Awaria ogrzewania podłogowego? Diagnozujemy problem krok po kroku

Do ochrony obiegu ogrzewania podłogowego przed nadmierną temperaturą wykorzystuje się termostatyczny zawór mieszający, zawór obrotowy z siłownikiem lub sterownikiem. Co może ulec awarii w tych urządzeniach? Jak postępować w przypadku ich uszkodzenia?

Awaria ogrzewania podłogowego? Diagnozujemy problem krok po kroku

Zawory w instalacji ogrzewania podłogowego

Informacje dotyczące rodzaju zamontowanego zaworu powinny być zawarte w projekcie instalacji. Czasami jednak zdarza się, że zastosowany zawór może różnić się od tego wskazanego w dokumentacji.

Może to wynikać na przykład z rozbudowy istniejącej instalacji o dodatkowe odbiorniki ciepła, takie jak grzejniki lub dodatkowy obieg ogrzewania podłogowego, które nie zostały uwzględnione w projekcie.

Odpowiedni parametr Kvs

Jeśli zawór działa nieprawidłowo, może być na przykład przewymiarowany. Kluczowym kryterium doboru zaworu jest wartość Kvs (np. 1,5 m³/h; 3,2 m³/h).

Zawory przeznaczone do instalacji ogrzewania podłogowego zazwyczaj mają wyższe wartości Kvs niż te stosowane w instalacjach grzejnikowych.

Na przykład, dla instalacji z źródłem ciepła o mocy 40 kW, potrzebny jest zawór o wartości Kvs=6,3 m³/h w przypadku ogrzewania grzejnikowego, lub zawór o wartości Kvs=16 m³/h dla ogrzewania podłogowego.

Znając wymaganą wartość Kvs, można przejść do doboru odpowiedniego rozmiaru przyłącza DN.

Przykładowa wymagana wartość Kvs dla zaworu w ogrzewaniu grzejnikowym lub podłogowym.

Awaria termostatycznego zaworu mieszającego

Jeśli termostatyczny zawór mieszający w instalacji ogrzewania podłogowego (np. ESBE serii VTA370) działa nieprawidłowo, warto sprawdzić, czy zamontowany zawór odpowiada specyfikacji zawartej w dokumentacji projektowej.

Montaż powinien odbywać się zgodnie z instrukcją obsługi, z uwzględnieniem minimalnych wartości przepływu, różnicy temperatur między króćcami zasilającymi, a także odpowiednich norm i pomiarów.

Termostat (A) i inne przykładowe części zamienne do zaworu termostatycznego ESBE.

W wyjątkowych sytuacjach, po zamknięciu dopływu wody, instalator może przeprowadzić konserwację zaworu. Demontując poszczególne elementy, sprawdza ich stan, ewentualnie smarując je lub wymieniając uszkodzone części.

Najczęściej wymieniany jest termostat, który jest dostępny w zestawie z innymi elementami możliwymi do demontażu.

Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA372.

Awaria siłownika zaworu obrotowego

Na rynku dostępne są również części zamienne, takie jak zestawy wewnętrzne i pokrętła do zaworów obrotowych.

W przypadku ogrzewania podłogowego z zaworem obrotowym problem może jednak leżeć nie w samym zaworze, lecz w siłowniku obrotowym. Jeśli zawór obrotowy działa nieprawidłowo, warto sprawdzić, czy jest prawidłowo sterowany przez siłownik.

Siłownik może nie reagować na sygnały sterujące, co może prowadzić do nieprzewidywalnej pracy zaworu lub innych problemów. Przyczyną może być również źle dobrany zawór.

Czasami konieczna jest wymiana siłownika, a innym razem wystarczy sprawdzić podłączenia elektryczne urządzenia.

Przykład siłownika ESBE do ogrzewania podłogowego.

Awaria rozdzielacza w instalacji podłogówki

W instalacji ogrzewania podłogowego może również dojść do uszkodzenia rozdzielacza.

Systematyczne sprawdzanie poszczególnych elementów armatury krok po kroku pomaga szybko zlokalizować źródło problemu i je wyeliminować, aby przywrócić instalację do jej pierwotnego, prawidłowego stanu eksploatacyjnego.

Źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT