Czym różni się ekologiczna oczyszczalnia EKO-ODR od EKO-BIO?

Zasady działania oczyszczalni ekologicznych typu EKO-ODR oraz oczyszczalni biologicznych typu EKO-BIO są bardzo podobne. Oczyszczanie ścieków odbywa się na tożsamych etapach - sposobie beztlenowym (denitryfikacja), a następnie tlenowym (nitryfikacja). Oba rozwiązania są w stu procentach ekologiczne i przyjazne środowisku, co potwierdzają regularnie wykonywane badania laboratoryjne. W trakcie pracy nie generują żadnych szkodliwych substancji.

Czym różni się ekologiczna oczyszczalnia EKO-ODR od EKO-BIO?

Jakie są różnice między oczyszczalnią EKO-ODR, a EKO-BIO?

Różnią się one głównie budową, co jest związane z ich szczegółowymi zasadami funkcjonowania. W przypadku EKO-BIO obie fazy zachodzą w różnych komorach jednego zbiornika. Zaś w EKO-ODR, każdy z etapów ma miejsce w oddzielnej sekcji.

Pierwsza z nich to zbiornik gnilny, który pełni podobną funkcję jak komora denitryfikacji w oczyszczalni EKO-BIO. Natomiast oczyszczanie tlenowe odbywa się w oczyszczalni EKO-ODR na drenażu rozsączającym.

Długość drenów powinna być proporcjonalna do ilości ścieków produkowanych przez dane gospodarstwo domowe oraz przepuszczalności gruntu.

Taka budowa przekłada się oczywiście na ilość miejsca niezbędnego do montażu każdego z tych urządzeń. Oczyszczalnia biologiczna wymaga dużo mniejszej powierzchni niż oczyszczalnia ekologiczna.

Koszt eksploatacji ekologicznych oczyszczalni

Koszt eksploatacji EKO-ODR jest nieco niższy. Do swego działania nie wymaga ona prądu, więc użytkownik musi jedynie pamiętać o wybraniu osadu (raz na 12 miesięcy), wyczyszczeniu filtra (raz na pół roku) oraz o aplikacji biopreparatów w celu uzupełnienia bakterii (średnio raz na 14 dni).

W przypadku EKO-BIO dochodzi koszt energii elektrycznej. Dodatkowo osad musi być wybierany częściej, bo raz na 9 miesięcy.

Należy pamiętać, że tradycyjne oczyszczalnie ekologiczne wymagają specyficznych warunków gruntowych ze względu na montaż drenażu rozsączającego.

Gdy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi warunkami terenowymi, bardziej odpowiednia jest oczyszczalnia biologiczna typu EKO-BIO. Sprawdza się ona świetnie zarówno na gruntach o bardzo niskiej przepuszczalności, jak i przy wysokim poziomie wód podskórnych/gruntowych.

Na zakończenie warto wspomnieć, iż ekologiczne oczyszczalnie to nie tylko produkt przeznaczony dla gospodarstwa domowego. Świetnie sprawdzą się też w warunkach przemysłowych

Oczyszczalnia biologiczna Eko-Bio 2500 fot. Eko-Bio

źródło i zdjęcia: EKO-BIO Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT