Stelaż sanitarny to obecnie standard. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia ukrycie (zabudowanie) przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur. W przypadku tradycyjnego stojącego WC, na styku z podłogą łatwo gromadzi się brud. Jeśli natomiast wisi on na stelażu, posadzkę pod nim można wygodnie myć.
Rodzaje i wymiary
Stelaż zbudowany jest z ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości. Musi ona przenosić obciążenia pochodzące od miski WC i jej użytkownika. Przy prawidłowo wykonanej obudowie, wytrzymałość konstrukcji wynosi ok. 400 kg.
Najbardziej popularne są modele do tzw. zabudowy wysokiej. Wysokość takiej ramy to 110–130 cm. Znajdziemy też wersje do zabudowy niskiej – 80–90 centymetrowe. Wtedy przycisk spłukujący jest usytuowany w półce utworzonej za sedesem, w poziomej płaszczyźnie.
Producenci oferują też stelaże o nietypowych wymiarach, przeznaczone do stosowania np. w małych łazienkach. Wąskie mają ok. 40 cm szerokości (standardowe 50 cm). Płytkie (slim) cechuje niewielka głębokość – zwykle 10 cm, czasami nawet 8 (w wersji standardowej jest to kilkanaście centymetrów).
Do montażu w rogu łazienki służą natomiast narożne.
W budynkach jednorodzinnych najpowszechniejsze są wyroby do zabudowy suchej (lekkiej), które można montować następująco:
- ustawić przy ścianie murowanej i obudować ścianką szkieletową;
- umieścić w lekkiej ścianie działowej i zamocować do podłogi oraz ściany nośnej bądź do elementów przytwierdzanych do podłogi i sufitu.
Dodatkowe funkcje
Dokonując wyboru konkretnego stelaża, zwróćmy uwagę na to, jakie obejmuje rozwiązania. Wielu inwestorów decyduje się na
modele z dodatkowymi opcjami, np.:
- regulowana wysokość miski – można ją podnosić i opuszczać;
- odciąg nieprzyjemnych zapachów – zainstalowany w stelażu wentylator odsysa powietrze z miski ustępowej. Następnie trafia ono do filtra węglowego i jest wydmuchiwane z powrotem do łazienki;
- system oszczędnego spłukiwania – ma go większość urządzeń. Dzięki przyciskowi podzielonemu na dwie części, możliwa jest kontrola stopnia zużycia wody. W zależności od rodzaju stelaża, jednorazowo można wykorzystać 2/4, 2,5/5, 3/5 lub 3/6 litrów;
- cichy zawór spłukujący;
- ciche napełnianie spłuczki.
Zakup
W przywiezionym ze sklepu pudle ze stelażem powinny się znajdować elementy potrzebne do montażu oraz przyłącza, niezbędne
do podłączenia instalacji wodnej i kanalizacji. Przycisk spłukujący zwykle trzeba dokupić (100–300 zł) – wybierzmy model polecany przez producenta stelaża (inny niekoniecznie będzie pasował).
Można też nabyć pełny zestaw, który oprócz stelaża, przycisku i kompletu przyłączy oraz elementów mocujących, obejmuje miskę ustępową i deskę sedesową. Daje to gwarancję, że każda ze składowych jest kompatybilna z pozostałymi i ułatwia montaż. Ponadto za całość przeważnie zapłacimy mniej, niż za poszczególne części kupowane oddzielnie. Niemniej jednak, stelaże podtynkowe pasują zwykle do szerokiego asortymentu misek WC.
Warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, którzy dają długą gwarancję, np. 15-letnią. Naprawa czy wymiana zabudowanego mechanizmu będzie kłopotliwa. Tradycyjny sedes stojący z pewnością kosztuje mniej, ale w domach jednorodzinnych (i nie tylko) jest coraz rzadziej montowany.
Komentarze