Dobór typu grzejników, sposoby regulacji i zabezpieczeń w wodnej instalacji centralnego ogrzewania

Grzejniki pełnią rolę przekaźnika energii cieplnej dostarczanej przez kocioł bądź wymiennik poprzez rury rozprowadzające wodę w systemie centralnego ogrzewania. Rodzaj, wielkość i miejsce ich zamontowania mają istotny wpływ na efektywność ogrzewania, co decyduje o uzyskiwaniu pożądanej temperatury oraz równomiernym jej rozkładzie na całej powierzchni pomieszczenia.

Dobór typu grzejników, sposoby regulacji i zabezpieczeń w wodnej instalacji centralnego ogrzewania

Grzejniki dostosowane do różnych wymagań

Instalacja wodnego, centralnego ogrzewania może współpracować z kilkoma rodzajami grzejników co umożliwia dostosowanie ich do warunków użytkowania i różniących się sposobem przekazywania energii cieplnej, sposobem podłączenia czy wyglądem.

Wszystkie typy grzejników najlepiej lokalizować w pobliżu obszaru o największych stratach ciepła, dlatego z reguły umieszczane są pod oknami.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe są najpopularniejsze i produkowane w bogatym asortymencie wymiarów i typów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Należy montować je w instalacjach w obiegach zamkniętych ze względu na ograniczoną odporność korozyjną blachy stalowej z jakiej są wykonane.

Grzejniki te mogą być jedno-, dwu - lub trzypłytowe, co znacząco wpływa na ich moc nominalną przy tych samych wymiarach frontu – zmienia się tylko grubość grzejnika.

Dodatkowy wzrost emisji ciepła zapewnia radiator ale przy wysokich wymaganiach higienicznych np. w szpitalach powinny być instalowane grzejniki gładkie, jednopłytowe ułatwiające utrzymanie ich w czystości.

W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej montowane są grzejniki dwupłytowe z podwójnym radiatorem (oznaczenie typu 22) lub jednopłytowe z radiatorem (typ 11). Pod względem montażowym grzejniki te dostosowane są do połączenia dolnego lub do podłączeń bocznych.

Grzejniki z podłączeniem dolnym

Grzejniki z podłączeniem dolnym mają wbudowany zawór grzejnikowy umożliwiający założenie głowicy termostatycznej wstawiony w wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika.

Ventil Compact M - grzejnik płytowy z profilowaną płytą przednią, ze środkowym podłączeniem od dołu, Rettig Heating (Purmo)
Ventil Compact M - grzejnik płytowy z profilowaną płytą przednią, ze środkowym podłączeniem od dołu, Rettig Heating (Purmo)

Podłączenie od dołu wymaga doprowadzenia rur ułożonych w podłodze lub w ścianie, tuż nad podłogą i wymaga zamontowania tzw. konsoli przyłączeniowej (prostej bądź kątowej) z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie.

Grzejniki z podłączeniem bocznym

Grzejniki z podłączeniem bocznym mają cztery króćce przyłączeniowe umieszczone w narożnikach. Dwa z nich wykorzystywane są do podłączenia rur (zasilającej i powrotnej) w układzie jedno – lub dwustronnym, a w wolnych otworach wkręcany jest odpowietrznik i korek zaślepiający.

Grzejniki członowe aluminiowe

Grzejniki członowe aluminiowe składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Wykończone lakierem lub pasywowane powierzchnie nie wymagają już malowania, a ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza.

Grzejniki członowe nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż duże przekroje wewnętrzne oraz taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.

Grzejniki żeberkowe aluminiowe dostosowane są do połączeń bocznych, choć istnieje możliwość wykonania podłączenia dolnego przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego. Dostępne są również unowocześnione i elegancko wykończone grzejniki żeliwne przeznaczone głównie do pomieszczeń w stylu retro np. w jako zestawu ozdobnych żeberek.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe - elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Z zewnątrz element grzejny osłania obudowa pełniąca jednocześnie funkcje "komina” wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice.

Grzejniki tego typu oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem powinny być montowane wyłącznie pod oknami. Utworzona w ten sposób kurtyna z ciepłego powietrza wymusza korzystną jego cyrkulację pozwalającą na utrzymywanie równomiernej temperatury w całym pomieszczeniu.

Przy innej lokalizacji np. na ścianie wewnętrznej, intensywny przepływ powietrza przez grzejnik sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a w przypadku braku w obudowie kierownicy odchylającej strumień powietrza, na ścianie, nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi.

Zaletą tego rodzaju grzejników jest niska temperatura obudowy osłaniającej element grzejny, co może być ważne w instalacjach wysoko-temperaturowych ogrzewających np. pomieszczenia, gdzie przebywają małe dzieci.

Grzejniki kanałowe - alternatywa dla ogrzewania podłogowego

Odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze np. pod oknami tarasowymi. Przy takiej instalacji nie zajmują miejsca, a do ich przykrycia wykorzystuje się dobrane pod względem estetycznym kratki osłonowe.

Ogrzewanie kanałowe CANAL -  z naturalną konwekcją, REGULUS®-system
Ogrzewanie kanałowe CANAL -  z naturalną konwekcją, REGULUS®-system

Kanał pełni rolę osłony „kominowej” i musi być odpowiednio szeroki, co umożliwi samoczynną cyrkulację powietrza. Grzejniki konwektorowe powinny pracować w instalacjach zamkniętych, ciśnieniowych. Sposób ich podłączenia do instalacji jest podobny jak w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki ozdobne

Grzejniki ozdobne łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Produkowane są w różnorodnych formach jako np. ścianki grzewcze, płyty kamienne czy wręcz artystyczne konstrukcje przestrzenne. Popularnym produktem są grzejniki łazienkowe w formie drabinki umożliwiającej np. suszenie ręczników.

Tinos V - pionowy grzejnik dekoracyjny z płaską płytą czołową zachodzącą łagodnymi liniami na boki grzejnika pod kątem 90°, Rettig Heating (Purmo). (Purmo)
Tinos V - pionowy grzejnik dekoracyjny z płaską płytą czołową zachodzącą łagodnymi liniami na boki grzejnika pod kątem 90°, Rettig Heating (Purmo). (Purmo)

W niektórych modelach mogą być montowane grzałki elektryczne , dzięki czemu poza sezonem grzewczym pozwolą np. na niezależnie dogrzewać łazienkę.

Regulacja grzejników i prawidłowy odbiór ciepła

Zamontowany grzejnik trzeba poddać tzw. wstępnej regulacji dostosowującej przepływ wody do założonej mocy grzewczej poprzez zawór przyłączeniowy. Niedokonanie regulacji wstępnej może powodować trudności z uzyskaniem pożądanej temperatury w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od źródła zasilania.

 

Zawór przygrzejnikowy

Zawór przygrzejnikowy posiada możliwość tzw. podwójnej regulacji dzięki czemu zmieniając jego nastawy odpowiednio dławiony jest przepływ wody przez grzejnik.

Eclipse - zawory przygrzejnikowe z regulacją ograniczenia przepływu, IMI Hydronic Engineering
Eclipse - zawory przygrzejnikowe z regulacją ograniczenia przepływu, IMI Hydronic Engineering

Regulację wstępną przeprowadza się jednorazowo ustalając w ten sposób różnicę temperatury na zasilaniu i powrocie przy założonych parametrach pracy instalacji.

Głowica termostatyczna

Natomiast dostosowanie mocy grzewczej do aktualnych warunków w pomieszczeniu zapewnia zamontowana na zaworze grzejnikowym głowica termostatyczna. Są one obecnie standardowym, dodatkowym wyposażeniem grzejników i umożliwiają utrzymanie nastawionej temperatury niezależnie od pogody.

Halo - głowice termostatyczne ze skalą temperatury, IMI Hydronic Engineering
Halo - głowice termostatyczne ze skalą temperatury, IMI Hydronic Engineering

W sprzedaży dostępne są głowice o różnych formach stylistycznych pasujących do wystroju wnętrza, ale muszą być przystosowane do modelu założonego zaworu przygrzejnikowego - występują bowiem w różnych standardach połączeń zawór-głowica.

Odpowietrzenie instalacji grzewczej

Każdy grzejnik stanowi „zbiornik”, w którym - oprócz wody grzewczej - może gromadzić się powietrze i inne gazy. Wymaga to umożliwienie odpowietrzenia grzejnika, choć nie zawsze jest to konieczne przy bocznym podłączeniu i zamontowanym odpowietrzniku na pionie- wtedy usuwanie powietrza z instalacji z reguły następuje samoczynnie.

Odpowietrznik mechaniczny 1/2” z pokrętłem metalowym, Ferro
Odpowietrznik mechaniczny 1/2” z pokrętłem metalowym, Ferro

Natomiast przy podłączeniach dolnych każdy grzejnik musi mieć zamontowany odpowietrznik, umożliwiający wypuszczenie powietrza z jego górnej części. Zamiast uruchamianego ręcznie odpowietrznika można zamontować odpowietrznik samoczynny działający bezobsługowo.

autor: Cezary Jankowski

oprac.: Aleksander Rembisz

zdjęcie otwierające: REGULUS®-system

zdjęcia w tekście: Rettig Heating (Purmo), REGULUS®-system, IMI Hydronic Engineering, Ferro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Warto przeczytać
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Urządzenia i akcesoria grzewcze
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT