Nowy etap ewolucji systemów grzewczych - dynamiczne grzejniki REGULUS®-system

Nowoczesne budownictwo i materiały budowlane akumulujące ciepło wpływają na obniżenie potrzeb grzewczych współcześnie budowanych domów (maksymalnie 20-50 W/m²). Nauczyliśmy się również ograniczać wentylacyjne straty ciepła, co oznacza, że można skutecznie grzać niskotemperaturowo.

Nowy etap ewolucji systemów grzewczych - dynamiczne grzejniki REGULUS®-system

Modernizując instalację grzewczą, bądź budując nową istotną kwestią jest czas uzyskania pożądanej temperatury – powinien być krótki, a wydatek energii niezbędny do uzyskania założonego celu grzewczego niewielki.

Inwestorzy poszukują optymalnego rozwiązania, stąd często wybierają ogrzewanie hybrydowe, łączące w jednej instalacji składową reagującą powoli oraz składową reagującą bardzo szybko. Hybrydowa dystrybucja ciepła to rozwiązanie będące połączeniem w jednym obiegu, w jednym pomieszczeniu, komponentu o dużej bezwładności cieplnej (ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe) z komponentem o znikomej bezwładności cieplnej i dużej efektywności grzewczej (grzejniki REGULUS®-system: ścienne, kanałowe i wewnątrzścienne).

Grzejnik ścienny SOLLARIUS

Hybrydowa dystrybucja ciepła w praktyce oznacza, że pomieszczenie ogrzewane jest poprzez ogrzewanie podłogowe (wykonane jedynie na odkrytym fragmencie podłogi np. części komunikacyjnej) oraz szybko reagujący grzejnik, czy też grzejniki (ścienne lub kanałowe). Zasilanie obu komponentów procesu grzania, zarówno grzejnika jak i "podłogówki", wyprowadzone jest ze wspólnego rozdzielacza, czynnikiem grzejnym o tej samej temperaturze. "Podłogówka" jest zdecydowanie "odchudzona", a przez to znacznie tańsza w wykonaniu. Proporcje te wynoszą dla "podłogówki" 20-40% mocy grzewczej (w zależności od rodzaju źródła ciepła oraz od strefy klimatycznej) do 60-80% mocy w grzejnikach.

Posiadanie fragmentu instalacji grzewczej o dużej bezwładności cieplnej, lecz z niedoborem mocy, działa jak bufor ciepła, pozwalając ustabilizować pracę każdego dostępnego źródła ciepła. To od decyzji użytkownika zależy, czy w danym okresie grzewczym takiego bufora używać, czy też nie. Ogrzewanie powoli reagujące, wyłącznie podłogowe, to sposób ogrzewania bardzo jednostajny. Przy takim rozwiązaniu ciepła jest czasami za mało, a czasami za dużo – podane jest nie zawsze wówczas, gdy jest na nie zapotrzebowanie.

Ogrzewanie kanałowe

Niemożliwe jest także szybkie wyłączenie grzania, wtedy gdy jest ono zbyteczne. Dlatego też inwestorzy coraz częściej wybierają ogrzewanie hybrydowe, łączące w jednej instalacji składową reagującą powoli oraz składową reagującą bardzo szybko. Czas uzyskania pożądanej temperatury lub zmiany temperatury w górę jest przy takiej opcji krótki, a wydatek energii niezbędny do uzyskania założonego celu grzewczego niewielki.

W systemie hybrydowej dystrybucji ciepła ogrzewanie podłogowe gwarantuje również ciepłolubnym domownikom efekt ciepłej podłogi, natomiast zadaniem grzejników jest precyzyjne uzupełnianie bieżących strat ciepła. Tak szeroko pojmowany komfort cieplny połączony z ekonomiką grzania, zapewnić mogą jedynie grzejniki o małej bezwładności cieplnej oraz dużej sprawności. Takie właśnie są miedziano-aluminiowe grzejniki REGULUS®-system, które mając bardzo mała pojemność wodną połączoną z dużą powierzchnią wymiany ciepła, skutecznie pracują również w instalacjach niskotemperaturowych.

źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT