić uwagę, że typowy zabieg marketingowy to podawanie w danych maksymalnych parametrów, np. 25 kl/s, 2 Mpx, dwustrumieniowość, kodek H.264, lecz w praktyce okazuje się, że przy 2 Mpx mamy tylko 15 kl/s z kodekiem MJPEG itd. Stąd też biorą się znaczne różnice w cenach, narzucenie dodatkowych ograniczeń na parametry kamery sprawia, że jest tańsza.
Tak jak w zwykłych reklamach, tak i w opisach kamer ważne są gwiazdki i adnotacje małym drukiem.
Źródło i zdjęcie: GDE Polska
Komentarze