Rekuperator VW w praktyce
Budynki wymagają coraz to niższego wskaźnika na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Z początkiem roku 2021 budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana przepisów i wymogów. Do ich spełnienia obowiązkowa stanie się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Dlatego, projektując nowy dom warto zaplanować systemu wentylacji mechanicznej już teraz. Rekuperator jest najważniejszym elementem systemu wentylacji. Centrala wentylacyjna wymuszająca wymianę powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym oraz umożliwiająca odzysk ciepła z powietrza usuwanego.
Prawidłowo zaprojektowany system wentylacji m.in.:
- ogranicza straty ciepła na wentylację, tj. energię potrzebną na ogrzanie zewnętrznego, zimnego powietrza w okresie zimy,
- zapewnia wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu wyeliminowane zostaną alergeny znajdujące się w powietrzu (roztocza, bakterie, wirusy) wpływające na zdrowie użytkowników,
- zapewnia niezmienną w czasie i warunkach ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia.
Obudowa rekuperatora freshAIR+ serii VW, wykonana jest z ekstrudowanego polipropylenu (EPP) o grubości 40 mm, co zapewnia optymalną izolację termiczną i akustyczną. Kompaktowe centrale wentylacyjne wyposażone są w system dwustopniowej filtracji, opcjonalną nagrzewnicę lub chłodnicę oraz wymiennik temperaturowy, hybrydowy lub entalpiczny.
Zastosowany w standardzie system stałego wydatku CF (z ang. Constant Flow) ułatwia regulację instalacji oraz gwarantuje stały przepływ powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych lub stopnia zabrudzenia filtrów.
Źródło i zdjęcia: Verano
Komentarze