Instalacje solarne w Małopolsce dofinansowane przez Szwajcarów

W styczniu 2012 r., na dachach kilku tysięcy budynków w Małopolsce, zacznie się wielka akcja montowania instalacji solarnych. Inwestycja ta jest dofinansowana ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Obejmie ona zarówno nieruchomości prywatne jak i obiekty użyteczności publicznej.

Instalacje solarne w Małopolsce dofinansowane przez Szwajcarów

Roboty instalacyjne na dachach małopolskich budynków rozpoczną się na mocy dwóch umów, jakie zostały podpisane między Szwajcarią i Polską. Pierwsza z nich zakłada montaż instalacji solarnych na dachach ponad 2300 prywatnych nieruchomości oraz szpitala w powiecie suskim. Kwota dofinansowania wynosi w tym przypadku ponad 4,8 mln franków szwajcarskich. Instalacje będą wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Na mocy drugiej z umów, Szwajcarzy dofinansują montaż instalacji solarnych na budynkach zlokalizowanych w czterech małopolskich gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj. Inwestycja ta obejmie ponad 3800 nieruchomości prywatnych oraz 26 obiektów użyteczności publicznej. Zakłada ona montaż kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Budżet tego projektu wynosi ponad 69 mln złotych, z czego 60% zostanie sfinansowane przez Szwajcarów.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, w ramach którego zostały zostały podpisane obydwie umowy, to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce oraz 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, jakie przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Wartość tego wsparcia wynosi ponad 1 mld franków szwajcarskich, z czego niemal połowa  przeznaczona jest na inwestycje w Polsce.

źródła: swiss-contribution.admin.ch/poland/pl, programszwajcarski.gov.pl
zdjęcie: sxc.hu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT