Podstawy od ESBE: czym jest woda pitna?

Woda pitna to woda, która jest wykorzystywana do zaspokajania codziennych potrzeb. Korzystasz z niej wtedy, gdy na przykład napełniasz szklankę wodą z kranu, uruchamiasz pralkę, bierzesz prysznic.

Podstawy od ESBE: czym jest woda pitna?

Wodę pitną znajdziesz w punktach poboru wody: toalecie, umywalce, wannie, prysznicu, zlewie, bidecie oraz w innych urządzeniach sanitarnych.

W Unii Europiejskiej od 2020 roku obowiązuje Drinking Water Directive - dyrektywa w sprawie wody pitnej. Celem dyrektywy jest przyszłe zabezpieczenie Europy w wodę pitną, jak i zapewnienie jakości tego surowca.

Jak można przeczytać na stronie Szwedzkiego Sea and Water Authority, Drinking Water Directive zastąpiła starszą dyrektywę z 1983 r.: „Nowa dyrektywa zawiera kilka nowości, w tym zaostrzone przepisy dotyczące jakości wody pitnej i zwiększenia dostępu do wody pitnej. Określa ona również nowe zasady dotyczące materiałów mających kontakt z wodą pitną oraz informowania klientów na ten temat."

Kto dba o jakość wody pitnej?

Jakość wody pitnej zapewnia jej dystrybutor. Musi on przestrzegać nowej dyrektywy UE dotyczącej wody pitnej oraz ewentualnie bardziej rygorystycznych przepisów krajowych. Wyjątkiem są gospodarstwa posiadające własne ujęcia wody (studnie), ale wtedy obowiązują je odrębne wytyczne.

Każdy dystrybutor musi przestrzegać nowej dyrektywy UE dotyczącej wody pitnej.

Ograniczanie zawartości ołowiu w wodzie pitnej

Dyrektywa dotycząca wody pitnej jest dyrektywą minimalną. Oznacza to, że państwa członkowskie UE mogą wprowadzać własne, bardziej restrykcyjne dyrektywy dotyczące zawartości ołowiu w wodzie pitnej. Ołów jest toksyczny dla organizmów żywych, w tym ludzi. Dlatego warto wiedzieć, że każdy użytkownik może samodzielnie decydować o zawartości tego pierwiastka w wodzie pitnej, wybierając producenta mosiężnej armatury o jak najlepszych parametrach.

Termostatyczne zawory ESBE z atestem

Ołów jako składnik stopowy mosiądzu zwiększa bezpieczeństwo produkcji, a także wpływa na właściwości końcowego produktu.

Mosiądz wykorzystuje się do produkcji baterii i armatury od wielu lat. Firmia ESBE dokłada wszelkich starań, by ograniczyć zawartość ołowiu do minimum. Wszystkie produkty ESBE do zastosowań z wodą pitną zawierają mniej ołowiu niż wymagają tego normy.

Termostatyczne zawory firmy ESBE są niemal całkowicie pozbawione ołowiu.

W ofercie są również dostępne termostatyczne zawory mieszające, które są niemal całkowicie pozbawione ołowiu (zawartość tego pierwiastka wynosi max. 0,1%). Takie postępowanie to naturalny etap rozwoju produktu.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że firma ESBE od ponad 115 lat prowadzi produkcję w jednym miejscu. Wokół fabryki w Reftele znajdują się gęste lasy, łąki i pastwiska, jeziora bogate w ryby, pośród których stoją charakterystyczne, pomalowane na czerwono zagrody. Są to wartości, obok których nie można przejść obojętnie. Podobnie istotne są zrównoważony rozwój i troska o zdrowie


źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT