Klimakonwektory zamiast grzejników

Skokowy wzrost liczby instalacji grzewczych zasilanych przez pompy ciepła stwarza możliwości wykorzystania ich jako aparatów chłodzących w okresie lata, ale wymaga zamontowania jednak  urządzeń grzewczo-chłodniczych nazywanych klimakowektorami. Mogą być instalowane w wybranych pomieszczeniach zastępując tradycyjne grzejniki, jak również w innych formach funkcjonalnych montowanych jako urządzenia naścienne, sufitowe czy kanałowe.

Klimakonwektory zamiast grzejników

Klimakonwektor - czyli grzanie i chłodzenie w jednym

To urządzenie, zależnie od parametrów doprowadzanej do niego cieczy roboczej, będzie pełnić rolę grzejnika, gdy zasilimy go gorącą wodą lub klimatyzatora przy dopływie tzw. wody lodowej o temperaturze kilku stopni. Jednak wymiana energii - zwłaszcza w trybie chłodzenia - wymaga wymuszenia przepływ powietrza przez wymiennik ciepła, do czego służy wentylator wymuszający intensywną konwekcję, a także ukierunkowanie jego przepływu w pożądaną stronę.

Pod względem funkcjonalnym jak i zasadniczych elementów składowych klimakonwektor jest odpowiednikiem jednostki wewnętrznej klimatyzacji typu split, a zasadnicza różnica między nimi dotyczy rodzaju czynnika roboczego.

W klimatyzatorach do tego celu wykorzystywane są „freony” jako czynniki chłodnicze, których stosowanie obwarowane jest licznymi przepisami, ze względu na szkodliwe oddziaływanie na środowisko, natomiast w klimakonwektorach wykorzystywana jest zwykła woda ewentualnie z dodatkiem środków antykorozyjnych czy przeciwmroźnych. Ułatwia to w znacznym stopniu montaż takiej instalacji, która w razie potrzeby może pracować także z innymi źródłami zasilania.

Dobór klimakonwektora powinien uwzględniać nie tylko parametry robocze w zakresie ogrzewania i chłodzenia, ale również planowane miejsce i sposób jego zamontowania stosownie do wymagań funkcjonalnych jak i estetycznych.

Ponieważ urządzenie może pracować w dwóch różnych trybach (grzania bądź chłodzenia) przy wyborze jego lokalizacji trzeba brać pod uwagę zapewnienie równomiernego rozkładu temperatur w pomieszczeniu, a także unikanie bezpośredniego nawiewu w stronę przebywających w tam osób.

Pod względem efektywności w obu trybach pracy odpowiednim miejscem będzie montaż w strefie podokiennej, gdyż właśnie w tym obszarze występują największe straty ciepła w okresie zimy oraz intensywny napływ ciepła w okresie letni i doskonale do takiej lokalizacji nadają się klimakonwektory naścienny z wylotem frontowym lub górny.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie również umieszczenie typowego modelu naściennego z regulowanym wylotem, na ścianie prostopadłej do okna i w jego pobliżu na wysokości ok. 2 m. W szczególnych warunkach wykorzystywane są również klimakonwektory kasetonowe przystosowane do montażu w suficie podwieszanym , bądź jako urządzenia kanałowego „schowane” w podłodze wzdłuża np. okna tarasowego .

Parametry i wymagania techniczne klimakonwektorów

Podstawowym parametrem decydującym o wyborze tego urządzenia jest jego moc grzewcza i chłodnicza podawana dla konkretnych warunków pracy, czyli temperatur zasilania i powrotu oraz otoczenia określonych odpowiednio w trybie grzania i chłodzenia.

Standardowo podawane są one w przypadku ogrzewania przy temperaturze zasilania 50°C i powrotu 45°C i przy temperaturze otoczenia 20 stopni Celsjusza, a w trybie chłodzenia odpowiednio 7/12°C przy 27°C w pomieszczeniu. Z reguły moc chłodnicza będzie ok. 1,5-1,8 razy niższa niż grzewcza, co wynik głównie z mniejszej różnicy między średnią temperaturą wymiennika, a temperatura otoczenia.

Klimakonwektor przypodłogowy serii BM marki Hewalex
Porównanie powierzchni klimakonwektora ze standardowym grzejnikiem płytowym - przy identycznej mocy grzewczej. fot. Hewalex

Dlatego w praktyce dla zapewnienia dostatecznego komfortu cieplnego w okresie letnim, klimakonwektory powinny być raczej dobierane pod kątem skuteczności schładzania, zwłaszcza, że w praktyce potrzebna moc chłodnicza jest najczęściej znacznie wyższa niż potrzebna do ogrzewania pomieszczeń znajdujących się w nowych budynkach.

Wartości te trzeba również zweryfikować stosownie do przyjętych dla całej instalacji parametrów pracy, gdyż rzeczywiste moce ulegną znacznej zmianie przy innych temperaturach zasilania. Informacje takie można znaleźć w dokładniejszej dokumentacji technicznej konkretnego urządzenia opracowanej np. w formie tabeli dla różnych parametrów zasilania i intensywności nawiewu wytwarzanego przez wentylator.

Przykładowe zestawienie mocy grzejnych/chłodniczych klimakonwektorów Hewalex dla różnych parametrów zasilania.  Prędkość wentylatora wysoka  

Temperatura

zasilania w °C

BM15

BM35

BM45

BM55

             Moc grzewcza [W]

35

552

1104

1558

2103

40

680

1360

1936

2939

45

834

1668

2390

3419

50

994

1987

2837

4227

55

1120

2240

3539

4778

60

1284

2567

3860

5414

65

1394

2787

4289

5744

70

1553

3106

4629

6335

         Moc chłodnicza [W]

7

748

1496

2154

3120

12

480

960

1412

2066

Ze względu na niemal ciągłą pracę wentylatora warto też zwrócić uwagę na ich moc i sposób regulacji, a obecnie w większości urządzeń są one wyposażone w silniki prądu stałego o płynniej regulowanej prędkości obrotowej i mocach rzędu 20-30 W.

Klimakonwektory standardowo wyposażane są w rozbudowany elektroniczny moduł sterujący z wyświetlaczem, a niekiedy również z możliwością regulacji i kontroli przez wi-fi.

Panel sterowania klimakonwektora Hewalex serii BM
Panel sterowania klimakonwektora Hewalex serii BM

Do typowych ustawień należy wybór trybu pracy, który oprócz grzania czy chłodzenia umożliwia osuszanie lub cyrkulację powietrza, załączania według wprowadzonego programu i ustawienie pożądanej temperatury oraz intensywności nawiewu, co wiąże się również z ograniczeniem hałasu.

Konfiguracja instalacji w trybie grzanie /chłodzenie z pompą ciepła

Klimakonwektory współpracujące z pompą ciepła - niezależnie od tego czy są to urządzenie pobierające energię cieplną z gruntu w trybie aktywnego chodzenia, czy też z powietrza - przy pracy w trybie ogrzewania pod względem wymagań montażowych instalacji nie różnią się pod względem jej konfiguracji ze zwykłymi grzejnikami i nie wymagają żadnych przeróbek.

Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma we współpracy z klimakonwektorami i grzejnikami. W trybie chłodzenia wymaga wyłączenia grzejników z obiegu pompy ciepła. fot. Daikin Airconditioning Poland

Również w trybie chłodzenia całej instalacji wystarczy dokonać odpowiednich przełączeń w zespole pompy ciepła i ustawień w układzie sterowanie jej pracą. Jednak ze względu na kondensację pary wodnej na chłodnych wymiennikach ciepła w klimakonwektorach konieczne będzie zapewnienie bezpiecznego odprowadzenia skroplin w sposób dostosowany modelu urządzenia i możliwości montażowych.

Jeśli konieczne będzie odprowadzenie skroplin na zewnątrz lub do kanalizacji, do ich przetłoczenia potrzebna będzie pompka z odpowiednio dobranym wężykiem. Trzeba również zapewnić dobrą izolację cieplną na rurach i armaturze, przez która przepływa ciecz chłodząca, a w trudnych do zaizolowania miejscach umożliwić kontrolowane skapywanie skroplin do naczynia.

Najczęściej jednak instalacja w trybie chłodzenia zasila tylko wybrane pomieszczenia, o czym z reguły decyduje dość wysoki koszt samych klimakonwektorów jak i często niewystarczająca moc chłodnicza pompy ciepła.

W takich sytuacjach z całego obiegu instalacyjnego wydzielana jest tylko jego część zasilającą te urządzenia w wybranych pomieszczeniach przewidzianych do chłodzenia.

Przy rozprowadzeniu instalacji w systemie rozdzielaczowym wystarczy wtedy zamknąć zawory na belce rozdzielacza zasilające wyłączone z chłodzenia grzejniki, a przy tradycyjnym układzie zasilana trójnikowego, zamykamy zaworów przy wyłączonych z pracy grzejnikach.

Trzeba też zapewnić odpowiednią redukcję intensywności przepływy cieczy chłodzącej w tak ograniczonym obiegu i dostosować do wartości ustalonych dla klimakonwektorów np. przez regulację wydajności pompy obiegowej.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: VERANO GLOBAL Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT